Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.11.2002
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >NATO: Zrušit!!! - aneb Program pro novou Kominternu
 >MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >LIDŠTINY: Kavkazský střet křesťanství a islámu
 >HUDBA A ZVUK: Pražský komorní orchestr v Uruguay
 >NÁZOR: Všeobecná krize většiny českých politiků.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zítra to vypukne
 >PSÍ PŘÍHODY: Sloup vzdálené touhy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Možná přijde i Červený půlměsíc
 >GLOSA: Výhledově budeme všichni zdraví
 >POLITIKA: Diplomacie nebo zbabělost ?
 >EKONOMIKA: Obchodní bilance je v deficitu
 >PŘÍBĚH: V srdci Leny není nenávist
 >FEJETON: Seznamka Českých drah
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Balkánský poloostrov 1830-1908 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Jak brání červené víno vzniku nádorů?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.11. Zvláštní stav ducha
(eff)

Během čtyřiadvaceti hodin někdo dvakrát narušil chod železnice v Praze. Nejdřív někdo natlačil na přejezd staré auto, pak to byla jakási petarda. Ministr Gross prohlásil, že to nemá se summitem nic společného. Bylo by divné, kdyby tvrdil něco jiného, protože slíbil, že se odporoučí, kdyby bezpečnostní opatření selhala. No a a narušení železniční dopravy by se selhání podobalo asi tak, jako se povodeň podobá záplavám (ale není to totéž, jak dnes už vědí lidé kteří se nechali pojistit).
Budiž, ať to byla klukovina, nebo "akt protestu" - rozmáhá se nálada, podporovaná částí médií, respektive určitým segmentem novinářské obce, že je prakticky vše dovoleno, aby "se upozornilo na nepravosti". Přičemž ten, který "upozorňuje", sám rozhoduje, co je nepravost. Takže kdyby dejme tomu vykolejil rychlík, upozorní na to, že NATO je zločinecká militaristická organizace atd.
Je to zvrácená myšlenka s dalekosáhlými důsledky. Legitimizuje terorismus, i ten "měkký" (petarda na kolejích", i ten tvrdý "sestřelené mrakodrapy". Formulace typu "nesouhlasím s terorismem, ale upozorňuje na ..." je fakticky stoprocentní podpora terorismu. Nikdy se nebudu zasazovat o umlčení těch, kteří takové zásady zastávají. Budu jen upozorňovat na to, že jde o zvláštní stav ducha, který je přesvědčen o své unikátní pravdě a staví ji nad zákon i nad (zdánlivě obyčejnou) slušnost.

Summit zítra začne
V úterý večer přiletěl do Prahy americký prezident George Bush a s ním sedm set členů doprovodu. Během středy přiletí na summit NATO další potentáti a potentátky, Prahou budou projíždět dokonce dvě kolony amerického prezidenta, jedna opravdová a jedna jakoby, tedy falešná a nikdo nebude vědět, která je která. Až do půlnoci 22. listopadu bude uzavřena část magistrály kolem Kongresového centra, okolí Hradu a další oblasti Prahy. Když byla korunovace Václava II., domy v Praze byly potaženy suknem a z kašen prýštilo víno k veřejnému použití. I v pohádkách vzpomínka na tu slávu zůstala! Byly to idylické doby. Nám zůstane vzpomínka jen na uzavřené sešněrované město. Jen jedno opatření by mohlo ten dojem napravit: kdyby po půlnoci 22. vypuklo obecné veselí na ulicích uvolněného města. Třeba bychom, mohli dorazit to pití, které potentáti a potentátky nestačí zvládnout, co říkáte, je to tak špatný nápad?

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: