Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.11.2002
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >NATO: Zrušit!!! - aneb Program pro novou Kominternu
 >MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >LIDŠTINY: Kavkazský střet křesťanství a islámu
 >HUDBA A ZVUK: Pražský komorní orchestr v Uruguay
 >NÁZOR: Všeobecná krize většiny českých politiků.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zítra to vypukne
 >PSÍ PŘÍHODY: Sloup vzdálené touhy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Možná přijde i Červený půlměsíc
 >GLOSA: Výhledově budeme všichni zdraví
 >POLITIKA: Diplomacie nebo zbabělost ?
 >EKONOMIKA: Obchodní bilance je v deficitu
 >PŘÍBĚH: V srdci Leny není nenávist
 >FEJETON: Seznamka Českých drah
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Balkánský poloostrov 1830-1908 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Jak brání červené víno vzniku nádorů?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
20.11. GLOSA: Výhledově budeme všichni zdraví
Zdeněk Poledna

Z ministerstva zdravotnictví se rozběhla po českých zemích radostná zvěst, že v jedenadvacátém století bude zdraví dost pro nás pro všechny. Základem je obsáhlý dokument, který začíná názvem Zdraví pro všechny, inspirací prý byla aktivita Světové zdravotnické organizace (WHO). Nemohl jsem se ubránit vzpomínce na léta hlubokého socialismu, kdy WHO hlásala program s názvem Zdraví pro všechny do roku 2000. Živě si pamatuji, jak nám představitelé tehdejšího Ústavu národního zdraví, kde jsem byl zaměstnán, tento program představovali a kdy nadšení a zápal v očích některých z nich svědčil o tom, že někteří tomu snad i věří. Léta uběhla jako voda a k dnešnímu datu jsme již my pozemšťané měli být zdraví jako ryby. Pokud ne, můžeme si pouze klást smutnou řečnickou otázku, kde asi udělali soudruzi z WHO chybu. Pátral jsem v důvěryhodných zdrojích jak spolu tyto dokumenty souvisejí a proč se zdraví odkládá téměř o sto let, ale ničeho jsem se nedopátral. Pouze jsem zjistil, že již počátkem devadesátých let došlo nejspíš ke skluzu a cílový horizont přelomu tisíciletí byl o pár let posunut, až se postupně protáhl na celé nadcházející století.
V médiích jsou nyní prezentovány výroky politiků a seznamy změn, které se dají očekávat pokud se týče zdravotního stavu naší populace. V převážné většině to jsou ale změny, které se s poměrně velkou mírou jistoty dají předvídat vzhledem k tomu, že po vstupu našich zemí do EU dojde postupně i k významné změně životního stylu. A ten má na zdraví obyvatel větší vliv než to, čemu jsme si zvykli říkat zdravotnictví. Naši představitelé nám tímto zřejmě vysílají signál, že je jim tato skutečnost známa a to by mohla být dobrá zpráva.
Zmíněný obsáhlý dokument se mi nepodařilo sehnat a proto jej nemohu posoudit. Je však přirozenou vlastností obsáhlých dokumentů že je málokdo čte celé, a pokud ano, uvíznou v paměti zpravidla jen mediálně zajímavé perličky. Vybírám-li tedy pouze z těchto perliček, nenabyl jsem z nich zaplaťpámbu dojmu, že se někdo opět snaží realizovat své zastydlé socialistické sny, ale že vše co se chystá, má už svou obdobu někde, kde to víceméně funguje. Kdo to zaplatí se už sice neříká, ale to už je jiný příběh.
Dá se proto i očekávat, že za pár let si někdo určitě zásluhy za zlepšení našeho zdraví přivlastní. Přejme mu tu slávu. Napsat takový tlustý dokument a ještě přesvědčit kolegy z úřadu, že si jej mají přečíst, to dá zajisté hodně práce. Nemyslím si ale, že se jedná o přebujelý etatismus, ani o snahu diktovat občanovi, co má dělat, jak již bylo někde napsáno. I kdyby, život si stejně půjde svou cestou. Jde zřejmě pouze o pragmatickou vychytralost, tedy normální standardní politiku, není se čeho bát.
Další články tohoto autora:
Zdeněk Poledna

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: