Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 6.11.2002
Svátek má Liběna
  Výběr z vydání
 >TEMELÍN: Fagan a jeho parta...
 >FEJETON: Bolestné poznání
 >POLITIKA: Volby potvrdily slabost partají
 >POLITIKA: ČSSD dluží komunistům za senátní hlasy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Trampoty s podvlékačkami
 >PSÍ PŘÍHODY: Bedlivý pozorovatel
 >MROŽOVINY: VŘSR
 >POLITIKA: Snad nová podoba ODS, zatím na regionální úrovni.
 >POLITIKA: Podle skutků poznáme je
 >EKONOMIKA: ČNB snížila repo sazbu
 >TÉMA: Otázky a terorismus
 >MEJLEM: Další -nezávislý- kandidát
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Velká severní válka (mapa)
 >POSTŘEH: O tramvaji
 >Čínská propaganda v českém parlamentu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.11. Návrh na volební reformu
(eff)

Volby máme za sebou a nastala doba spekulací, cop vlastně ty volby znamenají. Velkou pozornost vyvolává i neúčast voličů. K urně se vypravil zhruba jeden volič ze tří. A zanechal tedy dost prostoru k úvahám, koho by volili ti, co nevolili, kdyby volili a jak by tedy volby dopadly, kdyby přišli voliči všichni.

Je to zvláštní jev, ta neúčast voličů.

Bývaly doby, kdy nesměli volit všichni. Především nemohly volit ženy, a pak taky nemohli volit lidé nemajetní. Mělo to svou logiku. Hospodářství bylo v rukou mužů, najmě pak majetných mužů, a podstata věcí veřejných vždy spočívala v rozdělování peněz daňových poplatníků. Konec konců, ani dnes - v těch nejvíce liberálních společnostech - nemůže volit absolutně každý. Je tu přinejmenším věková hranice. Volit může jen plnoletý občan, u nás po dosažení osmnácti let. Když chce. Jenže on většinou nechce.

Přirozenou cestou zde zřejmě vznikl jakýsi novodobý census.

Ti co volit šli, to jsou spíše lidé aktivní, starají se o věci veřejné, sledují politické události, zajímají se o tom, kdo rozhoduje v daném případě na radnici nebo v senátu. To by byl křik, kdyby někdo - třeba v senátu - přišel s návrhem nového ústavního zákona.

Mohl by v jádře vypadat asi tak:

Volební právo náleží inteligentním lidem s aktivním zájmem o veřejné záležitosti, lidé pasivní a bez zájmu jsou z voleb vyloučeni.

V prováděcích paragrafech by se pak stanovily metody přezkušování: každý by musel předstoupit před komisi, která by kladla záludné otázky - nehodící se škrtněte: státní zřízení České republiky je za á monarchie, za bé anarchie za cé republika. Lidi by chodili ke zkouškám a na hřbetě ruky by měli propiskou napsané taháky. Vědělo by se, která komise je úplatná a jaká je taxa za volební právo: rovná tisícovka.

Dá se soudit, že by účast ve volbách byla po zavedení takového censu vyšší, než je tomu dosud. Vždyť ta tisícovka je úplatek ve srovnání s jinými úplatky směšně nízký, a kdo by tedy nevyužil možnosti koupit si něco tak exkluzivního, jako je volební právo!

Jenže, toto je úvaha čistě akademická. Žádný zákon o zavedení censu nepřipadá v úvahu. Takže i v příštích volbách bude platit census přirozený, nenařízený- a o to účinnější.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: