Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 4.11.2002
Svátek má Karel
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Střet Mohamedánů se světem a mezi sebou
 >ZE SVĚTA: Nepřehlédnutelné příznaky degenerace.
 >ROZBOR: ČSR na podzim 1938 z ekonomicko-právního hlediska
 >AUSTRÁLIE: 109 návštěv bordelu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě jeden vynález - volby bez účasti voličů
 >PSÍ PŘÍHODY: Jsou to staří válečníci
 >NÁZOR: 3x ne Nero Wolfe...
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ŠKOLA: Co znamená být vzdělaný v jedenadvacátem století.
 >ÚVAHA: Morálka a peníze
 >ZDRAVÍ: Nový lék proti žloutence
 >ZAMYŠLENÍ: Špidlův Temelín (II)
 >Ze zákulisí jednání o budoucnosti českého Internetu
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Reformace a protireformace (mapa)
 >AFÉRA: Děly se v Československu pokusy na lidech?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
4.11. ÚVAHA: Morálka a peníze
Ivo Antušek

Je tomu pár dní, co proběhla tiskem náchodská aféra s nahými fotografiemi nezletilých. Většina lidí počínání podivných podnikatelů odsoudila, ačkoliv se nezletilé aktérky a aktéři fotografování či natáčení zúčastnili dobrovolně, za úplatu, a zpravidla i s vědomím rodičů. Organizátoři budou po zásluze potrestáni pro ohrožování mravní výchovy mládeže. Zákon je v tomto případě nesmlouvavý, i když názory na nahotu a sexualitu doznaly v posledních desetiletích značného pokroku. Nebezpečí, že zážitky získané v průběhu natáčení mohou nepříznivě ovlivnit osobnost aktérů a celý jejich další život způsobuje, že zákon chrání společenský zájem na jejich zdravém vývoji.

Co vedlo podnikatele k tomu, že si zvolili fotky a filmy s nahými tělíčky dětí za předmět podnikání? Samozřejmě, že poptávka a zájem určité části veřejnosti. Šlo tedy o byznys, o prachy, o peníze.

Tiskem ale prošly i jiné zprávy. O žácích škol, kteří ztloukli či postřelili své učitele a spolužáky, o chlapcích, kteří stříleli na chodce na zastávce, o nezletilcích, kteří umlátili bažanty. Kde se to v těch dětech vzalo? Je to působení jakýchsi genů z pravěku, nebo je to výsledek vysedávání nad krváky v televizi. Přikloníme-li se k druhé možnosti, která je daleko pravděpodobnější, pak si musíme položit otázku, proč televize, zejména komerční, chrlí ty věčné rvačky, střílení, vraždy, zabíjení. Proč jsou ty obrazy podvodů, násilí, střetů a mordů rok od roku úděsnější, nápaditější a barvitější. A co za tím stojí?

Novopečený senátor pan Železný se pravdou netají: poptávka a prachy. Když si to vy, televizní diváci, přejete, a grafy sledovanosti potvrzují, že ano, my vám to rádi dodáme. Čím více se vás bude dívat, tím větší příjem budeme mít z reklamy. A tím drastičtější horory a krváky vám napříště budeme moci promítnout…

Jde tady o byznys, o prachy, o peníze. Mravnost, slušnost a ohleduplnost jdou stranou, na nich se vydělávat nedá.

Kladu si otázku. V čem se vlastně liší morálka pana Železného od morálky náchodských pornografiků?

Jeden rozdíl tu však je. Zákon chrání mládež před mravní újmou v oblasti sexu. V jiné oblasti mravní výchovy je však děravý a dokonce mladistvým garantuje beztrestnost.

Jak dlouho ještě?
Další články tohoto autora:
Ivo Antušek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: