Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.11.2002
Svátek má Cecílie
  Výběr z vydání
 >SUMMIT NATO: Praha ve čtvrtek odpoledne a večer
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >SUMMIT NATO: Kritici Spojených států, spojte se?
 >SUMMIT NATO: Summit po poločase
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rozejděte se!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se fénuje automobil
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát prokopnul buben Bart
 >OHLAS: Chvála policie
 >NÁZOR: Rozšíření je krok dobrým směrem
 >ŽERT ZE ŽIVOTA: Na Roentgenu.
 >FEJETON: Létající kadibudka aneb fejeton plný nekoretních slov.
 >POSTŘEH: O věcech nejlidštějších
 >VTIP MEJLEM: fenomenálním ženám
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Budování Spojených států amerických (mapa)
 >ZDRAVÍ: Vitamin B chrání před rakovinou tlustého střeva a konečníku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.11. SUMMIT NATO: Summit po poločase
Ondřej Neff

Každé vrcholné zasedání světových potentátů hodnotí samo sebe jako "historické", to už k potentátství patří. Pražský summit NATO má slušnou šanci se skutečně historickým zasedáním stát, jelikož na něm bylo stvrzeno to, o čem se jednalo dlouho před tím, stvrzeno a odklepnuto darem Václava Havla summitu, totiž očividně těžko použitelným předsednickým kladívkem. Výzva především třem pobaltským republikám ke vstupu do Aliance se stala skutečností, a bylo to cosi nemyslitelného ještě před pěti lety.

Vojenské aliance nevypadají tak jak vypadají, protože je někdo takové chce mít - jsou takové, jak je formují aktuální bezpečnostní hrozby. Posun NATO na východ lze vykládat i jako posun východu na západ. Kontinent hledá cestu k unifikaci. Protože jeho vojenská kapacita a politická vůle je nedostatečná, potřebuje spojenectví USA. Proto ten proces probíhá pod firmou NATO. Světový terorismus, to je ten predátor, který honí včerejší protivníky do houfu. A mění se i role jednotlivých členů houfu. Česká republika, a s ní Maďarsko a Polsko byly do NATO přijaty ze zřejmě jiných důvodů a za jiných podmínek, než sedm nových členů z východní Evropy. Zdá se, že v poslední době si nové podmínky začala uvědomovat.

Český přínos

Svědčí o tom i postoje vyjádřené Vladimírem Špidlou v souvislosti se summitem. Především řekl, že Česká republika podpoří spojenecký útok na Irák, pokud Husajn nesplní rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Za stavu americko-německého "studeného spojenectví" je to snad až senzační úkrok od obvyklé české opatrnické metody (naposledy projevené váháním kolem víza pro Lukašenka). Ještě větší údiv vyvolal Špidlův návrh, aby v České republice bylo založeno velitelství Severoatlantické aliance pro boj se zbraněmi hromadného ničení. Má to být "velitelství pro nové výzvy," řekl Špidla. Pokud jde o obranu před zbraněmi hromadného ničení, "my jsme v tom prostě dobří. Zdá se, že nikdo na světě není tak dobrý jako my," řekl doslova. Premiér si zakládá na tom, že naslouchá historii a na jejím vytváření chce být nápomocen. V slavnostní atmosféře summitu, za hradbou betonových bloků a obrněných transportérů, se historie vytváří zdánlivě snadno.

Jenže aby to, co se řeklo, se stalo skutečně součástí přítomnosti a pak i historie, není jednoduché, a není odvislé na jednom názoru a jedné náladě. Asi se jinak dívají na bezpečnostní otázky Václav Havel a Vladimír Špidla, kteří v kongresové hale sedí, a jinak se na ně dívají ti, co zůstali mimo.

Už ten spojenecký útok proti Iráku vyvolá - pokud k němu dojde - značné problémy. V živé paměti jsou postoje české vlády k útoku proti Miloševičovu genocidním režimu, které v některých chvílích hraničily se sabotáží (jmenujme třeba pozdržení leteckého útoku NATO). Postoj komunistů je předvídatelný. Těžko odhadnutelné jsou postoje ODS, která přešlapuje od nacionalismu (Czechia first) k transatlantickému souručenství (ale žádné poklonkování před Amerikou) před podporu Evropě národů, takže výsledek je poněkud těkavý a sotva přehledný.

A nápad s jakýmsi velitelstvím v Česku?

Jsme země, která je vyděšena z přítomnosti rozhlasu Svobodná Evropa (byť budova nesousedí ani s jediným obytným domem). Pokud jde o zbraně hromadného ničení, výcvikový prostor pro boj proti nim je ve Vyškově - a občané jsou zděšeni a protestují. Jak asi by občané přijali přítomnost instituce, která by si koledovala o teroristický útok ještě víc, než rádio Svobodná Evropa? A navíc, která by bezpochyby znamenala další výdaje ze státního rozpočtu?

Podle oficiálního komuniké Bush vyslechl Špidlův návrh "se zájmem". Ten ovšem může být v zásadě dvojí: buď "to je ale zajímavý nápad", anebo "co to toho člověka napadlo za nesmysl?".

To všechno jsou otázky pro budoucnost, jak NATO dopadne, čemu bude čelit a jaká bude role jednotlivých členů.

Co je jisté

Z hlediska čistě českého ale lze už teď, v poločase, zaznamenat cosi jednoznačného: komunistům se nepodařilo vyvolat masové protesty, Grebeníček s Ransdorfem hovořili na Staroměstském náměstí jen k hloučku nejvěrnějších, třebaže jde o stranu s rozsáhlou členskou základnou a funkčním aparátem. A měla několik let na přípravu. Bylo to fiasko, o to větší, že schopnější vedení by jistě dovedlo z takové příležitosti vytřískat mnohem větší kapitál.

Ondřej Neff
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: