Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 3.11.2002
Svátek má Hubert
  Výběr z vydání
 >ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dosti již bombardování Hrozného!
 >SVĚT: O původu a rodině V.I.Lenina
 >KULTURA: Luxusní štace EBENů
 >Připojuji se k požadavku čečenských teroristů
 >ZAJÍMAVOST: Ohlédnutí do doby plynové
 >POVÍDKA: Jak jsem (ne) chtěla mít děti
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zaměstnáváš, tak hlídej
 >POLITICE: Tragikomické počínání Unie svobody
 >DOPRAVA: Pražská doprava - setrvalá neschopnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zas jeden vynález, který si nedám patentovat
 >PSÍ PŘÍHODY: Divné zvuky z vedlejší místnosti
 >FEJETON: O dojídání a dočítání
 >KULTURA: Cimrman se konečně dočkal pamětní desky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
3.11. Vítězství ODS - první dojmy
(eff)

ODS posílila svoji pozici v senátu, potvrdila svoji hegemonii ve velkých městech, vládní koalice ztratila v senátu většinu, bude nyní nucena milostně upírat zrak ke křeslům, na nichž budou dřepět nezávislí senátoři a senátoři z neparlamentních stran, a ti nedají svoji podporu jen tak. Taková jsou fakta a závěry z nich bezprostředně vyplývající.

Nastal čas k dalším úvahám, proč volby dopadly jak dopadly a jaké to bude mít důsledky.
Úvahy prvního typu budou značně spekulativní. Účast v druhém kolem byla třetinová, takže každý vítěz kterékoli politické orientace má fakticky podporu jen menšiny voličstva. Tím není zpochybněn jeho mandát - tím ale jsou automaticky zpochybněny úvahy snažící se usuzovat na posuny v myšlení společnosti.
Zvlášť kolem vítězství ODS se bude hodně spekulovat: je to pozitivní odpověď voličů na to, že se v této dosud strnulé straně hnuly ledy směrem ke změně, zvláště pak k odchodu Václava Klause, anebo naopak voliči podpořili profesora, který pořád ještě v čele stojí a ledy pod jeho nohama jsou sic popraskané, avšak dosud je voda neodnesla do politického zapomnění? Každý si může vybrat.
Jedno je však jisté - volby přispěly k tomu, co ODS potřebovala převelice, totiž k upevnění jejího sebevědomí. Sociální demokracie sedí ve vládní koalici na lopatě svých partnerů, zatímco s jinou lopatou opodál postává usměvavý bolševik Grebeníček, a v senátu sedí celá koalice na lopatě nezávislých - příliš mnoho lopat na to, aby jejich činností nevznikl jeden hrob! Z takové situace může ODS jen těžit a jistě bude hledět k nadcházejícímu kongresu s větším optimismem.

Na modrém nebi ale jsou mraky. Tak především - ODS získala jen 9 křesel v senátu a ne 10, což bylo číslo, které sama označila za minimální uspokojivé. Dále, osm křesel pro nezávislé a mimoparlamentní, to je hrozivé číslo nejen pro ODS, ale pro ostatní politické mastodonty, kteří mají zato, že karty jsou rozdány jednou pro vždy. A soudím, že v pondělí bude v novinách usměvavá fotografie bývalého studentského vůdce Martina Mejstříka, který porazil ODS kandidáta Petra Weisse o dvanáct procent (Vítězslav Vavroušek z ODS porazil na Olomoucku sociálního demokrata Karla Korytáře o 173 hlasy...). Weissovi nepomohl ani hlas Miloše Zemana! A nekalenou radost nemohou mít ani v komunálním prostředí - v Praze dostali 18 % Evropští demokraté Jana Kasla

Mejstříkovo vítězství je skutečnou senzací těchto voleb - v prvním kole měl míň než polovinu Weissových procent (29,93% ku 13,05%). Jakpak si asi bude Mejstřík v senátu počínat? V senátu asi nepůjde dělat nepolitickou politiku jinými prostředky, senát, to je prostě politika. A kdo nepřijme její hru, ocitne se v izolaci, taková je drsná skutečnost.

Ale to je téma pro komentáře v blízké budoucnosti.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: