Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.11.2002
Svátek má Miriam
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Ne" zadarmo
 >LIDŠTINY: Profesní neutralita a etika.
 >SPOLEČNOST: NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa
 >ARCHITEKTURA: Další nové dílo na Hradě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní čas i na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Kája má nového pejska
 >POLITIKA: Volební radosti i kocoviny
 >POVÍDKA: Strašidlo vydírání
 >EKONOMIKA: Zahraničí stále roste
 >ZEMĚDĚLSTVÍ: Komplexní pozemkové úpravy ruší dosavadní nájmy
 >CHTIP: Typické ženy
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Středomoří (mapa)
 >INFO: Incident při komunálních volbách
 >ZDRAVÍ: Partnerské vztahy sexuálních delikventů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
5.11. Tady je Senát, tady skákej
(nov)

Průlom devíti nezávislých kandidátů do Senátu ve víkendových volbách je tak zajímavým jevem, že si zaslouží pozornost i dnes. Ve včerejším tisku se sice s komentáři na toto téma roztrhl pytel, avšak většina komentátorů a glosátorů si všímala pouze třešničky na dortu - jak nová situace v Senátě ovlivní volbu prezidenta.

Podle mého soudu ještě zajímavější je vlastní dort - jaké těsto v Senátu budou tito senátoři péci ve všední den. Jde totiž o velezajímavý experiment, když budeme mít možnost vidět, jak si tito nezávislí senátoři budou prakticky počínat. Nepochybně stojí mimo zaběhaný systém politických stran a někteří z nich přímo občanskou společnost s "nepolitickou" politikou vyznávají a bodovali u voličů především představou, že nejsou ovlivnitelní stranickými sekretariáty - a že tedy předvedou, jak se má politika dělat slušně.

Něco takového se pokoušel předvést již pan senátor Fischer, avšak dopadl velice neslavně, v Senátu se nad ním zavřela voda. Oprávněně se dá namítnout, že byl bílou vránou a ty černé ho uklovaly. Dnešní situace je ale jiná, nezávislých senátorů je tolik, že mohou ustavit vlastní klub a svoje představy politiky bez partajních sekretariátů změnit ve skutek. Nu a tím velezajímavým experimentem je, zda to vůbec jde, zda "nepolitická" politika je možná, nebo zda se jedná toliko o další, netradiční výtah k moci.

Hesla o "nepolitické" politice nepochybně znějí přitažlivě, stejně jako je vábivá představa občanské "nadstranické" společnosti. Ale zkušenost říká, že je rozdíl mezi proklamacemi a skutkem. Ezop na toto téma vypráví rozkošnou bajku. Jistý "sportovec" se chlubil, že na Rhodu skočil do výšky více než kdokoli z místních a že mu to může každý Rhoďan dosvědčit. Na to jeden z posluchačů chlubila vyzval - tady je Rhodos, tady skákej.

Soudím, že do téže situace se dostali nově zvolení nezávislí senátoři - od charismatického altruisty a vyznavače občanské společnosti Martina Mejstříka až po bezskrupulózního a kluzce pragmatického Vladimíra Železného, jenž se naopak v politických kuloárech cítí jako ryba ve vodě. Pro ně a další nezávislé pak platí - tady je Senát, tady skákej.

A my se musíme pozorně dívat, jak se jim budou jejich salta dařit - jestli opravdu má "nepolitická" politika šanci a oni ty partajní sekretariáty přeskočí - nebo zda parádním veletočem neskočí rovnou do nich.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: