Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.11.2002
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >NATO: Zrušit!!! - aneb Program pro novou Kominternu
 >MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >LIDŠTINY: Kavkazský střet křesťanství a islámu
 >HUDBA A ZVUK: Pražský komorní orchestr v Uruguay
 >NÁZOR: Všeobecná krize většiny českých politiků.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zítra to vypukne
 >PSÍ PŘÍHODY: Sloup vzdálené touhy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Možná přijde i Červený půlměsíc
 >GLOSA: Výhledově budeme všichni zdraví
 >POLITIKA: Diplomacie nebo zbabělost ?
 >EKONOMIKA: Obchodní bilance je v deficitu
 >PŘÍBĚH: V srdci Leny není nenávist
 >FEJETON: Seznamka Českých drah
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Balkánský poloostrov 1830-1908 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Jak brání červené víno vzniku nádorů?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
20.11. RODINA A PŘÁTELÉ: Zítra to vypukne
Ondřej Neff

Zítra je čtvrtek a to začne zasedání NATO. Ponurý karneval v ulicích? zatím to tak nevypadá. Dokonce se mi zdá, že přinejmenším doprava je klidnější než jindy. V pondělí odpoledne jsem jel na Vinohrady a pak metrem na Kavčí hory - a tak volné tramvaje jsem od dob povodní nezažil. Taky těch aut jako by ubylo.
Tedy... soudím, že kdo může, měl by automobil odsunout z centra. Bylo by dobře vědět, že havarijní pojištění se nevztahuje na akt vandalismu. Ani nemůže - to by bylo jednoduché - kdo by chtěl vysosat pojistku z pojišťovny, chvilku by skákal po kapotě a měl by vyděláno.

Scénka z předsummitové Prahy: skupina policajtů pátrá v Senovážné ulici v mapě. Vzhledem k tomu, že mají stanoviště v Hybernské, ztratili se brzo (vysvětlení pro ne-pražské: je to za rohem). Ne, neberte to jako výsměch, jen konstatování. Před dvěma lety přijeli venkovští policajti taky na výpomoc do Prahy. Mnozí s nich se vrátili zbití, s polámanými žebry. Bez výstroje byli vystaveni kamenování. Ostatně soudím, že hození kamenem by mělo být kvalifikováno stejně jako bodnutí nožem. Kámen je stejně smrtelná zbraň jako nůž, konec konců. Kain zabil Abela právě kamenem, a to byla první vražda v lidských dějinách. To jen se jaksi stalo zvykem - nahlížet na kamenování jako na nevinnou dětskou hříčku.

Už se taky objevily "summitové výlohy" - tedy výkladní skříně obložené dřevěnými deskami. No a taky jsem odpoledne viděl na stanici metra Muzeum perlustraci skupiny mladíků, stáli u stěny, ruce opřené o zeď, nohy rozkročené, buď jak buď, měl jsem z toho stísněný pocit a bylo mi líto, že to musí být.
Ale budiž, ve srovnání s tím, co se stalo v srpnu, pár vandalů nemůže Praze nijak zvlášť ublížit. Hlavně aby se nestalo něco horšího, aby se do věci neobuli profesionálové zkázy. Shromáždění padesátky hlav států, to je pro ně pokušení, jaké se hned tak nevidí. Přinejmenším v Praze k něčemu byť vzdáleně podobnému nedošlo nikdy v její historii.
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: