Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.11.2002
Svátek má Alžběta
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Spiknutí proti soužití
 >MÉDIA: Jak cenzuruje MF Dnes
 >POLITIKA: Rychetského rudý chameleon
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Demonstrace není diskotéka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání u kasy v sámošce aneb Sůzin hlas
 >PSÍ PŘÍHODY: Spavost a nespavost
 >POOHLÉDNUTÍ: Filantropie za mořem
 >ZE ŽIVOTA: Dědictví Emy Destinové, povodně a magistrát, který uzavírá Národní třídu
 >EKONOMIKA: Makro vývoj může ohrozit Irák
 >ARCHITEKTURA: Nové dominanty pražského centra
 >ZE ŽIVOTA: Pan Bílý bílí bílý dům
 >ÚVAHA: Rodinný a státní rozpočet
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko 1462 - 1815 (mapa)
 >VTIP: O píívu
 >ZDRAVÍ: Syfilis v číslech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
19.11. ÚVAHA: Rodinný a státní rozpočet
Vladimír Král

Jak zvýšit efektivitu vědecké (a nejenom vědecké) práce bez zvýšení nákladů.

Říká se, že světe kolem nás je tak složitý že neexistují jednoduchá řešení. Většinou je to pravda, ale občas lze i taková najít.

Jedním z nich, která navrhujeme, je jak zvýšit efektivitu vědecké ( a nejenom vědecké) práce bez zvýšení nákladů.

Stát se v této oblasti chová velice macešsky. Peníze žel přes ČKA věnuje především na dluhy tunelářů a na vzdělaní a zdravotnictví zbývá velice málo. Nedávno jsme navštívil Finsko, kde peníze z privatizace jdou výlučně na školství a zdravotnictví. Jaký rozdíl. To u nás jistě nehrozí. Stát a specificky MF se už snad naučilo jak zabránit tunelářům v jejich miliardových ziscích a kšeftů s LTO. Ale pořád z doby bolševika přetrvává řada naprosto slabomyslných zákonů a nařízení.

Chtěli byste se octnout v roli manžela, který nutí svou rodinu, aby všechny peníze které domů přinesl utratili k 31.12 každého roku. Jako rodina mají přeci smlouvu na dobu neurčitou a takový požadavek by byl absurdní marnivé plýtvání.

Ale přesně takto se chová stát a MF specificky. Na řadu projektů, které financuje je smlouva na dobu určitou, přesto jsme nuceni utratit a vynulovat peníze na konci každého kalendářního roku, přesto že projekt je nasmlouván na 3 či 5 let. Což vede k mrhání státními prostředky v křečovitém nakupování a utrácení v závěru roku a také neúměrné administrativě, která musí nesmyslné a často zbrklé finanční toky zpracovávat.

Není těžké porozumět odkud pocházení tato pravidla. Bolševik se vždy na konci roku chlubil, a chtěl překvapit všechny imperialistické štváče tím, jak skvěle vypadají naše statistiky, kolik bylo investováno peněz do školství, kolik surového železa a oceli bylo vyrobeno od 1.1. do 31.12. Je velmi překvapivé, že se jsme ještě po 12 letech stále obětí této nesmyslné komunistické tradice.

Každý rozumný rodinný rozpočet se převádí z roku na rok a hospodárně zachází se všemi svými prostředky. MF nás přímo nutí abychom jednali proti této základní logice dobrých hospodářů. Už snad byly ošetřeny největší díry v zákonech, které nadále znemožňují reje tunelářů a chlapíků kšeftujících s LTO (ti se naštěstí vyvraždí sami, tam stát nemusí příliš zasahovat). Myslím, že už je ale také nejvyšší čas aby byla změněna stará komunistická pravidla. Jedním z takových, do nebe volajícím nesmyslů je např. úplné vyčerpání přidělených prostředků (nulování grantových prostředků), které stát prostřednictvím různých agentur poskytuje, přesto že smlouva je specificky na několik dalších let a její pravidla jsou přesně stanovena. Pokud jsi dobrý hospodář a něco ušetříš, jde to proti tobě. Na příkladu nerozpočtových zahraničních grantů, které lze převádět z roku na rok jsem zjistil, že to jde docela jednoduše. A vede to k velmi dobrému využití vynakládaných prostředků.

Je na čase aby toto pravidlo začalo platit i pro rozpočtové prostředky. A kdo tvrdí, že to nejde jen naznačuje jak má v sobě hluboce zakořeněného bolševika. Nakonec bolševik v nás je v současné době největší brzdou pokroku. Je zřejmé, že tento stát po povodních nemá příliš na rozdávání . Pak by měl ale dovolit, že to (často málo) co poskytuje bylo využíváno co nejefektivněji.

Doc. RNDr. Vladimír Král, CSc.

VŠCHT Praha


Další články tohoto autora:
Vladimír Král

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: