Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 2.11.2002
Památka zesnulých
  Výběr z vydání
 >ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dosti již bombardování Hrozného!
 >SVĚT: O původu a rodině V.I.Lenina
 >KULTURA: Luxusní štace EBENů
 >Připojuji se k požadavku čečenských teroristů
 >ZAJÍMAVOST: Ohlédnutí do doby plynové
 >POVÍDKA: Jak jsem (ne) chtěla mít děti
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zaměstnáváš, tak hlídej
 >POLITICE: Tragikomické počínání Unie svobody
 >DOPRAVA: Pražská doprava - setrvalá neschopnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zas jeden vynález, který si nedám patentovat
 >PSÍ PŘÍHODY: Divné zvuky z vedlejší místnosti
 >FEJETON: O dojídání a dočítání
 >KULTURA: Cimrman se konečně dočkal pamětní desky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
2.11. KULTURA: Luxusní štace EBENů
Petr Vlasák

Pondělní sváteční (28.října) večer oslavila brněnská Fléda důstojně. Jednalo se nepochybně o comeback (po 12 letech) roku při příležitosti vydání jistě jedné z nejlepších tuzemských desek roku - "Já na tom dělám", bratří Ebenů.
Bratři povyrostli jak věkem, vousy, zkušenostmi, tak hudebně, ať už za to mohou geny (po otci či strýčkovi Iljovi) či značnou měrou vlastní píle a pracovitost. Marek je nepochybně velmi kreativní autor hudby i textů a s českým jazykem nakládá a hraje si jako jen málo vyvolených tvůrců (typu Nohavicy, Plíhala či Skoumala). V jeho šuplíku bude jistě ještě řada pokladů..a sem tam obšťastní svými dílky i jiné interprety, např. Mišíka (CD Město z peřin). Marek je nepochybně tahoun a hlavní hvězda Ebenů.
A nutno říci, že výběr songů na nejnovější CD se bratrům velmi povedl. Mně osobně se nejvíc líbí asi píseň, kterou napsal Marek ve chvíli, kdy už bylo celé album hotové a chyběla jedna jediná skladba. Tehdy zřejmě sedl a složil "Nikdo to nebere", jež i ve Flédě vyzněla skvěle. Jak říká Jiří Černý, Markova laskavost lidská se projevuje i v hudbě a pokud vůbec hudba může být laskavá, pak ta Ebenů, taková určitě je.
V minulosti Ebeny opečovával Z.Vřešťál s K.Plíhalem, jenž pro zaměstnanost nad Kainarovými texty tentokrát odřekl a tím se nabídla šance jako producentovi desky Pavlu Skálovi (ETC, Marsyas ad.). Ten ji využil ku prospěchu díla. Jeden z nejhumornějších okamžiků večera byl ten, kdy Skála zasedl k lap steelu a spolu s Markem a kytaristou J.Veselým zahráli líbeznou "Trampskou".
Rockové legendy jako baskytarista Jiří Veselý či bubeník Jiří Zelenka (oba ETC) tentokrát propůjčili své nástroje a umění trochu komornější muzice.
Nechci vypočítávat jednotlivé skladby, nástroje, obsazení a jeho změny ani dramaturgii, která neměla chybu. Snad jen zmíním, že saxofony a klarinety nejmladšího Davida dodávají téhle muzice říz a něco tak říkajíc nadpozemského či kosmického..
Jo a kontrabasista Míra Honzák je snad ještě lepší než Barťák na CD!
Chyběla snad jediná skladba, "Sprostej chlap", ovšem Jirku Schmitzera lze nahradit těžko, ale třeba se dočkají ti, kteří přijdou na Fidlovačku. Možná tuhle píseň nahradila, ta kterou zahráli jako první z dvojice divadelních songů ("Mors") a která není na žádné desce.
A teď ta luxusní štace - štěstí prostě měli ti, kdo se dostali v sobotu večer do Lelekovické Sokolovny a my v pondělní Flédě. A luxus pro Ebeny a nás diváky spočíval v hostování Ivy Bittové! V domácké mikině vystřihla několik kousků s Ebeny, které nepochybně patřili k vrcholům večera, zvláště "Pomalá chůze".
Tak bráchové, příště snad dřív než za 12 let (koncerty) a dřív než za 7 (album)… A vy ostatní neváhejte, bez ohledu na to co letí na hitpárádách rádií, tuhle desku si vypalte, půjčte, stáhněte někde z internetu, kupte bližnímu jako dárek, prostě nenechte si ji ujít!

Klub Fléda, Brno, 28.října 2002, vstup sezení 280 (Ticketstream)


Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: