Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 2.11.2002
Památka zesnulých
  Výběr z vydání
 >ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dosti již bombardování Hrozného!
 >SVĚT: O původu a rodině V.I.Lenina
 >KULTURA: Luxusní štace EBENů
 >Připojuji se k požadavku čečenských teroristů
 >ZAJÍMAVOST: Ohlédnutí do doby plynové
 >POVÍDKA: Jak jsem (ne) chtěla mít děti
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zaměstnáváš, tak hlídej
 >POLITICE: Tragikomické počínání Unie svobody
 >DOPRAVA: Pražská doprava - setrvalá neschopnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zas jeden vynález, který si nedám patentovat
 >PSÍ PŘÍHODY: Divné zvuky z vedlejší místnosti
 >FEJETON: O dojídání a dočítání
 >KULTURA: Cimrman se konečně dočkal pamětní desky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
2.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Dosti již bombardování Hrozného!
Jan Kovanic

Ruská letadla bombardují letiště, rafinérie, televizní stanici v Čečně. Chtělo by se říci, jako letadla NATO podobné cíle v Srbsku. [2002: A v Afghánistánu.] Čečenský terorismus zabíjel, suverénní ruský stát odpověděl ztrestáním teroristů. Pokud budou civilní oběti, mohou si za ně výhradně Čečenci sami. Stejně jako za civilní oběti spojeneckých náletů v Srbsku mohl Miloševič.

Kecy, kecy, kecy. Nic není stejné. Ani Kosovci nejsou srbskými sudeťáky, ani Čečenci nejsou ruskými Srby. Ale srovnávat se samozřejmě dá. Jsou tu však i jistá špecifiká:

Čečenští polní velitelé, nekontrolovaní vládou, před několika týdny zahájili boje v sousedním Dagestánu. Dagestánští vesničani utvořili v pokusu se bránit ozbrojené milice. Přišla federální armáda a vše srovnala - ozbrojenec jako ozbrojenec, všichni jsou teroristé. Rusové zahnali Čečence zpět na jejich území. Anebo Čečenci ustoupili, aby připravili útok jinde, tady se zprávy obou stran rozcházejí. Co je jisté - ruská děla "čistila" vesnice od teroristů ještě několik dní. Odnesli to samozřejmě nejvíc dagestánští vesničané - ruští občané.

To je ten monumentální rozdíl mezi akcí NATO v Srbsku [2002: A v Afghánistánu] a protiteroristickým zásahem na Kavkaze! Rusko tvrdí, že Čečna je Rusko. Rusko bombarduje Rusko! Rusko vraždilo v Čečně už v letech 1994 - 1996, tři roky vedlo válku proti vlastním občanům. V intencích carského a komunistického myšlení. Tenkrát zde Rusové zabili několik desítek tisíc lidí, tedy teroristů. Rusko je ovšem globálně uznávaným četníkem na území svého strategického zájmu. Dnes to není naštěstí prostor bývalé Varšavské smlouvy, ale jen území bývalého Sovětského svazu. Stejně jako držel Západ tlamu v roce 1968 při okupaci Československa, držel a drží Západ tlamu při bombardování Čečny dnes. Ono je to tak daleko od Evropy, Ameriky i Austrálie...

Jelcin při zahájení náletů na Jugoslávii vykřikoval: Jde o válku v Evropě! Násilná akce je nepřípustná. Plyne z ní nebezpečí pro celý svět. "S Miloševičem je třeba jednat, abychom zachránili stovky lidí, kteří třeba za pár hodin zahynou."

Přičemž: V Kosovu už asi rok probíhala genocida Kosovců. Asi rok jednalo mezinárodní společenství s Miloševičem. Valné shromáždění OSN vydalo rezoluci, odsuzující Jugoslávii a vyzvalo ji, aby ukončila stav bezpráví na svém území. Generální tajemník OSN Kofi Annan kritizoval sice NATO, že nekonzultovalo svůj zásah v Radě bezpečnosti. Přitom však poukázal na to, že diplomacie bohužel selhala a proto může být "někdy použití síly legitimní".

Jaké diplomacie užil prezident Jelcin a jeho nový muž v čele vlády, Putin? Diplomacie náletů. Ta nastoupila po sérii teroristických útoků, jimž za oběť padlo na 300 Rusů. Ale co ukázalo policejní vyšetřování těchto zločinů? Částečně na osoby kavkazského původu, ale nikoli na Čečence. Čečenští vojenští velitelé odmítají odpovědnost za tyto útoky. Ačkoli jimi vyhrožovali. Faktem je, že když je dříve provedli, pak se jimi chlubili. Teď se nechlubí.

Ruské veřejnosti je vše jasné. Premiér Vladimír Putin, bývalý šéf tajné služby (toť v Rusku předpoklad k premiérování), jen vyslechl hlas lidu. Mimochodem, zdálo by se, že ruské tajné služby jsou neschopné: Nepodařilo se jim dokázat spojení teroristických útoků a čečenských teroristů, jedno interview v české televizi není důkazem. Možná za útoky Čečenci skutečně stojí. Zdá se to pravděpodobnější, než konstrukce, že výbuchy jsou dílem přímo ruských tajných služeb, to by totiž spojení s Čečenci již bylo "prokázáno"! Ale nejdůležitější je teď názor ruské veřejnosti, který zní:

Čečenští teroristé musí platit za své zločiny! Čečenci zas vědí své: Rusové, a konkrétně prezident Jelcin, musí platit za zločiny, které spáchali během nedávné tříleté války. Mimochodem - jedna paralela mezi Rusy a Srby tu je: Ruští politici tvrdili, že si Groznyj rozstříleli Čečenci sami, aby vzbudili soucit mezinárodní veřejnosti. [Vysvětlivka 2002: Totéž tvrdí Miloševič a jeho kamarádi o prostříleném Sarajevu - že si ho rozbili Bosňáci sami.]

"Rusové už nechtějí žít s Čečenskem v jednom státě," tvrdí moskevský politolog Andrej Rjabov. Prosím, nechť jedná Rusko s čečenskými představiteli o samostatnosti. Včetně bezpečnostních záruk i pro Rusko, Dagestán a další kavkazské oblasti. Ale veškerá ruská diplomacie v posledních několika staletích spočívala ponejvíce na dělech a bodácích. Pokud někdo jiný neměl těch děl a bodáků (a jaderných zbraní) víc...

Aston v sobotu psal: "...jsem zvědav hlavně na oficiální názor, pokud se nějaký dá v této souvislosti čekat." Nečekejme, vyjádřeme názor svůj, třeba ho pochopí naši politici, třeba ho pochopí i Západ. Kdo jiný ze zápaďanů má takové zkušenosti s ruskou "diplomacií" jako my! Tuto službu jsme povinni světu poskytnout. A svět musí připomenout Rusku jeho dluhy. Dříve, než se dá "ochranný policejní kordon" kolem Čečny do pohybu.

Trýzněný Groznyj leží na sever od kavkazských hřebenů. Stále ještě se jedná o válku v Evropě!

Psáno v Praze dne 26. září 1999

Vyšlo den nato v Neviditelném psu, ale nijak viditelně to nepomohlo. Kordon se do pohybu dal. Zabil dalších 50 až 100 tisíc ruských občanů. Válka pokračuje. Kolik desítek tisíc mrtvol ještě přinese? Nejen v Čečně. Al Kejdu do Evropy zatáhli Miločevič, Jelcin a Putin!

Zdůrazněné pasáže 1. listopad 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: