Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.11.2002
Svátek má Benedikt
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Předpověď iráckého počasí
 >ZAJÍMAVOST: Austrálie - země prehistorická.
 >POLITIKA: Českou politickou scénu čekají otřesy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ta matematika je ale svinstvo, co, paní doktorko?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravovací neděle (2)
 >PSÍ PŘÍHODY: To nebyl pes, byla to...
 >POLITIKA: Škubání ovcí
 >EKONOMIKA: Snad konečně růst?
 >FEJETON: Sklapni, Johne!
 >KULTURA: Bio Ponec - spor o fasádu a sochu
 >NÁZOR: Prezidentský důchod
 >ÚVAHA: Válka pokračuje, a je krutější
 >ZAMYŠLENÍ: Několik důvodů, proč nechci a nepůjdu na vojnu
 >KULTURA: Vernisážový šok
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Francouzský obchod 18. stol(grafy)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
12.11. Fackovací panák Gross
(nov)

Za deset dní začne v Praze summit NATO a česká média si pilně všímají bezpečnostních příprav. Je to totiž vděčné téma - kdo by nesympatizoval s občanem, který se kvůli zasedání jakýchsi khaki papalášů nebude moci dostat domů, neboť má trvalé bydliště jinde než v Cibulkové ulici, kde pár metrů od pražského Kongresového centra bydlí. A kdo by také nesouhlasil s článkem, který zpochybňuje nákup "zbroje" pro těžkooděné policisty zásahových jednotek. Každý z nás se totiž v koutku duše neubrání myšlence, že v případě nějakého dalšího "zvonění klíči" by ti hoši mohli dát nakládačku jemu. Proto každý čtenář takovému článku, kde se ironicky vyčísluje, že na jednoho demonstranta bude připadat jeden policejní těžkooděnec, zatleská, což autoři dobře vědí.

Nu, nic proti tomu, každý má právo na svůj názor. Tedy i na takový, jenž se zase pozastavuje nad tím, že autorem mohl být právě ten novinář, který to před dvěma roky dal Grossovi sežrat - že při zasedání MMF nezajistil bezpečnost Václavského náměstí a že jeho povinností ministra vnitra bylo mít tolik vybavených policistů, aby mohl současně krýt jak Kongresové centrum, tak Václavák.
Dejme tomu, že se za deset dní nic nestane a demonstrace proběhnou klidně jako ve Florencii. Pak všichni Grossovi otlučou o hlavu vyhozené peníze za vybavení policistů a bude zesměšněn, že šel s kanonem na vrabce. A ve svatém rozhořčení zmlkne zdravý rozum - napovídající, že mnohem horší by byla obrácená situace, kdyby ministr situaci podcenil a pražské ulice ovládly bojůvky anarchistů.

Pravděpodobnější je, bohužel, že k pouličním bitkám dojde, neboť pro nepoučenou mládež západní Evropy, jež neprošla zkušeností komunismu, je vábení ideologické veteše z 19. století neodolatelné, a pak bude Gross opět vinen - buď že policajtů bylo zase málo, nebo že alespoň porušovali lidská práva. Beztak bude napaden, že už je porušil tím, že uzavřel hranice před „známými firmami“, avšak kdyby to neudělal, byl by zase napaden, že pustil rozbíječe výloh do republiky.

Ne nejsem příznivec ani sociální demokracie, ani ministra vnitra. Jenom nemám rád, když se z někoho dopředu dělá fackovací panák - ať už je to Šavel, Pavel nebo Standa.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: