Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.11.2002
Svátek má Bohumír
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: V čem je -nezávislá- volba lepší
 >POLITIKA: Státní rozpočet a Česká konsolidační agentura
 >ŠKOLA: Kvalita ve škole
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sám v doma? Sám v kině!
 >PSÍ PŘÍHODY: Tři pod nulou
 >POLITIKA: Nezávislí senátoři, občanský princip, a jiné mýty
 >POLITIKA: Čeští novináři se zbláznili
 >NÁZOR: Hodný stát, zlé obce
 >VOJENSTVÍ: Měla by smysl trvalá přítomnost Americké armády ?
 >ŽIVOT: Zajímavá příhoda na dálnici
 >FEJETON: Udělejte dobrý skutek - vezměte si pejska z útulku !
 >UNIE: Evropa demokracií namísto Ústavy EU
 >Po volbach v USA
 >ZDRAVÍ: Saunování

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
8.11. Pilát v unionistické sukni
(nov)

Rozhodnutí „pustit“ návrh státního rozpočtu do dalšího čtení nic nemění na nepřípustném modelu politického chování, který unionistická politička a koaliční poslankyně Hana Marvanová od ustavení koaliční vlády předvádí. Není možné jej tolerovat především s ohledem na normy chování, jež západní civilizaci přivedly k demokratickému systému řízení společnosti.

Lidské společenství lze vést dvěma základními způsoby - buď autoritativně jednou osobou, nebo skupinově, kdy se lidé o postupu radí. Západní civilizaci dovedl k úspěchu tento druhý způsob a hlavně byť nepsaná, ale o to důležitější pravidla o respektování společného rozhodnutí.
Jestliže člen nějakého poradního orgánu - od vlády až po výbor zahrádkářů v Chotěhůlkách - má odlišný názor, má právo prosadit, aby o něm bylo hlasováno. Pokud jeho návrh získá většinu, jede se podle něho, pokud ne, má oponent jenom dvě demokraticky čisté možnosti chování - respektovat většinu a táhnout s ní za jeden provaz, nebo trvat na svém a odstoupit. A vše, co mezi tím jest, od ďábla jest, abych zůstal u bible.

Paní poslankyně Hana Marvanová si, bohužel, hned po volbách vybrala to, co je od ďábla. Přestože fiskální politika ČSSD je na kordy s jejím přesvědčením, učinila jenom divadelní gesto tím, že odešla z postu předsedkyně, když vedení US-DEU schválilo koaliční smlouvu, nikoli ale ze strany, respektive z poslaneckého klubu US-DEU. Zdánlivě táhne se svými kolegy za jeden provaz koaliční politiky, ve skutečnosti ale škube na opačnou stranu. Tomuto zvláštnímu přístupu, který se navenek zaštiťuje morálními principy, se říká - zůstaňme u bible - farizejství.
Jestliže spolupráce US-DEU s ČSSD a kompromisy z toho plynoucí jsou pro paní Hanu Marvanovou nepřijatelné z principiálních důvodů, měla z těchže PRINCIPIÁLNÍCH důvodů zavčas z US-DEU odejít, třeba i s vlastní platformou - a stát se politickým solitérem se vším všudy. Pokud tak neučinila, demokratické ctění většiny velí, aby poté, co se na ČSSD uhádá, co jenom jde, táhla se svými poslaneckými kolegy za jeden provaz a nečinila ex post obstrukce, nekladla si podmínky - a nebyla nucena, když vidí, že jde do tuhého, mýt si ruce.
Jak známo, Pilát není vzorem charakteru ani politického a politik, který se, notabene, pokládá za vzor politické charakternosti, by se měl vyvarovat toho, aby s ním mohl být srovnáván.

Mrož


Je to jako v pohádce o chytré horákyni: sněmovna o rozpočtu ve čtvrtek rozhodne a přece nebude hlasovat. Jak to zařídit? No přece jednoduše: Hana Marvanová nepřijde v pátek do práce! Jedná se o rozpočtu se schodkem 111,3 miliard. Schodek je to pro Hanu Marvanovou neúnosný. Dalo by se tedy říct: dobře, je neúnosný, tak nehlasuj. Jenže pak by vyletěli unionisté z vlády a tím by se nad nimi zavřela hladina zapomnění... v podstatě. Připomenu, že při plném počtu dvou set poslanců musí pro rozpočet zvednout ruku 101 poslanec. Když Marvanová nepřijde, stačí sto poslanců, tak je to prosté. Pro rozpočet to bude mít ten důsledek, že bude pravděpodobně přijat, i s tím schodkem. A pro Hanu Marvanovou? Ta byla zajímavá tím, že stála pevně za svým. Hana Marvanová, která dává zásadovost najevo tím že nepřijde do práce jaksi pozbývá na zajímavosti. To k čemu se rozhodla je jistě pragmatické, ale... pragmatickej je dneska každej.
Aston


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: