Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.11.2002
Svátek má Alžběta
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Spiknutí proti soužití
 >MÉDIA: Jak cenzuruje MF Dnes
 >POLITIKA: Rychetského rudý chameleon
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Demonstrace není diskotéka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání u kasy v sámošce aneb Sůzin hlas
 >PSÍ PŘÍHODY: Spavost a nespavost
 >POOHLÉDNUTÍ: Filantropie za mořem
 >ZE ŽIVOTA: Dědictví Emy Destinové, povodně a magistrát, který uzavírá Národní třídu
 >EKONOMIKA: Makro vývoj může ohrozit Irák
 >ARCHITEKTURA: Nové dominanty pražského centra
 >ZE ŽIVOTA: Pan Bílý bílí bílý dům
 >ÚVAHA: Rodinný a státní rozpočet
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko 1462 - 1815 (mapa)
 >VTIP: O píívu
 >ZDRAVÍ: Syfilis v číslech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
19.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Demonstrace není diskotéka
Jan Kovanic

Nedávno se opětně aktivizovala skupina Medical Group, "tedy skupina více i méně zkušených zdravotníků, kteří budou v Praze působit během protestů proti zasedání NATO". Včera proběhl v holešovickém squatu na Papírně její "Zdravotnický trénink pro nečleny Medical Group" (respektive přednáška pro nezdravotníky) a to přednostně pro účastníky/ce demonstrací. Jsem nezdravotník, nečlen a na demonstracích se vyskytuji poměrně často, takže jsem přišel. Oznámení, které jsem si přečetl na www.antinato.cz, výslovně uvádělo: "Všichni vítáni."

Ne, že bych byl přímo vítán, ale nebyl jsem vyhoštěn. Dopadl jsem poněkud lépe, než redaktor Novy Marek Vítek, který marně telefonicky žadonil o vpuštění. Školitelé usoudili, že jeho přítomnost na zdravotnickém výcviku by nebyla přínosem...

Buďto bude účastníků demonstrací skutečně málo nebo jsou už všichni proškolení. Protože ve skrovně osvětleném sklepě s cihlovými zdmi a vybílenými stropy se shromáždilo jen asi deset účastníků - včetně tří školitelů K., G. a J. Nemám prý uvádět jména, aby si na nich neonacisté nesmlsli. Jak jsem pochopil, jsou členy zdravotních hlídek vesměs studující medici a zdravotní sestry. V budoucích dnech bude jejich 20-30 členů ošetřovat případná zranění demonstrantů. Ale nejlepší je prevence. Jak pravil G.:

"Děláme tohle školení, protože jsme líní. Čím více prevence, tím méně práce."

Školení nebylo vskutku na škodu - to, co jsem slyšel, by měl znát každý řidič. Také se to tak učí - jen několik zajímavostí jsem se dověděl navíc. Třeba, že při údržbě gumových částí plynové masky se má používat líh, lihobenzin, taky lze aplikovat vodku. Nikoli fernet! Po zaschnutí pak zasypat dětským pudrem.

Novinkou pro mne bylo i to, že se mezi lidem rozšiřuje alergie na jód, takže se pro dezinfekci zranění nemají prý používat jódové přípravky. Lepší je septonex, úplně nejlepší peroxyd vodíku. A lze použít i sůl. Raději se nezraním. To už spíš budu ošetřovat...

Při umělém dýchání zase máte brát oživovaného jako "těžce infekční materiál". Je znám případ britské zdravotní sestry, která se nakazila AIDS při dýchání z úst do úst zkolabovanému feťákovi. No - snad poznáte feťáka! Když ne, radí G. použít metodu "topless" - dávat pouze nepřímou srdeční masáž a na dýchání zapomenout. Prý i to stačí. (Ale to se mi nějak nezdá, při dalším školení na elektrikářskou "padesátku" se musím zeptat našich felčarů.)

Taky je dobré pár dní před demoškou netrhat si obočí a zbytečně tak nevytvářet brány infekci. Slovy G.: "Nejdete na diskotéku, jdete na demonstraci."

Ale - proč vlastně nejdete na diskotéku? Proč raději demonstrujete "proti NATO, proti kapitalismu"? Když bez kapitalismu by nebylo ani diskoték...

Kdo půjde na demonstraci, tak tady má další rady.

Po hodince a půl nastala přestávka pro nekuřáky, aby se mohli trochu vydýchat z oparu cigaretového dýmu (jsou to opravdu nefalšovaní zdravotníci!:). Přestávky jsem využil i k položení několika otázek. Odpovědi na ně najdete v zítřejším Šamanově doupěti.

Psáno v Praze dne 18. listopadu 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: