Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.11.2002
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >UNIE: Začíná jít do tuhého.
 >SPOLEČNOST: Balené koblihy a plíživá kontrarevoluce
 >PRÁVO: Antikorupce
 >ZAMYŠLENÍ: Můj pan profesor
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravovací neděle
 >PSÍ PŘÍHODY: První sníh
 >POLITIKA: Tošenovský splnil roli volebního lídra, může jít
 >OHLAS:Muž s velkou hlavou - Ludvík Souček
 >POLITIKA: Proč nechce vedení ODS vnitrodemokracii ve straně ?
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >KULTURA: Náš vypreparovaný intelektualismus v kostce
 >POVÍDKA: Ples Popelek
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Obchodní svět Asie a Afriky (mapa)
 >„Nejsou chudí a bohatí. Jsou jen ochuzení a obohacení“, říká Ricardo Navarro
 >MOUDROST: Manažerské lekce od mistra Ezopa

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.11. OHLAS:Muž s velkou hlavou - Ludvík Souček
Vladimír Šiška

Seriál "Předčasná úmrtí" na ČT (vysíláno na ČT-1 ve středu 6.11. a na ČT-1 ve čtvrtek 7.11. na ČT-2)

MUDr. Ludvík Souček (1926-1978) povoláním byl vojenský zubní lékař, jako spisovatel se věnoval především literatuře faktu (např. "Jak se světlo naučilo kreslit", SNDK 1963), literatuře o záhadách (např.Tušení stínu, Čs.spisovatel 1974) literatuře science-fiction (trilogie Cesta slepých ptáků, Runa Rider a Sluneční jezero SNDK 1964-1968). Přeložil a zasadil se o vydání (za minulého režimu první a jediné) knihy Ericha von Dänikena Vzpomínky na budoucnost.

Přiznám se, že první dojem z pořadu byl pro mne velmi negativní. Proč tam bylo věnováno tolik pozornosti spekulacím o Součkově angažovanosti v tehdejší komunistické straně? Jsou snad až tolik důležité pro zhodnocení spekulace, zda byl či nebyl alkoholik, když vypil tolik sklenic svého oblíbeného moku - červené Ludmily?
Ludvík Souček je pro řadu lidí v naší zemi téměř svatý. Stal se také nepsanou autoritou a patronem dnešních "záhadologů", kteří se zaobírají různými obtížně vysvětlitelnými jevy. Bez Součkovy "Přímluvy za budoucnost" (což byl článek v Literárním měsíčníku č.6/78) by nikdy nemohly vzniknout první české a slovenské sci-fi kluby, neboť tehdejší režim se (oprávněně) obával takových spolků. Existuje ale i mnoho vědeckých pracovníků, kteří vzpomínají, že zájem o poznání u nich podnítily právě Součkovy knihy. Za Pana spisovatele, kterým Ludvík Souček bezesporu byl, hovoří jeho dílo. Jeho dílo, ale není jen těch asi čtyřicet knížek, které dokázal napsat za neuvěřitelně krátkou dobu, kterou mu osud vyměřil. To nejcennější, co po sobě zanechal, se nachází v nás. Souček dokázal s ohromnou dovedností probudit v každém člověku přirozenou zvídavost, schopnost zapojit fantazii, ale i lásku k obyčejným lidem, které vždy mohou potkat neobyčejné věci.
Po druhém shlédnutí pořadu, při jeho čtvrteční repríze, jsem již ono rozhořčení nepociťoval. V pořadu hovoří různí lidé o tom, jak osobu Ludvíka Součka vnímali. Ten pořad nebyl o Součkovi, byl o jeho současnících a jejich pohledu na Součkův svět. Ten pohled byl samozřejmě velmi odlišný. Jinak jej viděla studentka umělecké fakulty, která s obdivem hovořila o tom, jak jí jedna ze Součkových knih (vlastně dokonce jen fotografie místo předmluvy) přivedla na uměleckou dráhu. Jinak jej samozřejmě musel vidět dr.Grygar, který jako předseda nynějšího spolku skeptiků, podle vlastních slov teprve nad Součkovými knihami přišel na to co je to "pavěda". Kdyby hovořil jinak, lhal by. Naopak je od něj čestné, že přes určitou pietu a všeobecnou úctu k Součkovi, si zachoval tvář a odsoudil způsob jeho psaní jako míchání faktů s pochybnými informacemi. Jestliže jiní účastníci pořadu měli za nejzajímavější tématiku Součkova působení v KSČ, nebo jeho lásku k vínu, je to jejich problém, nikoliv Ludvíka Součka.
Ludvík Souček byl výjimečný člověk, žil výjimečný život a zanechal nám výjimečné dílo. Především však dokázal inspirovat nesmírné množství dalších lidí a hluboce ovlivnil celý jejich život. Protože patřím k těmto lidem, jsem nakonec rád, že si aspoň někdo dnes na Pana spisovatele vzpomene.


Další články tohoto autora:
Vladimír Šiška

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: