Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 4.11.2002
Svátek má Karel
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Střet Mohamedánů se světem a mezi sebou
 >ZE SVĚTA: Nepřehlédnutelné příznaky degenerace.
 >ROZBOR: ČSR na podzim 1938 z ekonomicko-právního hlediska
 >AUSTRÁLIE: 109 návštěv bordelu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě jeden vynález - volby bez účasti voličů
 >PSÍ PŘÍHODY: Jsou to staří válečníci
 >NÁZOR: 3x ne Nero Wolfe...
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ŠKOLA: Co znamená být vzdělaný v jedenadvacátem století.
 >ÚVAHA: Morálka a peníze
 >ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
 >ZAMYŠLENÍ: Špidlův Temelín (II)
 >Ze zákulisí jednání o budoucnosti českého Internetu
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Reformace a protireformace (mapa)
 >AFÉRA: Děly se v Československu pokusy na lidech?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Holandsko  
 
4.11. ZE SVĚTA: Nepřehlédnutelné příznaky degenerace.
Jaroslav Teplý

O nich jsem se zmínil ve své příspěvku 23. října t.r.. Jsou viditelné ve všech západních demokraciích, liší se ovšem stupněm rozkladu té či oné země. Co je tím míněno, ukážu na událostech zhruba jednoho týdne v Holandsku, jak o nich referuje největší holandský deník De Telegraaf, respektive teletext holandské "veřejné" nebo chcete-li "státní" televise, i když se tato značně liší od státní televise české.

Hlavní událostí bylo "nesmyslné násilí", jak se tomu v Holandsku říká. Před supermarketem projeli dva mladíci na skútru těsně kolem staré invalidní paní. Dvaadvacetiletý student si dovolil mladíky upozornit, že by tohle neměli dělat. Jeden z nich s povzbuzováním druhého se ovšem na studenta vrhl a pěstmi ho doslova umlátil k smrti. Bil ho, i když už student ležel k.o. na zemi. Kolem lidé přihlíželi, ale nikdo se neodvážil zasáhnout. Oba mladíci si pak šli klidně něco koupit do supermarketu, kde byli u pokladny zadrženi přivolanou policií.

A pak to vypuklo. Vrah je původem Marokánec. Otec vraha žije v Holandsku 36 let, ale holandsky neumí. Oba rodiče byli pozván do televise, kde se otec k případu vyjádřil. Podle něho " je jeho syn dobrý kluk, který nikoho neobtěžuje. Ten druhý ho urazil, nesmí pak bojovat? Můj syn není vrah. Byl vyprovokován. Ale kdo si s ním něco začne, toho zavraždí. Khalid je silný. Stačí i na dva muže současně. Student byl prostě předurčen zemřít a Khalid byl jen nástrojem v rukou Božích." (Khalid má ovšem už od svých třinácti let slušný trestní rejstřík, je dobře známý u policie a soudů. Byl už odsouzen pro překupnictví, vandalismus, krádež a fysické násilí - už jednou někoho strašně zmlátil a dostal za to, jak je v kraji zvykem, jen uloženou obecně prospěšnou práci).

To byl ovšem silný tabák i pro marockou komunitu, která se začala bát, aby se nestala obětí nějakého odvetného násilí. Předseda marocké mešity ve Venlo, kde k vraždě došlo, napsal jménem obou rodičů dopis pro media, že litují svých slov, která podle nich byla navíc špatně interpretována. Podle zmíněného předsedy chtěli říci, že vlastně ztratili dva syny: svého vlastního (kterému se nic nestalo - J.T.) a toho mladíka, který je mrtev.

To ovšem není první případ tzv.nesmyslného násilí a existuje už schema, podle kterého se dále postupuje. Na místo, kde oběť násilí zahynula, nanosí lidé spousty květin. Zorganisuje se tichý pochod městem, často v čele se starostou, který pronese obvyklý projev. Tím demonstruje společnost veřejně svou slabost a bezmocnost. Pachatel nebo pachatelé dostanou směšný trest, pokud vůbec nějaký dostanou, a v krátké době se vrátí do společnosti.

Hodně se diskutovalo, proč nikdo napadanému studentovi nepomohl, ač je to podle zákona povinnost. Jeden důvod asi byl v tom, že se nikdo nechtěl exponovat proti profesionálnímu rváči a druhý, že holandští státní zástupci za spolupráce policie, která s radostí odvede takového úspěšně se ubránivšího napadeného či jeho zachránce v poutech, tyto lidi zažalují, že se bránili neúměrným způsobem. Příkladů je o tom dost. Mimoto je oficiální instrukce vysílaná v televisi, že v takovém případě nikdo nemá zasahovat, má si zapamatovat popis násilníka, zavolat číslo 112 a zůstat u oběti.

Několik dní potom přepadl muž ozbrojený nožem supermarkt AH, zmocnil se menší částky peněz a dal se na útěk. Vedoucí prodejny s jedním zaměstnancem ho pronásledovali, dohonili a po nějaké potyčce zadrželi do příchodu policie. zadržený na místě podal stížnost pro zlé nakládání - při té potyčce mu zlomili nos. Zástupkyně státního zastupitelství oznámila , že oba budou stiháni, protože se dopustili přemrštěného násilí po zadržení lupiče. A vypukla daší vlna rozhořčení mezi občany.

Vrchní státní zástupce krátce před tím oznámil, že pro ohromný počet nevyřešených případů ( v Holandsku se teď vyšetří asi 15 % ) se nebudou vyšetřovat krádeže kol, bytová vloupání "bez pachatele" (kde nejsou stopy, na které se stejně nikdo nepřijde podívat) a zřejmě do toho patří i násilí na ulici, neboli zelená pro zloděje a násilníky.. Ku podivu přísně právně vzato to mohl prohlásit, protože státní zástupce rozhoduje sám o tom, zda nějakého pachatele zažaluje nebo ne (v Německu zažalovat musí). Ministr spravedlnosti vyjádřil pochopení pro jeho stanovisko, jen občané to jako obvykle nechápou. Jeden čtenář napsal o svém synovci, kterému někdo zlomil v kavárně nos a on to po ošetření ohlásil na policii. Tam mu sdělili, že jeho udání nemá smysl, protože se octne vespod v haldě udání a že pachatel (jehož jméno a adresu policie zná) stejně nebude stíhán. Čtenář se tedy ptá, proč se tedy to udání lupiče neoctne také vespodu v té haldě.

Selhávání justice není v Holandsku nic nového, táhne se to už leta, ale dosavadní vlády politického establishmentu nehnuly ani prstem. Proto také dostal Pim Fortuyn ve volbách 1,6 milionu hlasů, protože m.j. napsal před volbami ve své knížce "Trosky osmileté vlády fialové koalice", že kompletní vedení (top) státního zastupitelství, resp. justice musí pryč, aby se obnovila důvěra v právní stát. Tím ovšem vyzval k boji proti politickému establishmentu, který výzvu zřejmě přijal.

Už při jakési vernisáži, kdy uváděl svou knížku do prodeje, se během jeho projevu bez potíží k němu dostal jeden mladý muž s dvěma mladými ženami, kteří mu hodili do obličeje asi dva dorty, které byly ovšem naplněny drůbežím hnojem. Místnost byla plná lidí, kameramanů, novinářů, z nichž nikdo nehnul ani prstem, aby útočníkům zabránil spáchat tento atentát respektive je zadržel na odchodu. Státní zástupce přirozeně neviděl žádný důvod ke stihání útočníků stejně tak jako vlada nenašla nějaký důvod, aby mu poskytla policejní ochranu. (Pro srovnání: okamžitě byla poskytnuta policejní ochrana rodinám obou pachatelů vraždy ve Venlo). Od tohoto okamžiku se prý začal Fortuyn bát, protože si uvědomil, že už není pod ochranou zákona, že je, jak se u nás říká, psanec. Ani potom mu policie neposkytla ochranu a tak byl za několik měsíců zavražděn, ještě než mohl vybudovat aspoň základ své politické strany. Vrah byl sice zásluhou jeho šoféra téměř okamžitě zadržen, ale ve vazbě odmítl s vyšetřovateli mluvit, na což má podle zákona právo. Takže se dodnes neví, zda vrah nebyl také nějakým tím nástrojem ne sice v rukou Boha, ale nějaké trochu nižší instance.

Nutno ovšem zachovat decorum. Po měsících se konalo přelíčení s mezitím "vypátranými" pachateli "dortového atentátu", kteří se k soudu nedostavili. Jejich kolegové sehráli před soudem komedii s opravdovými šlehačkovými dorty a jejich advokátka prohlásila, že zápach při vernisáži byl způsoben otevřenou nádobou s kyselinou máselnou, kterou tam někdo postavil. Zpětně se to už nedalo zjistit, takže atentátníci dostali každý 500 euro pokuty a bylo to.

"Domnělý" - jak se stále o něm píše, protože nebyl ještě odsouzen - vrah bude teď několik měsíců psychiatricky vyšetřován, což může být předzvěst, že aféra bude pak zametena pod koberec. Jakže to zpívali V & W? Nikdo to nepochopí, nikdo se nic nedoví.

Důležité je jen to, že Khalidův parťák Sylvio už je na svobodě, protože soudní rada nenašla dostatečné důkazy, že by Khalida k vraždě vybízel. Tím ovšem není řečeno, že nebude dále stíhán.

A také existuje vyšetřovací komise, která má zjistit, jak to vlastně bylo s tou policejní ochranou Fortuyna. Má na to několik měsíců, její členové patří k establishmentu.

01.10.2001
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: