Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 1.11.2002
Svátek má Felix
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zaměstnáváš, tak hlídej
 >POLITICE: Tragikomické počínání Unie svobody
 >DOPRAVA: Pražská doprava - setrvalá neschopnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zas jeden vynález, který si nedám patentovat
 >PSÍ PŘÍHODY: Divné zvuky z vedlejší místnosti
 >FEJETON: O dojídání a dočítání
 >KULTURA: Cimrman se konečně dočkal pamětní desky
 >ZE ŽIVOTA: Jak jsem urazil soudruha Lenina
 >EKOLOGIE: Veřejnoprávní fundraising
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >HUDEBNÍ RECENZE: Dvě zahoupání kolébkou hnusu
 >Jak na internet v Čechách
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropské hospodářství: zemědělství (mapa)
 >ZDRAVÍ: Partnerky sexuálních delikventů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
1.11. Volební repete
(nov)

Dnes od 14 do 22 a zítra od 8 do 14 hodin může každý z nás dát hlas těm, o nichž si myslí, že oni to zase myslí nejlépe s obcí. Z obce je pak odvozeno slovo občan, což máme být všichni. Prý se v některých "obcích" nepodařilo dát dohromady vůbec žádnou kandidátku, což dokazuje, že sídliště a obec nemusí být totéž.

To senátorští kandidáti jsou jinší chlapáci. Tam se bojuje fest. První kolo vysoko na body vyhrála ODS, má v ohni 19 želízek. Ačkoli se opět, především ve stranických sekretariátech vládní koalice, zvedl unisono pokřik - hr na ně!, nesoudím, že se bude opakovat situace z podzimu 2000, kdy v druhém kole byla úmrtnost kandidátů ODS katastrofální.
Jsem přesvědčen, že ten volič, který přes všechnu zbytečnost Senátu (ať už proklamovanou nebo skutečnou) a mnohaletou negativní kampaň přece jen k urnám zamíří, je volič, který se o volební stroj demokracie zajímá hlouběji. Ona totiž každá aktivita vyžaduje vždycky více přemýšlení než pasivita, a ti lidé, co dnes a zítra odvolí, mají svou hlavu a určitě propracovanější představy o politickém systému než ti, kteří jednoduše Senát odepsali a senátní volby je můžou škrábat na zádech. Proto jsem přesvědčen, že po červnových volbách do Sněmovny, v nichž zvítězila levice, budou chtít vyrovnat pošramocenou politickou rovnováhu a pustí do Senátu co nejvíce kandidátů ODS - tak jako obnovili rovnováhu na podzim 2000 tím, že kvůli převaze opopartnerů ve Sněmovně senátní kandidáty ODS "sejmuli".

Astronomicky je dnešek středem mezi rovnodenností a slunovratem. V pohanských dobách bývalo touto dobou zvykem začít porážet dobytek a Keltové slavili Samhain jako předěl mezi rokem starým a novým. Vnímání času bylo natolik absolutní, že Samhain - přechod jednoho roku do druhého se pokládal za dobu, kdy svět živých splývá se světem mrtvých. Lidé si vzpomínali na předky a připomínali si vlastní smrtelnost. Křesťanství pak převzalo Samhain jako svátek Všech svatých a starší tradice zanechala svůj odraz v populárním Halloweenu, jež se slaví v předvečer Všech svatých.

Spekulace, jak tradice porážky dobytka může ovlivnit porážku kandidátů té které strany, či jaká je souvislost mezi vzpomínkou na mrtvé a eventuální "mrtvolností" jiných kandidátů jak ve volbách senátorských či komunálních, ponechám již na čtenářích.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: