Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.11.2002
Svátek má Sáva
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prvenství našich prezidentů
 >LIDŠTINY: Mýtus o hodných čečenských zabijácích a zlých Rusech
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému (dokončení)
 >ZAMYŠLENÍ: Mám v hlavě šlus, pane doktore!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To mohlo dopadnout sakra blbě
 >PSÍ PŘÍHODY: Rupne? Nerupne?
 >NÁZOR: Tak už je to zase tady.
 >ZBRANĚ: Mám ho umlátit kabelkou?
 >NÁZOR: Malá obhajoba Rádia vnitra
 >DOPRAVA: I kdyby to mělo...
 >LITERATURA: Konspirační čítanka
 >ŽERT: Intronizace náčelníka hasičského záchranného sboru
 >V Bagdádu o Saddámovi nikdo nemluví
 >ZDRAVÍ: Nenávidíte svou práci?
 >POOHLÉDNUTÍ: Problematický půvab amerického právního systému

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
14.11. NÁZOR: Tak už je to zase tady.
Jiří Míka

Tak prý se nám do Prahy chystají odpůrci globalizace. Inu, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A aby jim ti zlí policajti nechtěli ubližovat, budou na to dohlížet ochránci lidských práv. Neštěstí nechodí nikdy samo a k darebákům se často přidávají pitomci. No nakonec, přežili jsme socialismus, přežili jsme povodně, co je proti tomu pár tisíc darebáků, kteří se sem přijeli beztrestně vyřádit a pár desítek hlupáků, kteří je chtějí bránit. No to jsem si teda dovolil hodně. Tvrdit o bojovnících a ochráncích, že jsou darebáci a hlupáci. Jenže člověku to nedá a zamyslí se. Tak například sem chtějí přijít radikálové z italské organizace YA BASTA. Co tenhle název znamená nevím (neumím taliánsky), ale dočetl jsem se v novinách, že tato bohulibá organizace vznikla na podporu revolučního hnutí mexických indiánů. Asi nejsem patřičně na výši, ale nějak se nemůžu dobrat k tomu, co pomůže mexickým indiánům, když YA BASTA v Praze rozmlátí pár výkladů, převrátí pár aut (mezi nimi třeba sanitku), bude házet kamení na lokomotivu a popere se s policisty. Spíše mě při té příležitosti napadá, které zvíře dělá YA. YA YA BASTA. Nakonec takový osel, když se splaší, tak taky leccos rozbije. Ale patrně to musí být pro utlačované strašně užitečné, jinak by se dopředu neaktivizovali samozvaní obránci lidských práv, kteří se organizují do hlídek a budou dávat pozor, aby bojovníkům za práva mexických a jiných indiánů nebylo ublíženo. Přece policajti jsou tak zlí………
Za povšimnutí stojí trochu opomíjený aspekt přístupu ochránců lidských práv. Nějak mi v jejich starostlivosti chybí ochrana lidských práv těch dalších zúčastněných. Jejich chráněnci z YAYA BASTY a jiných bohulibých spolků si dělají výlet do Prahy (kdo to těm chudým lidem platí nevím) s cílem rozbít na co přijdou a hrozí nebezpečí, že by jim při tom naše policie mohla ublížit. No to teda ne! Vždyť by tím omezovala jejich lidská práva. Prosím, co rozumíte pojmem lidská práva a co rozumíte pojmem demokracie? Neklame-li mě paměť, tak základní pravidlo demokracie říká, že moje práva končí tam, kde začínají práva někoho jiného. Jenže výtržnosti odpůrců globalizace a jiných "aktivistů" říkají, že oni mají právo na cokoliv a ti ostatní musí být rádi, když se přikrčí někde v koutě. A "ochránci lidských práv" se můžou strhat, aby chránili ty, co jiným ubližují. Snad by se tady dalo použít křesťanské úsloví: "Pane odpusť jim, neboť nevědí, co činí." Jenže já se nemohu zbavit dojmu, že vědí.
Když byla čeština ještě češtinou, byl ten, kdo někomu něco rozbil viník a každý soudný člověk předpokládal, že za to bude podle práva souzen a odsouzen. Jak se svět mění. Dnes je takový člověk aktivista, demonstrant, bojovník za něčí práva…… Upřímně řečeno, fotbalové fanoušky, kteří se po zápase opijí a poperou taky rád nemám, ale řekl bych, že jsou upřímnější, protože přiznají, že se prostě chodí na fotbal vyřádit a neschovávají se za ušlechtilé cíle.
A tak tu budeme mít opět bojovníky za ušlechtilé cíle a ochránce jejich práv. Ti ochránci budou tvrdit, že brání lidská práva, ale nevěřte jim. Brání práva bojovníků za právo beztrestně se vyřádit a to by s lidstvím nemělo mít nic společného.
Závěr by měl přinést návrh, jak problém řešit, ale bojím se, že to je těžko řešitelné - darebáci i hlupáci provázejí lidskou společnost a bohužel tak nějak k ní patří. Napadla mě pouze malá vzpomínka. My pamětníci máme v živé paměti, jak za socialismu příslušníky Veřejné bezpečnosti doprovázeli občas dobrovolníci z řad občanů a pomáhali jim při jejich práci. Byli viditelně označeni žlutou páskou na rukávě na níž černý nápis hlásal PSVB (tedy Pomocná stráž veřejné bezpečnosti) a lidový humor v rámci policajtských vtipů pro tuto zkratku vymyslel výklad Pitomec stojící vedle blbce. Nedalo by se zařídit, aby se samozvaný dohled nad lidskými právy darebáků (Samozvané Občanské Právní Hlídky) viditelně označil páskou na rukávě v nápisem SOPH? Pak bych nabízel svůj výklad této zkratky Splašeným oslům pomáhající hlupák. Jen nevím, jestli bych se neměl čtyřnohým oslům omluvit.


Další články tohoto autora:
Jiří Míka

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: