Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 21.11.2002
Svátek má Albert
  Výběr z vydání
 >SUMMIT FICTON: Operace Katův meč
 >TÉMA: Ples je ples a válka je válka
 >SUMMIT NATO: Jak to v Praze vypadalo ve středu odpoledne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hanba jim!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To jsem to zase jednou vymňouk
 >PSÍ PŘÍHODY: Opatrné štěkání
 >SATIRA: Zaorálkovo desatero
 >FEJETON: Co lid neví, nikdo neví
 >MÉDIA: Věčným kritikům
 >POSTŘEH: O živém
 >SPOLEČNOST: Vize pro Českou republiku
 >NÁZOR: Regulace cen léků, aneb není ropa, jako ropa
 >LITERATURA: Jan Pelc ... a golpotoni táhnou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Balkánský poloostrov 1830-1908 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Spalničky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
21.11. Generálové mimo bitvu
(eff)

Zatím to vypadá, že se demonstrantů proti zasedání NATO v Praze sejde míň, o to víc máme chytrých lidí, kteří vědí, jak je to všechno špatně uspořádáno. Zvláště pak kolem bezpečnostních opatření se vede veletok chytrých řečí. Opatření jsou především hysterická, předimenzovaná, okázalá, zbytečná. Pražané rezignovali na své město a odjeli a předali ho do rukou cizácké návštěvě. A tak dále.

Je to radost pozorovat, kolik chytrých lidí kolem sebe máme, lidí kteří všechno tak dobře vědí. Jen jedno se od nich nedozvídáme: jak se to mělo dělat jinak? Prostory kolem Kongresového centra a dalších míst kde se budou účastníci summitu scházet jsou uzavřeny a smějí tam jen lidé, kteří v těch místech bydlí. Jak jinak? Nemají být uzavřeny? Při všech setkáních podobného druhu (a v takovém rozsahu jich nebývá mnoho) uzavřeny jsou. Jaké je jiné řešení?

Hysterická opatření: copak je to hysterické opatření a jaké je nehysterické? Proti demonstrantům je přichystáno tři a půl tisíce policistů. Jaký je správný počet? Dva a půl tisíce? Tři sta padesát? Anarchistický předák Jakub Polák řekl tisku, že podle jeho očekávání se dostaví méně demonstrantů, mimo jiné z obav před policií. Z toho by se tedy dalo soudit, že je počet policistů správný. Toto napovídá zdravý rozum, ale generálové mimo bitvu mají vyšší rozum. Oni prostě vědí, že opatření jsou hysterická.

Lidi prý rezignovali a odevzdali město cizákům. Nikdo nemá k disposici žádná čísla ukazující na to, že se omezuje provoz v továrnách, že se město vylidňuje. Je pravda, že lidi začali míň jezdit autem, ale to je vcelku rozumná reakce. Hysterie nehysterie, delegace se budou v kolonách pohybovat centrem města a to samozřejmě dopravu omezí. Na tom nezmění sebevíce bystrý gigant ducha. A není třeba geniality závěru, že radši nechám auto doma, než abych riskoval hodinová lelkování v zablokovaném provozu.

Demonstrace síly... Musím se tomu označení smát, když vidím naše policaty, jak si to prdlají Prahou na motocyklech, jež firma Honda vyvinula pro rozvážku pizzy. Přál bych generálům bez bitvy, aby někdy viděli demonstrace policejní síly třeba v Paříži, když nastoupí do ulic policie, četnictvo nebo dokonce CRS, když vyjedou obrněné vozy a policajti mají na krku samopaly. To je podívaná! A je to tam každou chvíli, ne jen při shromáždění hlavounů ze 46 států.

Přípodotek závěrem: kéž vše zůstane u žehrání gigantů ducha stran hysterické demonstrace síly! Kéž se nic násilného nestane. Není podstatné, že stejní giganti ducha pak budou kvičet, že bezpečnost byla nedostatečně zajištěna. Podstatné je, že poteče krev a budou mrtví, a to je, jak upozornil i Václav Havel, eventualita ne zcela vyloučitelná.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: