Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.11.2002
Svátek má Miriam
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Ne" zadarmo
 >LIDŠTINY: Profesní neutralita a etika.
 >SPOLEČNOST: NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa
 >ARCHITEKTURA: Další nové dílo na Hradě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní čas i na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Kája má nového pejska
 >POLITIKA: Volební radosti i kocoviny
 >POVÍDKA: Strašidlo vydírání
 >EKONOMIKA: Zahraničí stále roste
 >ZEMĚDĚLSTVÍ: Komplexní pozemkové úpravy ruší dosavadní nájmy
 >CHTIP: Typické ženy
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Středomoří (mapa)
 >INFO: Incident při komunálních volbách
 >ZDRAVÍ: Partnerské vztahy sexuálních delikventů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
5.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: "Ne" zadarmo
Jan Kovanic

Česká vláda se rozhodla zpropagovat mezi lidem myšlenku přistoupení ku Evropské unii. Vyčlenila na to 200 milionů korun. Tato suma je sice ve státním rozpočtu pouhý plivanec do moře, ale zanedbatelná není. Menší částky dávají politické strany na svoje volební klání - a stačí jim to, aby se zviditelnili vůči svým protivníkům. Kolik dají protivníci vstupu do EU na protikampaň? Možná něco málo - ale nikoli ze státního rozpočtu. Připadá vám podivné, že by vláda měla věnovat finance na protikampaň, když chce do té Unie? Vláda, která chce uspořádat referendum, ve kterém se mají občané svobodně rozhodnout, jestli do Unie vstoupíme čili nic, taková vláda by samozřejmě měla dát alespoň nějakou částku i odpůrcům vstupu. Ale nedala.

"Kvůli tomu vláda vyhrála volby!". Pravil pan předseda senátu a prezidentský kandidát Petr Pithart v nedělním poledním hádání na Nově. Poněkud arogantně na svůj medvídkovský image. Hm, vláda, která má v poslanecké sněmovně 101 (možná) hlasů z 200, vláda, která má teď v Senátu 38 hlasů z 81.

Krom toho - vláda je na čtyři roky, EU je na furt. I taková centralistická instituce, jako je katolická církev, která je založena na totalitní pyramidě moci, kde slovo "demokracie" nemá smyslu, i tato úctyhodná organizace, když hodlá svatořečit nějakého svého oblíbence, povolá proti němu člověka, který předkládá námitky. Ďáblův advokát se mu říkalo a říká, advocatus diaboli. Jde o oficiálního odpůrce. A jest placen z rozpočtu na svatořečení! Církev si ho platí, aby třeba při tom svatořečení nešlápla do hovna. Dnešní česká vláda hodlá svatořečit Unii Evropskou, a ďáblova advokáta neplatí. No dobře, ujmu se toho bez vládní finanční pobídky, jen za běžný psí honorář. (Ten bych dostal, i kdybych propagoval EU jak Cyril Svoboda sám:)

Propoprvé předložím jen několik ďábelských námitek:

Pan evropský komisař Günter Verheugen řekl v první reakci na topoření se zemědělců vůči výši (či spíš níži) dotací z EU, které mají být pro rolníky "nových zemí" čtvrtinové oproti "staročlenům"; řekl úplně automaticky našim vyjednavačům zhruba toto: "Máte šanci dostat se do Evropy a vy ji chcete zahodit kvůli nějakým třem procentům obyvatel?" Jenže tahle "nějaká tři procenta" obhospodařují, zajišťují, zvelebují - nebo zlundračují - na 80 % rozlohy naší země! Krom toho toto velkopansky dobrosrdečné povzdychnutí ukazuje přístup evropských papalášů - když je někoho jen 3 %, nemá se mu ustupovat. Zemědělcům, dopravcům, ocelářům, ... No jo, jenže 100 procent vzniká součtem právě takových zanedbatelných menšin! A kolik procent bude Čechů v té velké Unii?

Další námitka se týká oněch nešťastných "degretů". Jsme ujišťováni, že vstupu do Unie nebrání. Degrety "nepředstavují nepřekonatelnou překážku přistoupení k EU," tak zní ten dobrý výrok profesora Jochena Froweina. Ano, jde o "překonatelnou překážku". Podle předkladatelů původního návrhu z řad německé CDU máme "učinit politické gesto ohledně zákona o amnestii z roku 1946". Jaké gesto? Podobné tomu gestu, které neučinilo Německo, když dodnes uznává oprávněnost a záslužnost zločinů proti českému obyvatelstvu v pohraničí v době kolem Mnichova... O amnestijním zákonu někdy jindy. Ale ta eurozpráva mj. konstatuje, že "po vstupu do EU budou všichni občané EU požívat na českém území stejných práv a rozsudky vynesené v nepřítomnosti budou zrušeny." Takže třeba tresty vynesené nad německými válečnými zločinci, kteří byli po válce odsouzeni v nepřítomnosti, mají zaniknout.

Třetí šťouch se týká pro změnu zase peněz. Vstupem do EU se automaticky stáváme akcionářem Evropské investiční banky. To je ta banka, která hlavně investuje do svých nových budov, do svých úředníků a ředitelů. Akcionáři budeme malí - poměrně k našemu malému počtu v Evropě, takže na nějaká strategická rozhodnutí asi budeme mít malý vliv. Avšak za to musíme zaplatit jako povinný vklad 61,6 milionů eur. Vyhnout se nelze! A dalších 158 milionů eur do rezerv. Splatno ke dni vstupu. To je celkom iba asi 6,6 miliard korun českých. Jde o peníze, které jsou mimo rozpočet, mimo plánované náklady za naše přistoupení. Už dnes se hovoří o státním rozpočtu na rok 2004. A jeho plánovaném schodku. Vyšťourávají se pro něj ubohé stamiliony. Těchle 6,600.000.000 korun se v něm zatím neukázalo. Ale - jedno zaplavené metro navíc nás už nepoloží.

Tak myslím, že jsem dnes už dost pošťuchoval a poňoukal. Ono to pošťuchování je důležité - to věděli i církevní otcové. Protože jenom poňoukáním se může přijít na některé zádrhele; o některých se zase zjistí, že vlastně o žádné zádrhele nejde.

V české společnosti když proti něčemu poňoukáte, tak tomu vlastně děláte reklamu. Už se těším na komentáře. Třeba mi ještě Špidla něco z těch 200 milionů rád věnuje.

\ :-)

Psáno v Praze o víkendu 2. a 3. listopadu 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: