Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.11.2002
Svátek má Sáva
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prvenství našich prezidentů
 >LIDŠTINY: Mýtus o hodných čečenských zabijácích a zlých Rusech
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému (dokončení)
 >ZAMYŠLENÍ: Mám v hlavě šlus, pane doktore!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To mohlo dopadnout sakra blbě
 >PSÍ PŘÍHODY: Rupne? Nerupne?
 >NÁZOR: Tak už je to zase tady.
 >ZBRANĚ: Mám ho umlátit kabelkou?
 >NÁZOR: Malá obhajoba Rádia vnitra
 >DOPRAVA: I kdyby to mělo...
 >LITERATURA: Konspirační čítanka
 >ŽERT: Intronizace náčelníka hasičského záchranného sboru
 >V Bagdádu o Saddámovi nikdo nemluví
 >ZDRAVÍ: Nenávidíte svou práci?
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
14.11. LIDŠTINY: Mýtus o hodných čečenských zabijácích a zlých Rusech
JITA Splítková

Média jsou na světě od toho, aby sloužila "šedým eminencím" (i nešedým) k vytváření mínění mas a ke vzniku obrazu jejich nepřítele. Když média jednou stvoří nepřítele - označí někoho za zločince - kdo by si ve slušné společnosti troufl zastat se tohoto"zločince". Když média stvoří beránka, kdo by si troufl počernit běloskvoucí rouno? Kdo by měl tolik síly vyvrátit lež? Internet!

Začneme českým mýtem "zlého Rusa".

Averze dosti velké skupiny Čechů vůči všemu, co jen trochu zavání Ruskem je známá. Co je ruské je špatné. To je moderní bonmot a pokud jej někdo naruší chválou něčeho ruského, vystavuje se exkomunikaci z mnoha českých společenství a veřejnému zostouzení (někdy i fyzickému vysvětlení, že mezi slušné lidi nepatří). Nebylo tomu tak vždy, ale hlavně po roce 1968 se sami Rusové o tento svůj záporný kredit u Čechů (nejen) postarali, stalo se velké bezpráví na tehdejším Československu (kde jsme dnes mohli být - ekonomicky i svojí lidskou hrdostí) - i když mohli za to Rusové? Nebyli to Rusové, ale Vojska Varšavské smlouvy ovládaná Kremlem, který měl ke svým občanům zrovna tak vřelý vztah jako Nero k Římu a občané (krom fanatiků) milovali svoji stranickou " věrchnušku" asi jako Římané zmiňovaného Nera. A nesmíme zapomínat - byli to i naši komunističtí pohlaváři, kteří si dodnes sedí v mohovitých vilách a vyzývavě na nás čučí z obrazovek, když jdou k soudu.
Co by si měli Češi uvědomit? Když v případě Němců se hovoří, že poválečný odsun byl zvěrstvem - že je nemístné na základě kolektivní viny někoho vyhnat a kolektivní vina, že je něco nemravného, co se nepřipouští. Tak je přeci nutné takto uvažovat vůči všem národům a to bez rozdílu. Takže když všem rovně neplatí ani kolektivní vina ze strany Rusů (potažmo občanů Sovětského svazu).
Jenže, proč se tamní obyvatele více nevzepřeli vrchnosti a neprotestovali proti našemu obsazení? Nu, po pravdě on neprotestoval skoro nikdo na světě a k pochopení, proč lidé v Rusku (kdys SSSR) nevyšli v srpnu 68 do ulic je nutné opravdu hluboké studium jejich historie, která tyto lidi formovala. Tady k pochopeni pomůže i četba klasiků - od Puškina - Turgeněva přes Gogola a Tolstého i Gorkij je v tomto případě nutný až po Bulgakova a Solženicyna (zde se na papíře přímo zhmotňuje bezvýchodnost života normálních občanů tehdejšího Svazu).
Neštěstím tohoto národa bylo velmi nízké vzdělání většiny lidí (mužici, později všeobecně venkov) - vzdělání mas nepodporoval carismus (dobrý doklad v Turgeněvově Rudinovi) ani leninův socialismus (vzdělání jen takové jaké potřebuje revoluce) - neustále omílanou poučku, že jen nevzdělaní jsou dobře ovladatelní a snáze jim vštípíte poslušnost, znají všichni diktátoři. Toto stigma nedovzdělanosti a přísného vrchnostenského řádu (ať se zval carismem nebo socialismem), který nikdy neviděl člověka, ale jen pracovní sílu nebo vojáka, tím pádem nikdy nectil život jedince, se táhne tímto národem až do současnosti. Díky konci socialistického tábora, studené války a informačního embarga (to je velice důležité) se už i tady začíná v lidech uskutečňovat uvědomění si sebe sama, hodnoty života a světa a také, co jsou lidská práva a demokracie (dalším fenoménem, který napomáhá vzdělanosti a informovanosti je samozřejmě jediné svobodné médium - internet).
Co v občanech všech velkých států zůstává je jejich pocit nadřazenosti nad občany malých zemí - dalo by se to nazvat "Goliášův komplex" - ten mají i Rusové a i on nemalou měrou přispěl k nevraživosti Čechů vůči nim (například historky, jak naše erudované a špičkové dělníky a zemědělce přišli školit "soudruzi z Ruska" , kteří neměli o problému "ani páru", kolují po našem rybníce dodnes - a v současnosti povýšenecké chování jejich zbohatlíků třeba v českých lázních, ale zbohatlíci jsou všude na světě stejní).
Nelze zavírat oči ještě před jedním faktem, který vedl, a pokud se neusměrní, povede k devastaci starobylého slovanského národa a nepřispívá k jeho dobrému jménu, dokonce vede až k opovržení - tím zlem je alkohol. Začarovaným kruhem některých obyvatel Ruska, ale i jeho minulých svazových republik (Ukrajina), je kruh chudoba-alkohol-chudoba nebo alkohol - chudoba - alkohol a je jedno v jakém pořadí to vzniklo. V rámci tohoto kruhu se nemůže dařit žádnému krasocitnění, či intelektuálskému filosofování nebo zájmům o jiné. Co vyvolalo chudobu? Příčin je mnoho, namátkou - jedním z faktorů například bylo financování zbrojení za studené války a nedostatečná úroveň vzdělání v měřítcích celé Rusi (venkov, odlehlé oblasti).

Toliko opravdu velice schématicky a kratičce k Rusům. A jaké ještě další důvody vedou Čechy k vytváření mýtu zlého Rusa? Je to ona okupace, je to ono dohlížení Kremlu na pořádek v Čechách, ale je to i jejich vlastní černé svědomí. Češi jako malý národ v malém státě mají zase trpasličí komplex - mají pocit, že musí mít ochránce a k tomuto "ochránci" musí projevovat oddanost až servilnost - no, máme pro to lapidární výraz - vlezdoprdelizmus. Když Fašisté zabírali Československo, dav na Václaváku hajloval a vítal osvoboditele. Když končila válka - dav na Václaváku vítal Ruské bratry osvoboditele a potom celou socialistickou kapitolu našich dějin jim vlezdoprdelil (někdy v rámci trpasličí servility někteří lidi a papaláši byli ruštější a socialističtější než sami "soudruzi v Rusku"). Skončila tato éra a vše se obrátilo (či všichni se obrátili) - malý národ ihned našel dalšího ochranitele - USA a opět se jal provozovat trpasličí komplex projevující se -vlezdoprdelizmem a nyní i popřením všeho minulého (v některých případech se jednalo o jasné vylití vody z vaničky i s děckem - přetrhání obchodních vztahů s východem). Aby zapřeli svoji předchozí ruskou orientaci a třeba členství v tehdejší jediné rudé straně stali se američtější než Amerika. Dali si třeba i anglickou přezdívku, jen aby na ně nepadlo žádné podezření, že zpívali ruské častušky - myslí si, že tak se zapomene na jejich minulost a zalíbí se novému ochránci (který to v současné době v žádném případě už nepožaduje nebo ano?) když budou živit mýtus zlého Rusa a hodných islámských bojovníků. (Takto po II: světové válce se zase hodně kolaborantů stalo komunisty a byli to právě oni kdo vraždili Němce, aby to na ně neprasklo.)
Po sametu už uplynulo jedno desetiletí, začíná se ukrajovat z druhého, na scénu přichází mladí a nezaujatí a ti začínají po právu a podle činů hodnotit jak Rusko tak USA (někdy i mladí ovšem mají nasazeny brýle mámení vedoucí k nemístnému vychvalování nebo zatracování). Také se změnil svět - za několik dní Rus Putin bude jednat s Američanem Bushem v naší Praze na summitu NATO a všem připadne nemístné připomínat lapsy toho druhého. Západní kultura je velice ohrožena jiným nepřítelem - monstrem islámského terorismu. To monstrum pilně vyživovaly oba dva tábory (CIA - bin Ladina čili Al Kaidu , albánské a čečenské teroristy - naproti tomu KGB Libyi, Palestince - tedy, když na to měli) jako zbraně proti sobě, teď drbou hlavy a jejich monstra je přivedla k jednomu stolu a k demonstrování svých vzájemných sympatií.

Američané už prý nevidí v Rusku nepřítele, mnoho Rusů žijících v Americe vypovídalo o tom, jak Američané prožívali teď s nimi tragédii v Moskevském divadle (a před tím i neštěstí ponorky Kursk). V Rusku se ještě vyskytuje mýtus zlého Američana, ale postupně mizí.Ovšem toto vše k nám ( po pravdě dodejme i do některých masmédií evropských států) ještě nedorazilo, zde masmédia a některé hyeny (novináři) živí obraz zlého Rusa a až démonizují tento národ (otázkou je pro koho v současnosti vytváří obraz nepřítele a naopak obraz hrdinného bojovníka za svobodu? Je to zásadní otázka a měla by v myslících lidech vyvolat divné mrazení kolem páteře).
Nejlepším příkladem tohoto, je mediální oslava čečenských teroristů, jako nebohých bojovníků za svobodu a barvité bulvární vykreslování "podlých, hnusných uchvatitelských Rusáků" (s malou obměnou se s tímto setkáváme při mediálním referování o Palestinsko - Izraelském konfliktu - zde je špatný zas Izrael). Toto pozvěrštění Rusů vede až k takovým absurdnostem a nechutnostem, jako je například radování se ze smrti Ruských vojáků, bojujících v Čečně - shodou okolností jsem o tomto našla reference na Netu od jiného autora, takže cituji: viz příloha.


Příloha citace:

3. 4. 2000 Čečensko: Poprava

Minulou středu u vesnice Veděno v Čečensku napadli čečenští ozbrojenci ruský armádní konvoj. Na místě byli zabiti tři ruští vojáci, zbytek vojáků byl zajat. V pátek byla nalezena těla 27 popravených zajatců.
Je zajímavé sledovat, jak se s tímto masakrem vypořádala česká média nepřátelsky vystupující vůči Rusku: Zatímco v České televizi se objevila krátká zmínka o tom, že byli nalezení mrtví vojáci (ani zmínka o tom, že byli zajati a potom popraveni - musíme přece čečenským separatistům fandit, jsou to hodní hoši), internetová Mladá Fronta nepokrytě vyjadřuje nad popravou radost. Již titulek "Čečenci zlikvidovali kolonu ruských zvláštních jednotek" je směsicí nechutné radosti nad tím, že zase ubylo pár "Rusáků" a oslavné ódy na hrdinský skutek našich bratří ve zbrani v boji proti nenáviděnému Rusku. Vzpomeňme si na záběry pohřbívání čečenských ozbrojenců a výmysl o mučených a zabitých čečenských zajatcích, které si podle prvních (nepravdivých) tvrzení německý kameraman v klidu natočil.
Tím ale osud zajatců z konvoje nekončí. Čečenští separatisté totiž oznámili, že požadují vydání ruského důstojníka, obžalovaného ze znásilnění a vraždy čečenské dívky, pod pohrůžkou zabití zbytku zajatců. Vzpomeňme si, jak česká média reagovala na ruskou výzvu občanům Grozného k opuštění města. Je zajímavé, že popravování zajatců čečenskými ozbrojenci ta samá média berou s pochopením a klidem.

Citováno z http://www.geocities.com/horicipes/ autor neuveden

A vzácný příklad vyváženého zpravodajství:

V čečenských řadách bojovaly na jednom úseku fronty 3 ženy. Ostřelovačky. Našly si zábavu a originální terč: Střílely ruské vojáky do genitálií. Mezi nohy. Ti muži snad nezemřeli, ale … Když se fronta převalila přes čečenské linie, Rusové udělali oněm ostřelovačkám to samé, co ony činily jim …

Na jiném místě se ruská jednotka dostala do obklíčení. Boje byly zuřivé a v "zemi nikoho" bylo mnoho raněných obou stran. Ruský velitel viděl, že ze situace není východiska. Proto se rozhodl pro to nejhorší, co lze Čečenci udělat: Připravit jej o možnost pohřbít své mrtvé. Poručil stáhnout své muže a poslal tanky, aby zraněné, nepohyblivé Čečence "pohřbily". Tankové pásy převzaly úlohu hrobníka i duchovního … Následná zkáza ruské jednotky na sebe nenechala dlouho čekat. A těm, co přežili, Čečenci před televizní kamerou s jasným poselstvím zaživa oddělili hlavu od trupu. Velmi "odborně" … Čečenec nebo Rus … Kdo je "dobrý" a kdo ten "zlý"?
Autor: Boris Keka, citováno z http://www.pauza.cz/r-art.asp/id=724

Příště Mýtus hodného čečenského islámského "bojovníka"
Vývoj vztahů Rusko- Čečna v historii


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: