Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 31.10.2002
Svátek má Štěpánka
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Co se to děje ?
 >AUSTRÁLIE: Hrob je v historii milníkem.
 >KRAJINA: Socialistické šaltpáky, radostné meliorace a ekologické maxipyje (s vrtulkou).
 >REPORTÁŽ: Bitva národů u Lipska - 189. výročí, aneb každý chce být granátníkem.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zrada změny času
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zádrhel s mobilem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes a zimní čas
 >NÁZOR: Vynucené Irské ano - o další důvod víc, proč nevstupovat do EU
 >NÁZOR: Sobotka a -svoboda- podnikání
 >VOLBY: Železný vyhrál, politika prohrála
 >ZAMYŠLENÍ: Bude Špidlův Temelín v severních Čechách?
 >KNIHA: Chci ti dát facku
 >Z TISKU: Homosexuálové v církvi
 >TÉMA: Zemědělci čtvrtinové kategorie.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čínská povstání za dynastie Ming

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
31.10. KRAJINA: Socialistické šaltpáky, radostné meliorace a ekologické maxipyje (s vrtulkou).
Václav Vlk

Je nutno bolševikům přiznat, že se s ničím moc nepárali. S přesvědčením, že jejich víra je ta jediná pravá, poroučeli větru, dešti. A tak, když přišla doba, kdy bylo potřeba zmodernizovat venkov, šli na to s rozběhem. V krajině vyrostla, jedno kde a jak, obrovská sila, kravíny pro stovky krav a také, protože bylo pro zemědělskou velkovýrobu potřeba vody, vodárny.
A v krajině začaly růst podivuhodné koule na jedné rouře, které z dálky připomínaly řadící páky u automobilů a tak se jim obecně začalo říkat "šaltpáky socialismu". Obrovský vynález. Praktický. Jenže umístněný v krajině naprosto kulturně devastující. Příšerné "šaltpáky" rostly jak houby po dešti a strana a nadšení budovatelé socialismu a příznivci "všeho pokrokového" se radovali: "Vesnice má vodu"! A měla! Jen ty odpady, na ty se jaksi zapomnělo. Dodneška to řešíme a už to stálo miliardy. A budeme budovat kanalizace pro městečka a vesnice ještě dlouhou dobu. Zato nám zůstaly v krajině nevzhledné "šaltpáky".
Ovšem, jak správně říkal soudruh Stalin, "když se kácí les, lítají třísky", že. A tak jsme v Jihlavě na náměstí postavili panelákové monstrum, středy měst, kde v blízkosti a nebo "na radnici" na severu seděl nějaký soudruh, bum a bác a byly tam paneláky .Všichni "pokrokoví a moderní" byli pro . Jen dát to trochu dohromady stálo strašně peněz a některé věci nejde opravit skoro nikdy. "Bojové hradby" z paneláků, čumící nad kdysi líbeznou Českou Lípou jsou mementem vítězství milovníků krabicového lidu, tak milovaného proslulými modernisty kolem Corbusiera, až nám po nich zbyly nezničitelné paneláky, ve kterých je v létě vedro k zalknutí a v zimě se musí topit jak o život, jinak tam každý v betonu umrzne. Ještě že jim, vynálezcům betonových krabic a propagátorům rovných dehtových střech, skrz které všude a furt teče, milovníkům drahých restaurací a pobytů v středověkých zdech se nepovedlo vytvořit pro všechny společné jídelny a prádelny a jesle od batolecího věku. Ostatně, v Chomutově jeden takový bezva barák mají. A všichni "modernisti" jej léta ukazovali jako naši budoucnost v bydlení. Najdete jej pod názvem "Koldům". Stojí za návštěvu. Ale nebrat s sebou žádného "moderního" architekta, mohli byste jít k soudu, až by jste mu dali pár facek, kdyby vám došlo, kam se vás on a jemu podobní snažili a snaží strčit.
Dnes zní krajinou jeden hlas: "Za velkou část povodní můžou meliorace!" Původně krásné louky se změnily v beton, po kterém voda steče. A jak ty meliorace měli všichni v celé Evropě rádi, tedy ti "moderní", (tehda) přátelé přírody a odborníci na vše úžasné, propagovali. Ovšem, jak říkali tehdejší umělci: "Přemysl Oráč nejen "oráše, anobrž juž i melioráše!"
Když jsme s pokusili napsat v Chataři a Naší přírodou, že by to, tedy ty meliorace, mohly být pěkná blbost, to byl řev! Ostatně, jak tak čtu, tehdejší propagátoři meliorací, dnes zase propagují meandry a záplavová území a podobně. Ty přiblblé meliorace budeme vyrvávat ze země ještě padesát let a bude to stát miliardy.
Dnes jde krajinou jeden další hit. Větrné elektrárny, ty bílé maxipyje ekologistů s vrtulkami. Jdete-li krajinou Jeseníků, trčí mezi horami, jako by si tam banda Hromburáců lehla na záda, a zdálo se jim o Víle Amálce.
Jedete li líbeznou krajinou kousek nad Kraslicemi, v Braniborsku, (ano, i v Německu mají líbezné krajiny), najednou na vás vystrčí hlavy celé pole těchto maxipyjů, které točí svými vrtulkami a vyrábí…. No podle všeho co vím, vyrábí celkem h…… německy se říká "Drek". Výkon těchto nestvůrností, kterých mají jinak rozumní Holanďané na břehu moře celá pole, a které vydávají ve větru děsný kravál, je z hlediska lidstvu potřebné energie jen takový prd. Tedy slušně "pšouk". Aby tyhle šílenosti, na které se spotřebují tuny oceli, kilometry kabelů a dalších drahých věcí vyrobili elektřinu pro jednu jedinou fabričku, musel by jich být milion. Efektivita provozu musí být úžasná. Tak úžasná, že je úplně tajná! Ať pátráte, jak pátráte, nikde se nedozvíte, jaká je rentabilita, životnost a návratnost takové investice. Z čehož lze tedy usoudit, stejně tak jako u meliorací, rovných střech, paneláků a podobných hovadin, že žádná. Jen dobře poslouží mnoha kecálistům, kteří se chtějí zviditelnit, a pak je to príma kšeft pro firmy, kterým je jedno co vyrábějí, ať je to sebeblbější, jen když jsou z toho prachy. A navíc, státem a EU podporované.
Blízko Klínovce, kam občas jezdím na lyže, na Božím Daru za starým německo-českým hřbitovem, stojí už léta jeden z takových, dodnes nepohyblivých ekologických bílých maxipyjů. Trčí tam jak …, no však víte. Ale prý už brzo nebude sám. Prý místní radnice, spolu se svými německými protějšky, postaví v blízkosti Božího Daru celé pole takovýhle oblud. Že už ani těm Němcům není trochu hanba. Ojedinělá krajina, místo jaké má málokde ve světě obdoby. Městečko s památníkem, který zázrakem dodnes přežil. Německého básníka, s místem který je pro ně něco podobného jako pro nás Božena Němcová, a její Babiččino údolí. A teď tam má stát bílý ocelový pyjoles s vrtulkami. Až to budou jednou naši synové rozmontovávat a házet do sběru, budou si o nás myslet pěkné věci. Ekonomická pitomost, ekologická zhůvěřilost a estetická zrůdnost. Bílé maxipyje ekologistů v Krušných horách.
Podporují to hlavně takzvaně "mladí, progresivní, ekologičtí" a prý šetrní!!Ocelová monstra, která nevyrobí skoro nic a stojí miliony !!!
Jak říkal Jan Werich: "Starý blbec býval kdysi mladý blbec a mladý blbec bude jednou starý blbec." Lidstvo se nemění.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: