Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 13.11.2002
Svátek má Tibor
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému
 >SUMMIT NATO: Možná přijde i islámský terorista?
 >POLITIKA: ODS je skanzen autoritářství
 >MROŽOVINY: Nord - Ost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V biografu bez pepsicoly
 >PSÍ PŘÍHODY: Výchova tichým hlasem
 >FEJETON: Pražské leskimo
 >INFO: Media Observatory ČR k nejvážnější situaci tisku v ČR od roku 1989
 >EKONOMIKA: Fed snížil úrokové sazby, ECB ne
 >ŽIVOT: Sauna a vreckové nožíky
 >OHLAS: Nejde o prezidentovu penzi, ale o socialistickou zákonnost.
 >ŽIVOT: Místo u okna aneb výhody manželství
 >POSTŘEH: O pověrách
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Francouzský obchod 18. stol. (grafy)
 >ZDRAVÍ: Libavka poléhavá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
13.11. SUMMIT NATO: Možná přijde i islámský terorista?
JITA Splítková

V Praze bude summit NATO - ví to už kdejaká pražská babka a možná, že už i potulné kočky. Vědí to i různí aktivisté a v neposlední řadě - teroristé. Po tom, co se stalo v moskevském divadle, by byl jen hlupák klidný a říkal si... sem nedorazí, tady a nám se to nemůže stát...
A Pražané začínají mít, ne strach, ale přeci jen obavy - nezaktivují se zde všelijací spáči, krtci, nedorazí terorismus až do Prahy? Jejich obavy nikdo nerozptyluje, ono to ani nejde, ale ani nikomu nestojí za pravdivé informace (krom takových, že islámští čečenští teroristé jsou chudáci a správní borci, bojující za vlast). Z médií se dozvídáme kolik hlav a ofrčkovaného výkvětu vojenství dorazí, že budou chráněni na každém kroku, ale co Pražané? Ti mají smůlu a jen budou muset poslouchat uniformy a bát se vylézt ven, aby nedostali bajonetem nebo dlažkou přes kebuli.
Veškerá ochrana bude soustředěna jen na vybrané, kdo bude chránit Pražany a občany ČR?
Z dálky jsem slyšela jak v TV nějaký politik cudně říkal, že ani teroristický útok během summitu NATO, se nedá vyloučit, ale že se o tom nemůže moc mluvit, protože by mohl být nařčen z šíření poplašných zpráv. Nevím, kdo to byl. Jen je velice diskutabilní, zda-li je dobré z rámci nešíření paniky, zamlčovat některé informace a popravdě občany Prahy a celé ČR neinformovat o zcela reálných nebezpečích - pravda přeci není šíření poplašné zprávy a vyvolávání paniky. Nebo podle někoho ano?
Hlas o možném, a ne chimérickém, ale reálném, teroristickém nebezpečí pro Prahu se ozývá i od samotného generálního tajemníka NATO Robertsona. Šíří snad i on schválně poplašné zprávy?.
Když nám naši odborníci a politici ani média nedokáží narovinu říci na čem jsme, musíme se podívat po světovém Netu a přesvědčit se, jak o reálné hrozbě útoku teroristů v Evropě a třeba i během zasedání NATO, hovoří světově uznávaní odborníci na terorismus. Ono je vždy lepší být informován a uvážlivě, předvídavě se bát (samozřejmě ne hystericky), než být a žít ve veselé nevědomosti - ta vede k neštěstím. Prostě nenechat se zaskočit a počítat i s nejhorší variantou. Doufám, že naši mocní a kompetentní zajistili opravdu dobrou ochranu všech lidí, nejen těch kolem NATO a předvídají všechny varianty teroristických útoků. V neposlední řadě - snad jim není lhostejný život nikoho (asi jsem idealistka) a neprojeví takovou neschopnost jako třeba Pražská radnice a vedení metra v Praze o letošních záplavách.

K optimismu nevede následující zpráva, kterou vydala ČTK 12.11 v 21.11h
DUBAJ (SAE) 12. listopadu (ČTK) - Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin přivítal nedávné teroristické útoky na indonéském ostrově Bali, v Kuvajtu a v Jemenu, které byly namířeny proti obyvatelům západních zemí, i zajetí rukojmích v moskevském divadle. Uvedla to katarská televize Al-Džazíra s tím, že zvukový záznam bin Ládinova projevu odvysílá dnes ve 23:00 místního času (21:00 SEČ). Podle katarské televize bin Ládin rovněž varoval obyvatele zemí, které vystupují jako spojenci USA. Al-Džazíra neuvedla, jakým způsobem zvukový záznam získala.

Situace, která se odehrála v Moskvě, je pro nás velice varovná, i když jí tady nebyl věnován patřičný prostor a islámští čečenští teroristé, byli některými médii a hyenami označováni za bojovníky za spravedlivou věc (rozbor tohoto zde budu publikovat v příštích dnech).

Co o islámském terorismu v Evropě říkají a píší odborníci:

U nás je zřejmě nejznámější Roland Jacquard, začnu tedy jím.
Roland Jacquard, poradce OSN o problémech terorismu, vedoucí World Terrorism Observatory v Paříži, autor knihy Les testaments d´Al Qaida et de Ben Laden, Testamenty al-Kajdá a bin Ládina

Roland Jacquard se po islámském teroristickém útoku v Moskvě vyjádřil, že centrum (World Terrorism Observatory) mělo informace o pohybu čečenských bojovníků, že se přes Turecko snaží dostat do Německa. "Nebylo přesně známo, plánují-li teroristické akce a bude-li tato akce propojená s Al Kaidou, objeví-li se v Německu nebo jinde v Evropě..." Dále Jacquard řekl: " V této době se zabývám otázkou, jestli se tito Čečenci nerozdělili na několik skupin. Jedna se dostala do Moskvy a druhá do Evropy..."

V pařížském magazínu Le Figaro již dříve publikoval stať nazvanou Pokračovatelé bin Ládina, v ní například píše:

Skrytá tvář al-Kajdá je složitá. O jejích skutečných vůdcích a inspirátorech se neví nic. Tito lidé, skrývající se ve stínu, jsou každý okamžik schopni vytvořit novou organizaci a novou postavu "bin Ládin". Tito inspirátoři jsou o to nebezpečnější, protože mohou manipulovat více než 30 000 kdykoli nasaditelnými teroristy, které od roku 1995 vyškolili v 50 táborech v Afghánistánu. Z příslušníků al-Kajdá však byla zabita nebo zajata sotva třetina. Ostatní jsou rozptýleni v šedesátce zemí, v nichž díky neobtěžujícímu společenskému systému mohou žít nesledováni v naprosté ilegalitě. ...

Ale co je nejvíc znepokojující, že většina příslušníků 55. brigády, tzv. arabské, složené z Čečenců, Bosňanů, bojovníků z Alžíru, Indonésie, Burmy a Kašmíru, už dávno nebyla v Afghánistánu. Dobře před dvěma roky je organizace infiltrovala do Evropy, Asie, Afriky, Libanonu a USA jako žadatele o azyl. A od té doby jsou už mnozí spícími agenty, čekajícími jako druhá či třetí armáda, jak řekl bin Ládin na jedné kazetě videa, "ztrestat nevěřící a pomstít mučedníky".


Na serveru Ministerstva vnitra můžete najít obsáhlejší ukázku z této stati
http://www.mvcr.cz/casopisy/policista/2002/02/2zahr.html

Vyjádření dalších odborníků:

Členové teroristické sítě Al-Káida jsou ve většině evropských zemí. A Česká republika nejspíš není výjimkou. Výcvikové tábory sítě Usámy bin Ládina Al-Káida v Afghánistánu byly zničeny. To ale neznamená, že příslušníků jeho organizace ubývá. Al-Káida i jiné islámské extremistické skupiny jsou aktivní v celé Evropě. Stále získávají nové rekruty. Zjistili jsme, že Al-Káida má své lidi po celé Evropě." Peter Gridling v USA Today, autor je šéf Europolu pro boj s terorismem.
"Území od Bulharska po Českou republiku je vhodným prostředím sloužícím jako vstupní brána terorismu. Východní Evropa se ještě nezačala Al-Káidou zabývat, přitom právě tam mohou teroristé vyrábět falešné dokumenty." Magnus Ranstorp z katedry pro studium terorismu ze skotské univerzity St. Andrews.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: