Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 4.11.2002
Svátek má Karel
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Střet Mohamedánů se světem a mezi sebou
 >ZE SVĚTA: Nepřehlédnutelné příznaky degenerace.
 >ROZBOR: ČSR na podzim 1938 z ekonomicko-právního hlediska
 >AUSTRÁLIE: 109 návštěv bordelu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě jeden vynález - volby bez účasti voličů
 >PSÍ PŘÍHODY: Jsou to staří válečníci
 >NÁZOR: 3x ne Nero Wolfe...
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ŠKOLA: Co znamená být vzdělaný v jedenadvacátem století.
 >ÚVAHA: Morálka a peníze
 >ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
 >ZAMYŠLENÍ: Špidlův Temelín (II)
 >Ze zákulisí jednání o budoucnosti českého Internetu
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Reformace a protireformace (mapa)
 >AFÉRA: Děly se v Československu pokusy na lidech?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
4.11. ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
medicina.cz

Hepatitidou typu B trpí 300 milionů lidí a každý rok jich na následky této choroby zhruba milion umírá. Nový lék je již registrován v USA a na přelomu roku se očekává jeho schválení v zemích EU.

Tento lék má obchodní název Hepsera. Při léčbě se denně používá jen jedna tabletka s obsahem 10 mg léčiva (5mg účinné látky). Účinnou látkou je adefovir, jehož hlavním objevitelem je český vědec Antonín Holý. Lék se vyznačuje dobrou snášenlivostí s minimálním výskytem nežádoucích účinků a možností dlouhodobého podávání.

Jedná se již o třetí léčebný přípravek pocházející z originální skupiny protivirových léčiv. (První Vistide je určen k léčbě cytomegalovirové retinitidy u pacientů s AIDS, druhý přípravek byl Viread , který byl veřejnosti představen před necelým rokem. Po schválení FDA na doporučení komise expertů a na žádost farmaceutické firmy Gilead Sciences z Kalifornie je určen k léčbě pacientů s AIDS.)

Látka s generickým názvem adefovir byla objevena již v roce 1986 v laboratoři doc. RNDr. Holého, DrSc., v rámci systematického výzkumu nukleotidových antimetabolitů. Jedná se o společný program vycházející ze spolupráce s virologickým ústavem Katolické univerzity v Leuvenu vedeným prof. E. De Clercquem. Spolupráce trvá již šestnáct let. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (UOCHB) v Praze a Rega Institute Katolické univerzity v Leuvenu v Belgii jsou společnými vlastníky klíčových patentů. Obě vědecké skupiny spolupracují s americkou farmaceutickou firmou Gilead Sciences, která je držitelem licence na tyto patenty a provádí vývoj léků z účinných látek.

Doc. RNDr. Antonín Holý, DrSc., je autorem více než 500 vědeckých prací, má čelné postavení v citovanosti českých vědců, získal četná ocenění a vyznamenání (čestný doktorát Univerzity Palackého v Olomouci, Hanušovu Medaili ČSCh, prestižní cenu Gertrudy B. Elion udělenou Mezinárodní společností protivirového výzkumu, je nositelem Descartovy ceny udělované Evropskou unií a další.) Byl dekorován prezidentem republiky 28. října 2002 Státním vyznamenánim za vědeckou práci.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: