Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.11.2002
Svátek má Alžběta
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Spiknutí proti soužití
 >MÉDIA: Jak cenzuruje MF Dnes
 >POLITIKA: Rychetského rudý chameleon
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Demonstrace není diskotéka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání u kasy v sámošce aneb Sůzin hlas
 >PSÍ PŘÍHODY: Spavost a nespavost
 >POOHLÉDNUTÍ: Filantropie za mořem
 >ZE ŽIVOTA: Dědictví Emy Destinové, povodně a magistrát, který uzavírá Národní třídu
 >EKONOMIKA: Makro vývoj může ohrozit Irák
 >ARCHITEKTURA: Nové dominanty pražského centra
 >ZE ŽIVOTA: Pan Bílý bílí bílý dům
 >ÚVAHA: Rodinný a státní rozpočet
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko 1462 - 1815 (mapa)
 >VTIP: O píívu
 >ZDRAVÍ: Syfilis v číslech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.11. Balvín stále leží na cestě
(nov)

Ačkoli by ještě den předtím nikdo nedal za ředitelský post Jiřího Balvína ani zlámaný groš, stávající generální ředitel veřejnoprávní televize si včera 18. listopadu 2002 na zasedání Rady ČT svoje místo udržel. Hlasování sice dopadlo 9 : 4 pro odvolání, ale to nestačilo, neboť k odvolání je zapotřebí hlasů deseti.
Nedělejme si ale žádné iluze, že by odvalení Balvína rázem ČT otevřelo cestu ke světlým zítřkům, jak se říkalo v dobách, kdy se moloch jménem Kavčí hory stavěl. Obávám se, že ani Ivo Mathé, o jehož návratu se čím dál tím více hovoří, by úpadek ČT nezastavil. Ryba přece smrdí od hlavy a v tomto případě není hlava na Kavkách, ale ve sněmovních palácích Malé strany.

Kvůli zmetkovým mediálním zákonům má Česká republika na krku nejen arbitráže s Ronaldem Lauderem a jeho CME a "novácký" podraz, když Vladimír Železný dostal licenci na úplně ale úplně něco jiného, než dnes Nova vysílá, ale také nevyjasněnou koncepci veřejnoprávní televize a jejího kontrolního orgánu.
Kritikové, kteří upozorňují na skutečnost, že ČT je socialistický bumbrlíček, mají nepochybně pravdu, ale i tohoto bumbrlíčka by bylo možno akceptovat, kdyby ČT fungovala jako zpravodajský a publicistický a kulturní luxus, který si jako frajeři platíme z vlastních daní. Podle mého soudu v tom právě spočívá veřejnoprávnost - v širokém informačním a publicistickém servisu pro všechny a v kulturním pro menšiny, což je přesně to, co si nemůže dovolit televize komerční. Takhle ale na diváka, který naladí ČT1, vyskočí z obrazovky kočkopes, který se s neomylnou jistotou idiota zbavuje posledních zbytků toho, co mu na kanálu ČT2 ještě dávalo tvar (zrušení "21", pokles zpravodajských frekvencí o půl hodiny denně, zrušení diskusního pořadu "Klub Netopýr" atd.)

Radikální alternativou by pak bylo vyhodit Kavky do vzduchu a začít budovat veřejnoprávní televizi na zelené louce. To je ale už totální fantazie, neboť poslancům jako televizním lenním pánům současný marasmus ČT vyhovuje - kočkopes na poslaneckém řetízku Rady ČT politikům s máslem na hlavě po krku nepůjde, neboť není zcela psem, ani je nesekne packou, když vodí veřejnost za nos, neboť není zcela kočkou.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: