Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 18.11.2002
Svátek má Romana
  Výběr z vydání
 >MEJLEM: Vzpomínka na jedno výročí
 >FEJETON: O reformním bludu
 >DIVADLO: Hollywoodská hvězda na Vinohradech
 >VÝSTAVA: Bylo, nebylo…
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem obšťastnil tři Číňanky
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš vzdálený kocour
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >POLITIKA: Bída komunální politiky
 >OHLAS: Trocký putuje do vyhnanství,aneb jak se trpělo za Cara
 >ASTRONOMIE: Přivstaňte si, budou padat hvězdy
 >FILM: -Smradi - co ve mně rozezněl
 >GLOSA: Další přední politik ČSSD je pro spolupráci s KSČM.
 >NÁZOR: Přijdeme znovu o své občanské svobody ?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Počátky národního hnutí v Evropě
 >ZDRAVÍ: Mochyně peruánská

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
18.11. NÁZOR: Přijdeme znovu o své občanské svobody ?
Martin Ondreját

Připomeňme si v krátkosti novodobé omyly šířící se společností. Lidé tíhnou nepřipouštět si příliš svá selhání a viník se hledá všude jinde než v sobě samém. Do špiclovské éry druhé poloviny minulého století jsme se dostali naším vlastním (národním) přičiněním a je chyba to svádět na jiné, pro které se ujalo označení "komunisté". To oni, ne my ! Ne. Selhal stát a stát jsou všichni jeho obyvatelé. Vůbec se mi nelíbí, že někteří lidé ještě dnes opovrhují člověkem jen proto, že to je komunista, byť by to byl třeba dobrosrdečný člověk. Jakoby se nechtělo pochopit podstatu státního teroru obyvatelstva té doby a oddělit ji od ideologie komunismu. Příkladem může být tvrzení, že "komunismus má na svědomí miliony životů - mnohem víc než nacismus." Člověk, který tomuto věří podle mne vůbec nepochopil, v čem se skrývá zlo, a nemá šanci to do budoucna vycítit.

Všimněte si, že se znovu objevují požadavky na omezování občanských práv, volá se po posilování pravomocí policie, tajných služeb, připouští se varianta odposlechu e-mailů a mobilů bez svolení soudce, a to vše pouze na základě velmi chabé argumentace nebezpečí terorismu. Ano. Terorismus je všudypřítomný. Musíme se však v boji proti němu vzdávat svých občanských svobod a ulehat do náruče státu ? Je nutné navozovat atmosféru donašečů a nejistoty jeden v druhého a posilovat útvary zřizované ministerstvem vnitra ? Je opravdu zapotřebí, aby stát sbíral informace o lidech a vedly se nove archivy StB ?

Přitom k tomu, aby někdo vzal děti v mateřské školce za rukojmí stačí zlá vůle a malé materiální vybavení. Nikdo o ničem nemusí vědět. K únosu letadla postačí opět zlá vůle a mechanické nekovové zbraně (jako v případě útoku na WTC) - tedy opět velmi málo. Žádné omezení osobních svobod nenapomůže ke snížení nebezpečí násilné kriminality. Nenechme si vsugerovat opak.


Další články tohoto autora:
Martin Ondreját

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: