Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.11.2002
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >NATO: Zrušit!!! - aneb Program pro novou Kominternu
 >MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >LIDŠTINY: Kavkazský střet křesťanství a islámu
 >HUDBA A ZVUK: Pražský komorní orchestr v Uruguay
 >NÁZOR: Všeobecná krize většiny českých politiků.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zítra to vypukne
 >PSÍ PŘÍHODY: Sloup vzdálené touhy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Možná přijde i Červený půlměsíc
 >GLOSA: Výhledově budeme všichni zdraví
 >POLITIKA: Diplomacie nebo zbabělost ?
 >EKONOMIKA: Obchodní bilance je v deficitu
 >PŘÍBĚH: V srdci Leny není nenávist
 >FEJETON: Seznamka Českých drah
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Balkánský poloostrov 1830-1908 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Jak brání červené víno vzniku nádorů?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
20.11. PŘÍBĚH: V srdci Leny není nenávist
Yehuda Lahav

V přestřelce na Izraelem obsazených územích před pěti týdny zabloudivší střela izraelského vojáka zasáhla a usmrtila Šadan Abu-Hidžlu, právě když háčkovala na verandě svého domu. Několik jejich izraelských známých vyjádřilo soustrast Šadanové dceři, Leně. Zrovna v tom týdnu byly v Izraeli pochovány Revital Ochajonová a její dvě děti, čtyřletý Noam a pětiletý Matan, které zavraždil palestinský terorista v kibuce Mecer.

Lena Abu-Hidžla odpověděla jednému z Izraelců, kteří ji vyjádřili soustrast: "Chci jenom říci, že jsem dobře procítila strach Revital Ochajonové a její dvou synů, které se pokoušela bránit vlastním tělem. Spolucítím také s bolem otce a manžele, který je pochoval. Dovolte, abych byla úpřimná - jsem překvapena sama sebou, že necítím ve svém srdci žádnou nenávist, jak by se ode mně snad očekávalo. V protikladu s předpoklady mé samotné, není ve mně touha po pomstě. Zmocnil se mne pouze hrozný žal a cítim prázdnotu, kterou ve mně zanechala ztráta mé matky.

Prosím vás, řekněte mým jménem všem příbuzným všech nevinných obětí, že přese všechno jsou mezi námi lidé, kteří přes clonu krve a bolesti jsou schopni vidět a hledat na druhé straně dobré duše. Sama jsem matka tří dětí. Neumím si vůbec představit, jak se bezmocně pokouším bránit je před vrahem. Rovněž si neumím představit, co zajisté cítil můj otec, coby manžel a lékař, když nemohl zachránit mou matku, svou životní lásku.

Kéž bychom dokázali obrátit čas, změnit dějiny, vymazat bolest a navrátit k sobě naše drahé. To však nemůžeme. Můžeme pouze udělat společně vše pro to, aby se takové věci neopakovaly. Je třeba vynaložit veškeré úsilí, abychom dokázali rozlišovat mezi nevinnými a mezi zločinci, bez ohledu na to, ke které straně patříme. Zdalipak ještě více prohloubíme propast tím že způsobíme žal dalším nevinným lidem? Anebo propast překlenemet tak, že potrestáme vinníky a udělíme spravedlnost všem? Neučiníme-li to, bude náš osud zpečetěný.
Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: