Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.11.2002
Svátek má Sáva
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prvenství našich prezidentů
 >LIDŠTINY: Mýtus o hodných čečenských zabijácích a zlých Rusech
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému (dokončení)
 >ZAMYŠLENÍ: Mám v hlavě šlus, pane doktore!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To mohlo dopadnout sakra blbě
 >PSÍ PŘÍHODY: Rupne? Nerupne?
 >NÁZOR: Tak už je to zase tady.
 >ZBRANĚ: Mám ho umlátit kabelkou?
 >NÁZOR: Malá obhajoba Rádia vnitra
 >DOPRAVA: I kdyby to mělo...
 >LITERATURA: Konspirační čítanka
 >ŽERT: Intronizace náčelníka hasičského záchranného sboru
 >V Bagdádu o Saddámovi nikdo nemluví
 >ZDRAVÍ: Nenávidíte svou práci?
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
14.11. ZAMYŠLENÍ: Mám v hlavě šlus, pane doktore!
Václav Vlk

Starší si možná pamatují onen starý vtip z doby bolševika :
Přijde pán k doktorovi a povídá:" Pane doktore, já musím mít v hlavě nějaký šlus!Nějakej zkrat nebo co ?!"
"Člověče, jak jste na to přišel? "ptá se lékař.
"No to je jednoduchý pane doktore." Povídá pacient. " Otevřu rádio, slyším :" blahobyt, svoboda, rozkvět", jdu na schůzi a poslouchám "úspěch, vítězství radost a spokojenost".
"No a co?" povídá lékař.
"V tom to je pane doktore! Vyjdu ven a otevřu oči a vidím: bordel, bída a hovno! Já prostě musím mít v hlavě , někde mezi očima a ušima nějakej šlus! "
Tehdy se tomu všichni smáli. Ten bordel a postupný úpadek viděl každý, kdo byl normální. Jenže uběhlo pár let a já mám zase pocit dejavúe. Poslouchám rádio a čučím a televizi a slyším :" Hrůza!, To tu nikdy nebylo! Tuneláři všechno rozkradli!.Bída jakou nikdo nepamatuje! Jsme žebráci, nevíme co budeme dělat!"Atd. Ostatně, pokud se díváte na zprávy ČT, Novy a Primy, znáte to sami.
A pak vyjdu ven. U nás v ulici dnes stojí , místo jako dřív většinou už po první roce provozu prohnilých Škodovek 105 , plno krásných aut. Opadané fasády , které byly v celé ulici, pomalu mizí a nahrazují je nové krásné omítky.
Za městy se staví, sice mnohdy jako "podnikatelské baroko" ale staví, tisíce domků. Místo zaplivané samoobsluhy s poloprázdnými regály , je dnes krásný supermarket, který má otevřeno od vidím do nevidím a je plný zboží , o jakém jsme si mohli 40 let jen zdát. Hypermarkety praskají nakupujícími ve švech, ať je ráno či noc, všední den a nebo neděle. Multikina jsou plná mladých lidí, žvýkajících "popcorn" ( já ho nemám rád) , na každém rohu visí nabídka cestovních kanceláří na zájezdy od Chorvatska přes Egypt po New York a v rakouských a nebo francouzských Alpách si musíte dát bacha mluvit sprostě, než vás někdo z tisíců lyžujících Čechů napomene. V Chorvatsku je v některých místech v létě víc Čechů než Chorvatů a v Řecku a Turecku vás zvou do restaurací česky psané tabule s jídelními lístky.
Když jedu v neděli večer z chalupy, nemusím už se bát, že když mi Chomutově zavřou jedinou pumpu která má do šesti do večera, že do Prahy už neseženu benzin., A že když se mi bude chtít při cestě po dálnici do Brna na záchod, vím, že budu muset kadit do pole.Jako dříve. Kdy se ke komunisty "zřízenými " WC u dálnice , které byly podobné bunkrům a kterých bylo na celé trase asi pět , se nedalo sni přiblížit. Byly totiž zadělané tak že , s prominutím, hovna lezly až na chodník před dveře.
Dnes ,oproti dřívějšku, vím, že když si dám oběd v hospodě, bude plévka teplá a pivo studené. A ne jako za bolševika, kdy to bylo obráceně.A vím, že v guláši bude maso a ne jen flaksy. Atd., atd.
Jedu li českou a moravskou krajinou, vidím dnes stovky nových firem a fabrik, které, obklopené anglickými trávníky a s budovami v pastelových barvách vyrostly jako houby po dešti. Je jasné, že zdaleka není všechno ideální .To ovšem není nikde na světě. Vím, že jsou stovky velkých i malých problémů- třeba banky. Ale ne všechny jsou , jak ječí "takzvaně investigativní novináři " vytunelované. Některé prostě přechod od komunismu ke kapitalismu nepřežily. Už za komunistů to byly často jen prázdné skořápky. Nebo všechny ta "zkrachované" podniky. Mnohé měly být zavřeny už před třiceti léty, protože každý den jejich provozu byl prodělečný. Existuje mnoho nezaměstnaných , což je velký problém. Ale také tisíce lidí, kteří se nechtějí dát zaměstnat. Skutečnost je, jako vždy, složitá ,jako život sám. Přesto však došlo k něčemu, o čemž bych nevěřil, že je to možné. Stará Goeblsovské heslo, že "stokrát opakovaná lež se stává pravdou" se stala skutečností. Tvrzení, že vše je špatné ,se stalo obecně uznávaným pojmem. Stalo se jakousi obecně uznávanou "virtuální skutečností" vytvořenou nikoli tím, co existuje, ale médii.
České noviny, televizní vysílače i radia všech druhů se doslova předhání v tom,aby všechno, co u nás existuje , pošpinili, poplivali a lidem znechutili. Celý den se na nás hrne proud špíny , pomluv, odporností, polopravd a pololží, hysterických výkřiků. V nich vedou prim hlavně Nova a Blesk . I když ani tzv. seriozní noviny "nezahálejí".
A tak jsme svědky neuvěřitelného fenoménu. Je svoboda. Každý může cestovat. Každý může říkat co chce. Statisíce lidí získalo novou kvalifikaci. Vyrábí a prodávají se výrobky, po kterých jsme léta jen toužili a snili a ke kterým se dostali jen vyvolení. Ekonomická úroveň většiny lidí stoupá. Životní prostředí se zlepšuje.
A přesto je většina lidí hluboce přesvědčena, že je u nás úpadek, bída, hrůza a že jsme, jak řekl Miloš Zeman:"Spálenou zemí!" Kdybych byl věřící, přál bych mu aby se za tuhle větu a za to, co na sebevědomí budoucnosti národa napáchala, smažil v pekle.
Vůbec si nepřeji,aby se u nás začaly oslavovat "úspěchy budování kapitalismu" a zamlčovaly problémy a nebo je bylo možno zakrývat. Požaduji jen trochu serióznosti a soudnosti. To, co předvádí naše masmedia, to už začíná být skoro patologické. A nebezpečné. Pěstuje to v nás pocit malosti, bezútěšnosti, pocit toho, že jsme jen figurky, s kterými si každý může dělat co chce. Je to odporné. Vždycky,když je "odhalen nějaký zločin" novináři, končí jej reportéři větou:" Ovšem policie se domnívám, že bude velice obtížné, ne li nemožné vypátrat pachatele!"
O blbečcích volajících na policii, že někde "položili bombu" , se mluví hodiny. O tom, kolik už jich policie chytila, skoro nikdy. Podle našich novin a TV všichni jen kradou,ale nikdo nikde nedělá nic pořádného. Podnikatelé jsou zločinci a politici grázlové. Tvrdí novináři. Já přitom znám mnoho podnikatelů, kteří si doslova prací ničí zdraví při budování firem, jejichž výsledků využíváme všichni. A rádi. Od pekařů až po provozovatele internetových stránek.
Jistě jsou i politici, kteří by měli místo parlamentu sedět v base, s tím souhlasím, ale znám mnohé, a hlavně dole, v obcích a krajích, kteří za pár let dokázali udělat z obcí , které vypadaly, jako kdyby jí prošla nedávno válka, příjemná městečka a vesnice.
Každodenní skutečnost , tak jako ji líčí novináři, tak prostě u nás život nevypadá. Ovšem, mnoho lidí u nás a základě "studia českého tisku "i v zahraničí, si myslí že ano.
Goebels a naši novináři zvítězili nad skutečností. A nebo mám v hlavě šlus.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: