Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.11.2002
Svátek má Miriam
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Ne" zadarmo
 >LIDŠTINY: Profesní neutralita a etika.
 >SPOLEČNOST: NATO v 21. století a stará hašteřivá Evropa
 >ARCHITEKTURA: Další nové dílo na Hradě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní čas i na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Kája má nového pejska
 >POLITIKA: Volební radosti i kocoviny
 >POVÍDKA: Strašidlo vydírání
 >EKONOMIKA: Zahraničí stále roste
 >ZEMĚDĚLSTVÍ: Komplexní pozemkové úpravy ruší dosavadní nájmy
 >CHTIP: Typické ženy
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Středomoří (mapa)
 >INFO: Incident při komunálních volbách
 >ZDRAVÍ: Partnerské vztahy sexuálních delikventů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
5.11. LIDŠTINY: Profesní neutralita a etika.
JITA Splítková

Co je profesní neutralita a etika moc dobře znají gynekologové. Dvojsmyslná narážka, hmat vedle a z doktora se stane v ústech dam nemrava až prasák a může praxi zabalit. On prostě nikdy nesmí v přítomnosti pacientky nemístně žertovat, natož se pacientky dotýkat neprofesně. Za podivné chování by se také pokládalo, upřednostňování nějaké pacientky a její vychvalování v médiích... gynekolog to má jasné a co takhle politolog?
Politolog jako analyzátor, pokud chce skutečně odvést vědeckou práci - to znamená objektivní s nestrannou, tudíž obecnou a pravdivou vypovídací hodnotou, by neměl mít sympatie (ale i antipatie) k žádné politické straně (jinak potvrdí, že sociologie s politologii vždy jsou jen a jen služky moci). Splňovat tuto podmínku pohledu z venčí a nadhledu, je zřejmě velice těžké (proto se líp hodnotí soused).
Například poměrně dosti médii preferovaný politolog Zdeněk Zbořil, plnou váhou své "vědy" nabádal voliče ve volebním časopise ODS, aby volili správně - z podtextu jeho slova k voličům ODS je jasné, že nabádá k volení této strany. Samozřejmě, že jako ego - Zbořil si může nabádat kohokoli k čemukoli, ale jelikož skoro neslézá jako odborník politolog z obrazovky je to vysoce neprofesní a účelové (pro něj samozřejmě).
A politolog - člen nějaké strany - to je něco jako gynekolog vykonávající své povolání jen za účelem, dostat se k sexu (a ještě za to dostat zaplaceno :-).


zde na zadní straně "radí" Zbořil.


Ona zadní strana.

K dalšímu zamyšlení o profesionalitě vede následující: Zábavným pořadem České televize postaveným na principu skryté kamery Taxi, prosím se začal zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů a názor právníků si vyžádala rovněž i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Obě instituce o to požádala poslankyně Zuzka Rujbrová (KSČM), která se domnívá, že veřejnoprávní televize tímto pořadem neoprávněně zasahuje lidem do soukromí.
"Občané, kteří se stali nebo stanou nedobrovolnými aktéry při natáčení uvedeného pořadu a domnívají se, že byly zneužity jejich osobní údaje a narušeno tak jejich soukromí, se mohou obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, který se bude těmito případy zabývat," sdělila v pondělí Právu mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů.
Mluvčí ČT Richard Klatovský potvrdil, že "ČT má podpisem stvrzený souhlas všech lidí, kteří se v Taxi, prosím objevili".

To jsou věci, je zajímavé, že toto paní poslankyni vadí, ale nikde nevidím, že by se pozastavovala třeba nad korupcí na úřadech, či nad neobjektivností některých zpravodajství a kovaných, oslavovaných zpravodajců. Narozdíl od pořadu Taxi, prosím, který se mi jeví jako zábavný a profesně dobře udělaný, se mi paní Zuzka vůbec nejeví jako profesionální politička. Ve sněmovně jsou její zřídkavé (naštěstí) projevy spíše diletantské (předpokládám - kdo je poslanec ovládá umění přednést svoji řeč), nudné, patřící do kategorie zviditelnit se, ale jen si probůh nikoho nerozházet. Jsou desítky pořadů nad nimiž by se mohla pozastavit. Mohla by se všemožných Rad ptát - koho vlastně zastupuje a pro koho zkresluje zprávy ten či ten, a kým je financován, ... ale ona si vybere pouze zábavnou šou, ve které se politicky neexponuje nikdo, kdo by ji "umravnil", či ohrozil její post.

Nesvezli ji a teď to mají...


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: