Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 23.11.2002
Svátek má Klement
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva se nekonala, jen manévry
 >POP: Přichází pan Jones
 >ZDRAVÍ: Proč vzniká benigní hyperplazie prostaty
 >POVÍDKA: Autorčiny strasti
 >SUMMIT NATO: Praha ve čtvrtek odpoledne a večer
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >SUMMIT NATO: Kritici Spojených států, spojte se?
 >SUMMIT NATO: Summit po poločase
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rozejděte se!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se fénuje automobil
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát prokopnul buben Bart
 >OHLAS: Chvála policie
 >NÁZOR: Rozšíření je krok dobrým směrem
 >ŽERT ZE ŽIVOTA: Na Roentgenu.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
23.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva se nekonala, jen manévry
Jan Kovanic

"Tak už to tu máme: Zničená auta, rozbitá okna, hořící barikády, ranění lidé. Levicoví teroristé zaútočili na symboly západní civilizace." Nelekejte se, tak to v Praze vypadalo před pouhými dvěma lety. Letos ne. Jsem za tenhle týden nějak upsaný, tak jen stručně několik poznámek. (O to více se můžete vyřádit v komentářích:)

1. Ve čtvrtek se posunovala antinatovská demonstrace , stejnými místy, jako před dvěma lety. Nic se nerozbilo. Nejspíš proto, že těch hochů a dívek bylo míň. ("Až nás bude víc, tak vás převálcujem," zaznělo i letos. - Ale nebylo!) Hlavně se nedostavili zahraniční profesionálové. A síly policie byly "naddimenzovány".

2. Pražané se nebáli policajtů a Grossových výhrůžek. Báli se antiglobalistických kraválistů. Za dva roky ještě nezapomněli. Velká obava panovala i z případného teroristického útoku. Jeho nebezpečí bylo sníženo i tím, že se teroristé nemohli ukrývat v křoví hodných antiglobalistů.

3. Pražané ovšem "neprchali v hrůze", ale kdo mohl, celkem rozumně upravil svůj rozvrh podle situace. Dopravní omezení o dřívějších spartakiádách bývala horší.

4. "Zdivočelí" byli letos novináři, když měli k dokumentaci jediný průvodek. Ovšem - kdyby tolik set novinářů, jako na anarchisty zabrousilo i na komunistickou manifestaci, možná, že by příště taky už nebyla tak navštívená. Teda, kdyby je policisté tlačili tak tvrdě, jako anarchouše kontrolami dokladů. A kdyby vnitro nepustilo na naše území soudruhy ze spřátelených zemí. Výroky Elmara Smahling z Evropského mírového fóra ("Byl odporný útok 11. září skutečně proveden někým z vnějšku?... Nevěřte této lži!") a generální tajemnice Dělnické strany Belgie soudružky Nadine Rosa Rossi ("Je třeba podpořit filipinské a palestinské organizace. Jsme proti NATO a jsme solidární s lidmi, kteří bojují proti americkému imperialismu v Palestině, Kolumbii i na Filipínách - přestože je NATO a EU označují za teroristy) by měly tyto osoby při příští návštěve zastavit na hranicích. Ovšem - byly pozvány naší parlamentní KSČM, která se bez problémů hlásí ke své zločinné minulosti.

5. Zasedaly špičky politické a vojenské organizace. Proto tu kroužily i americké stíhačky. K ránu probouzely ze spánku, do kterého jsem zas spokojeně usínal - pod bezpečným nebem, které sdílíme se svými americkými přáteli. Získali jsme další spojence - mezi nimi opět i Slováky. O to šlo a to se podařilo.

SLÁVA!

Psáno v Praze dne 22. listopadu 2002

Koho ještě zajímá, co se dělo před těmi dvěma lety, přesněji v úterý 26. září 2000 pod Vyšehradem, pak tady má odkaz.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: