Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 1.11.2002
Svátek má Felix
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zaměstnáváš, tak hlídej
 >POLITICE: Tragikomické počínání Unie svobody
 >DOPRAVA: Pražská doprava - setrvalá neschopnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zas jeden vynález, který si nedám patentovat
 >PSÍ PŘÍHODY: Divné zvuky z vedlejší místnosti
 >FEJETON: O dojídání a dočítání
 >KULTURA: Cimrman se konečně dočkal pamětní desky
 >ZE ŽIVOTA: Jak jsem urazil soudruha Lenina
 >EKOLOGIE: Veřejnoprávní fundraising
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >HUDEBNÍ RECENZE: Dvě zahoupání kolébkou hnusu
 >Jak na internet v Čechách
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropské hospodářství: zemědělství (mapa)
 >ZDRAVÍ: Partnerky sexuálních delikventů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
1.11. Jak na internet v Čechách
Filip Rejlek ()

Naprostá většina českých uživatelů internetu se k síti připojuje v práci. Ať už se jedná o připojení využitá k pracovní činnosti, připojení pro zábavu či osobní potřebu o přestávce na kávu či kdykoli jindy, z práce se většina uživatelů připojuje přes firemní pevnou či bezdrátovou linku, a nebo minimálně ISDN. Firmy totiž dnes kladou na komunikaci přes internet podstatně větší důraz než kdysi, a proto je zde dnes pevné či bezdrátové připojení téměř standardem. Avšak pro běžného "internetového smrtelníka" je v současné době tato alternativa naprosto finančně nedostupná. Málokdo si může (či chce) dovolit platit deset a více tisíc korun měsíčně – i když samozřejmě najdeme výjimky – za neomezené připojení. Uživatel „smrtelník“ tuto nezáviděníhodnou situaci řeší spojením dvou naprosto odlišných technologií. Když A.G.Bell vynalezl již před více než sto lety telefonní přístroj, nikdo o počítačích neměl ani zdání. Tehdejší vynález byl dokonalý. Tak to zůstalo až do doby kdy fenomén telefonu začal nahrazovat fenomén novější – internet. Síť, která se ve skutečně masovém měřítku šíří posledních deset let, si prostě se stařičkým vynálezem pana Bella již dnes nerozumí. Spojení "již dnes" používám záměrně - byly doby kdy nebylo v podstatě výhodnějšího připojení vzhledem k požadavkům uživatelů. Ale poslední dobou je internet především o reklamě a s reklamou se znásobily objemy přenášených dat. Reklama hradí náklady a umožňuje tím zlepšení služeb pro uživatele. Není to samozřejmě jen reklama, co uživatele "brzdí", další faktory jsou velká množství obrázků, graf. prvků, multimédií apod. Uživatel nemá rád reklamu, jelikož ta ho nutí strávit delší čas na lince a platit tak vyšší účty. Jaké jsou tedy možnosti? Pokud budeme sledovat vývoj v jiných civilizovaných státech, zjistíme, že přes klasické vytáčené připojení se ve světě připojí denně jen mizivé procento uživatelů. Většina z nich využívá ISDN čí xDSL připojení.

Co znamenají tyto čtyřznakové zkratky? Jedná se o technologie digitálního připojení k internetu. Obě využívají principu přenosu dat po telefonní lince, děje se tak ale naprosto odlišným způsobem oproti klasickému modemu pro JTS. Data jsou přenášena vyšší rychlostí - ISDN dovoluje rychlost až 128 kbps, což je více než dvojnásobek klasického přenosu. Bohužel této rychlosti je možné dosáhnout pouze sloučením dvou kanálů, ale to znamená i dvojnásobné poplatky za připojení! Účtuje se stejně jako u běžného modemu – bohužel - za každý kanál (připojení je možné i přes jeden kanál – 64 kbps). Abyste se dostali k ISDN musíte navíc požádat o zřízení této linky a telekomunikační společnost vám musí fyzicky linku přepojit u vás i na ústředně. V Čechách musíte v případě této varianty připlácet k paušálu za telefon ještě Kč 450,-. Touto technologií si tedy uživatel mnoho nepomůže.

Velkou naději českému uživateli přináší v současnosti pro ČR ideální systém xDSL (u nás ADSL). ADSL nepotřebuje fyzicky měnit či přepojovat linku. Rychlost dosažená přes ADSL je teoreticky neomezená – v praxi běžně od 256 kbps do 1024 kbps i výše. Jedná se tedy o mnohonásobné zrychlení oproti vašemu standardnímu vytáčenému připojení i oproti ISDN. Jsou to všechny výhody? Nikoliv. Hlavní výhodou je, že systém ADSL je založen na paušálním připojení! Znamená to že uživatele nezajímá jak dlouho je připojen, platí jen pevnou měsíční sazbu. Revolučnost tohoto systému pocítí každý uživatel již během prvních pár dnů používání. Nemusí se obávat o výši účtu a přemýšlet o tom zda se mu vyplatí odpojit se než stránku přečte či nikoliv. Absenci paušálu – současný stav – pak jistě znáte sami – vede k tomu že uživatel proklikává co nejvíce stránek, ale v konečném efektu nedokáže informace stejně vstřebat.

Nyní se nabízí otázka proč vám ADSL ještě nikdo nenabídl, nikdo z vašich známých jej nemá a ani vy jste nic podobného neslyšeli. Je to způsobeno neochotou Českého Telecomu (dále ČTc) zpřístupnit tuto službu. ČTc sice již zveřejnil ceníky této služby (IOL Platinum), ale ČTÚ tuto službu pozastavil. Kuloární informace hovoří o neprodaných ISDN modemech na skladech ČTc...

Vzhledem k relativně nízkým počátečním investicím operátora je ve světě běžný paušál do 1000 Kč měsíčně. Ceny původní služby ČTc za tuto službu byly naprosto neakceptovatelné (několikanásobně vyšší než v zahraničí, navíc se ČTc rozhodl, že popře jednu ze základních priorit ADSL – nabízet neomezený přístup za paušál. Za vaši měsíční platbu tedy obdržíte jakýsi "kredit", po jehož vyčerpání(což není problém za den - při té rychlosti) platíte nehorázné částky za každý další megabyte. A proto vzniklo občanské sdružení Internet pro všechny a jeho Petice za rozšíření internetu, která se snaží vyvíjet tlak na všechny zainteresované instituce a změnit tak podmínky ve prospěch nás, uživatelů českého internetu. Že naše snaha nevychází naprázdno dokazuje i fakt, že zástupci našeho sdružení se zúčastnili jednání ČTc, ČTÚ a alternativních operátorů o ADSL u nás. Pomozte nám prosadit ADSL v Čechách i vy svým podpisem!Vysvětlivky: JTS … jednotná telefonní síť ISDN … digitální integrovaná síť služeb xDSL … digital subscriber line, tedy digitální účastnická linka (přípojka) realizovaná na stávající telefonní kabeláži, tedy "obyčejném dvoudrátu" ČTc … Český Telecom a.s. ČTÚ … Český telekomunikační úřad


Další články tohoto autora:
Filip Rejlek ()

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: