Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 23.11.2002
Svátek má Klement
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva se nekonala, jen manévry
 >POP: Přichází pan Jones
 >ZDRAVÍ: Proč vzniká benigní hyperplazie prostaty
 >POVÍDKA: Autorčiny strasti
 >SUMMIT NATO: Praha ve čtvrtek odpoledne a večer
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >SUMMIT NATO: Kritici Spojených států, spojte se?
 >SUMMIT NATO: Summit po poločase
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rozejděte se!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se fénuje automobil
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát prokopnul buben Bart
 >OHLAS: Chvála policie
 >NÁZOR: Rozšíření je krok dobrým směrem
 >ŽERT ZE ŽIVOTA: Na Roentgenu.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
23.11. NÁŠ RYBNÍK: Vše proběhlo v klidu, zapomeňte...
JITA Splítková

Skončil summit NATO, skončil dobře - nic se nestalo, extremisté ze zahraničí nebyli vpuštěni nebo se jim sem prostě nechtělo a čeští extrémisté si doma netroufli dělat brajgl (co když by mě někdo viděl nebo se díval táta...), asi ani nemají ve své nátuře zakořeněné rozbíjecí a rvavé rysy. Teroristi si rovněž dali oddych, to jsme si i my oddychli nejvíc, (ovšem někde se píše, že je to kvůli tomu, protože mají Prahu jako takové své přechodové sídlo - a doma chce každý mít klid a neupozorňovat na sebe - pokud by tomu bylo tak - to by nebylo veselé zjištění). Všichni můžeme být spokojeni a věština lidí spokojena je. Jenže, jak to bývá, někdo není - když vše dobře dopadlo, žádné nepokoje, žádné drancování, ani jeden raněný nebo zabitý - vyrojilo se najednou hlasů o tom, že se vydalo zbytečně peněz na policii (kdyby to nedopadlo dobře, to by bylo hlasů, že se vydalo málo peněz na policii).
Anarchisté a občanské právní hlídky tvrdí, že policie přecenila počet odpůrců summitu NATO. Někteří si myslí, že tak učinila dokonce úmyslně, aby mohla ospravedlnit zvýšené náklady na vybavení bezpečnostních složek.
Ti jsou očividně smutní, že tady neměli kamarády a nic se nedělo.

Havel si snad dělá legraci, když v Českém rozhlasu konstatoval, že si myslí, že míra zajištění bezpečnosti pražského summitu NATO byla možná až nadbytečná. Havel si také myslí, že občané Prahy v době konání summitu vyklidili hlavní město "v míře až nadbytečné". "Až z toho někteří státníci byli trošičku nervózní, jak to, že nikde nejsou žádní lidé a proč tady stojí jen tanky," prohlásil prezident.

Ta bezpečnostní opatření byla jen a jen kvůli němu a ostatním mocným, pro Pražany by se tak nikdo nevzrušoval. Praha nemá ani potřebný počet policistů, kteří by byli nutní ve dny všední. Když už sem summitové hosty prezident a "nevímkdoještě" pozval, bylo navýsost nutné jim zabezpečit a to opravdu i předimenzovaně, jejich bezpečnost. To je povinností každého hostitele. Povinností ale není hostit je tak, až zraky přecházejí, a to se hostinami na Hradě dělo. Nova uvedla jídelníček hostů summitu - při večeři se podávali v polévce i raci - pod nepřesným názvem rak říční (jedno, že prý přivezení z Francie), je to chráněný druh a jeho konzumace není dobrou vizitkou konzumenta a hlavně toho, kdo tuto vybranou krmi předložil. A pokud se Havlovi zdálo policistů moc, proč tedy chce ochranku i až bude v penzi? Zřejmě při vynášení těchto soudů byl už unavený.

Nic se nestalo, za několik desítek let už bude o summitu v Praze vědět jen hrstka odborníků a lidí, zajímajících se o historii. A co NATO? Jak bude známé? Jeho existence i v dnešní době, bez Varšavské smlouvy a socialistického tábora, je zajisté opodstatněná - musí se stát účinnou vojenskou aliancí a hrází proti terorismu a nazývejme věci správnými jmény - konkrétně proti islámskému terorismu.

EDDA - JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: