Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.11.2002
Svátek má Benedikt
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Předpověď iráckého počasí
 >ZAJÍMAVOST: Austrálie - země prehistorická.
 >POLITIKA: Českou politickou scénu čekají otřesy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ta matematika je ale svinstvo, co, paní doktorko?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravovací neděle (2)
 >PSÍ PŘÍHODY: To nebyl pes, byla to...
 >POLITIKA: Škubání ovcí
 >EKONOMIKA: Snad konečně růst?
 >FEJETON: Sklapni, Johne!
 >KULTURA: Bio Ponec - spor o fasádu a sochu
 >NÁZOR: Prezidentský důchod
 >ÚVAHA: Válka pokračuje, a je krutější
 >ZAMYŠLENÍ: Několik důvodů, proč nechci a nepůjdu na vojnu
 >KULTURA: Vernisážový šok
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Francouzský obchod 18. stol(grafy)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
12.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ta matematika je ale svinstvo, co, paní doktorko?
Jan Kovanic

Když mi posledně paní zubařka dávala plombu, pravila: "Bude vás to stát sto padesát korun." Dal jsem jí pětistovku a zpátky obdržel dvě stě padesát. Řekl jsem si ještě o stovku a žertem pronesl: "Ta matematika je ale svinstvo, co, paní doktorko?" Paní zubařka můj pokus o vtip vzala vážně: "Ano, právě proto jsem šla na lékařskou fakultu, tam se matematika nevyučuje."

Tak, tak. S důsledky tohoto hendikepu se naše zdravotnictví doposud neumí vyrovnat. Ne že by lékaři neuměli vůbec počítat. Ale neumějí logicky myslet, což naučí právě studium matematiky. V humanitní větvi studia podobně zorganizovat myšlení prý zvládla výuka latiny. Bohužel, dnes se doktoři učí latinsky pouze odborné termíny, nikoli celý košatý literární, historický a filosofický odkaz antiky. A pak to takhle dopadá. Naši lékaři umějí léčit, ale myslet ekonomicky ne.

Prvotní zádrhel financování našeho zdravotnictví nastal už v samotném počátku, při přechodu z "bezúplatné péče" na systém zdravotních pojišťoven. Tehdy financování dalšího chodu zdravotnictví propočítávali sami lékaři, bohužel. A tak si poctivě spočítali náklady na nájem, náklady na režii, náklady na všechno možné, jen jedno jediné si nenaplánovali: Totiž vlastní zisk!!! A dodnes jim scházejí peníze na platy. Natolik jsou ovšem bystří, že si vlastní příjmy dokáží vystávkovat. Ale už jim nedojde, že si na ně také musejí vydělat - a když nevydělají, jejich nemocnice zkrachují. Podobně nikoho ve zdravotnictví zatím nenapadlo, z čeho léčit bezdomovce, cizince a ostatní osoby, povinného zdravotního pojištění se štítící. U nezjištěných a nepojištěných viníků automobilových nehod to už komerční pojišťovny udělat uměly. Ano - u povinného ručení jde přeci o kšeft.

Podobný nedostatek pozoruji často i u lékárníků. Léky nejsou brány dodnes jako zboží a lékárny nejsou obchody! Pravidelně se mi stává, že když v lékárně platím, nemá paní magistra drobné zpátky. V obchodě se mi něco takového už nepřihodilo dlouhé věky. To, že nejsou obchodníky, prokázali lékárníci opět tento víkend na svém sjezdu, kdy podpořili návrh své ministryně MUDr. Marie Součkové na pevné ceny léků, což má platit jednotně pro lékárnu v nákupním centru i v odloučené vesničce - bez ohledu na provozní náklady, bez ohledu na zisk. Ostatně toto navrhují již několik let. Takovéto sjednocení cen léků by logicky vedlo k tomu, že by se sjednotily - na maximální úrovni! Zatímco prodejci cigaret vehementně protestovali proti zavedení jednotné ceny svých jedů, jejich kolegové lékárníci ho u svých drog prosazují.

Mluvíme přece o zdraví, ne o kšeftu, nechávají se slyšet páni doktoři. Dokonce se někdo občas pozastaví nad tím, že distributoři léčiv vyhrožují zastavením dodávek, dokud nedostanou zaplaceny dlužné faktury za své zboží!!! Pardon - za zajištění národního zdraví pracujícího lidu. Diví se lékárny, že by měly platit distributorům, diví se pojišťovny, že by měly platit lékárnám, diví se stát, že by měl platit pojišťovnám! A bude se divit stát ještě víc, až ho jednou zdravotnictví pošle do konkursu - neplatíte dlužné částky, však s vámi soud zatočí. A někde v budoucnu neřešené finanční zázemí českého zdravotnictví může skutečně vést až ke státnímu krachu!

Z hlediska problematiky léčiv je tu přitom hodně práce, kterou by mělo ministerstvo zdravotnictví odvést, než aby se montovalo - nedejbože - do pravomocí ministerstva financí. Finančníci zatím jednou za rok stanovují maximální ceny léků. Samotné úhrady léčiv ze zdravotního pojištění určuje ministerstvo zdravotnictví čtyřikrát do roka. Tím určuje i doplatky pacientů. A vždycky je při tom děsivý bordel, neboť vždy se lékárny nový ceník dovědí až na poslední chvíli! Inu - vždyť nejde o obchod.

Už přes rok existuje zákon, podle kterého je možné běžná léčiva nakoupit kdekoli v obchodní síti - například u benzinových pump. Zákon je, vydání prováděcích předpisů někde stále vázne. Co kdyby už ministerstvo zdravotnictví konečně hnulo zadkem a tuto vyhlášku vypracovalo? Aha, to by pak těžko prosazovalo jednotnou cenu léčiv - a benzínu...

Nikoli poslední problém s léky je ten, že jsou často zneužívány recepty k jejich vyzvednutí. Tedy zneužívány finančně samotnými lékaři, ne feťáky. Tiskem již proběhly aféry, kdy si lékaři nechávají proplácet výkony a léky za neexistující, mrtvé či nic netušící pacienty. Dokonce jsem slyšel o panu doktorovi, jenž si vypisuje recepty, na které si potom v příslušné lékárně - za domluvenou marži, ovšemže - nechává proplácet kosmetiku pro svou milenku! Případně i spotřební elektroniku. Toto vše by mělo ministerstvo zdravotnictví hlídat a "ošetřovat". Nejde o to udat jednoho konkrétního zloděje, ale vytvořit systém, který podobné tunelování znemožní.

To jsou některé z problémů, které je nutno urychleně řešit, ne platy lékařů, na které chce Součková věnovat plánované "úspory" v prodeji léků ve výši 3,5 miliardy korun!!! Snad proto ji tak tleskají...

Ale místo toho, aby si ministerstvo zdravotnictví zavedlo pořádek na vlastním písečku, chce svůj neokomunistický přístup rozšířit do dalších oblastí.

Na začátku jsem tvrdil, že lékaři možná umějí léčit, ale počítat a ekonomicky si počínat ne. Teď se musím poopravit. Týká se to zejména státních a pseudostátních zaměstnanců. Podivuhodné ovšem je, že když už se spletou - jako například moje paní zubařka - tak výhradně ve svůj prospěch. Ale existuje spousta doktorů, kteří zvládají i to podnikání.

A co je zajímavé: Právě tito úspěšní podnikatelé - na úrovni soukromých ordinací i celých nemocnic - jsou skvělí i ve své lékařské profesi! Těm ovšem ministerstvo pomáhat nebude - když to umějí, proč také. To raději oddluží nemocnice, které podnikat neumějí. "Neschopní vpřed" - to je ve skutečnosti prazdroj a základní heslo komunismu, ke kterému by české zdravotnictví chtěla nasměrovat jeho nová ministryně.

Bohužel i zde platí - když něco umíš, dělej to. Když to neumíš, vyučuj to. Když neumíš učit, šéfuj tomu! Když neumíš šéfovat - jdi dělat ministra!

Psáno v Praze dne 11.11. 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: