Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.11.2002
Svátek má Artur
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kategoricky budeme přistupovat k tomu, co je třeba POTRESTAT!
 >POLITIKA: Nový předseda ODS ovlivní celou pravici
 >HUDBA A ZVUK: Světově uspět - no dobrá, ale udržet se…
 >POOHLÉDNUTÍ: Náš běh přes jazykové překážky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Servis v přátelském duchu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční procházka v mlhách
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ARCHITEKTURA: Tip na Vánoce
 >NEUVĚŘITELNÉ: Dědička poezie
 >EKONOMIKA: Riziková averze investorů klesá
 >NÁZOR: Ještě k summitu a policii
 >ZAMYŠLENÍ: Mazaní Čechové
 >NÁZOR: Proč členové Parlamentu ČR nevěří, že je u nás svoboda a demokracie?
 >ZDRAVÍ: Vztah mezi délkou kojení a inteligencí v dospělosti
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Spojené státy americké - přistěhovalectví (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Hudba a zvuk  
 
26.11. HUDBA A ZVUK: Světově uspět - no dobrá, ale udržet se…
Lubomír Fendrych

Hudba a zvuk 276

Přípodoteky Forbína o tom, že Haz nejspíš nebude mít zvukové ukázky
přípodoteky Arco Diva má novou nahrávku
recenze Chopin: Andante spinato et Grande polonaise brillante op. 22, Balada in g minor op. 23, Nocturno No 2 in D flat major op. 27, Scherzo in b flat minor op. 31, Čtyři mazurky op. 24: Mazurka in g , in C, in As, in a, Sonata in b minor op. 58 (Kasík)
ftipy
Světově uspět - no dobrá, ale udržet se… s Martinem Kasíkem


Musí se šetřit a tak uvažuji o tom, že bych Haz ochudil o zvukové ukázky. Je to škoda, kdysi jsem právě to považoval za pokrok -první hudební ukázka byla v Haz 25 27. 1. 1998.
Nicméně internet pokrok - aspoň pro uživatele přes telefonní linku neučinil - a hudba takto posílaná není a nemůže být kvalitní, zvláště když mašinka, která Hudbu a zvuk dává na síť, nedovede jiný formát než Real Audio. Takže jestli dojde na lámání chleba nedivte se, že Hudbě a zvuku ten zvuk nebude...hledal jsem svého času mecenáše, pár se jich ozvalo a děkuji jim, ale nikoho jaksi napořád jsem nenašel, takže odtud ta úvaha.
Přípodoteky

Arco Diva má novou nahrávku: V těchto dnech dokončuje mladý klavírista Adam Skoumal se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK a dirigentem Leošem Svárovským novou nahrávku pro společnost ArcoDiva. Adam Skoumal si vybral dvě významná díla klavírní literatury: Rachmaninovův Klavírní koncert č. 3 a Bachův Koncert pro klavír a smyčce d moll, BWV 1052 v úpravě Feruccio Busonho.
Nový kompaktní disk, který je nahrávacím debutem vynikajícího mladého sólisty, bude veřejnosti k dispozici v únoru příštího roku.
Diskografie dirigenta Leoše Svárovského u společnosti Arco Diva zahrnuje i takové tituly jako je Janáčkova Glagolská mše nebo Serenády A. Dvořáka a P. I. Čajkovského.


recenze

Chopin
Martin Kasík klavír

CD Arco Diva UP 0048

Andante spinato et Grande polonaise brillante op. 22, Balada in g minor op. 23, Nocturno No 2 in D flat major op. 27, Scherzo in b flat minor op. 31, Čtyři mazurky op. 24: Mazurka in g, in C, in As, in a, Sonata in b minor op. 58 - reprezentativní výběr, pokud to je možné na jednom disku.
S hudbou Fryderyka Chopina (1810 - 1849) je třeba zacházet opatrně: je to dokonalý obraz jeho samého. A pořádně složitý. Vlastně improvizace přenesená do not za cenu neuvěřitelného úsilí. Sám autor se vyznal ze své nechuti vystupovat před koncertním publikem - natož ve velkém sále, kam jeho hudba- improvizace vlastně nepatří. Také ovšem řekl Lisztovi, že mu závidí způsob, jakým hraje jeho, tedy Chopinovy Etudy. Znám ty noty důvěrně a vím asi, proč: Chopinova hudba místy přesahuje jeho vlastní fyzické možnosti a zrovna ty jeho Etudy do koncertního sálu nepochybně patří.
Ještě tu je jeden zádrhel - Chopinovy skladby jsou povinně studovány ve všech klavírních třídách světa a u všech pedagogů, což pro skladby tak výjimečné věru není dobré, je pak třeba neustále je jaksi očišťovat.
Jsou dva hlavní směry vykladačů Chopinových skladeb - jedni preferují emoce, jiní zase štítivě odvrhují veškerou sentimentalitu (někteří dokonce zjevně potlačují dynamiku)- Chopin moderní doby by prý měl být jen uměřeným klasikem... Nepřeháním, slyšel jsem toho za těch čtyřicet let až příliš - včetně naznačených tu extrémů.
Kasíkovo pojetí je sympatické nelíčeným citem, který nikterak neomezuje rasanci a virtuózní dravost tam, kde to je třeba. A věru nikde jsem nepostřehl upřednostňování vlastního ega, nejvýš radost z vlastních schopností, ale hlavně dobrý rozmysl a místy dokonce i nadhled - až udivující u tak mladého muzikanta. Přiznám se, že jsem tohoto Chopina poslouchal s chutí, jako už dost dlouho ne. I zvuková stránka je víc, než dobrá, zase jednou slušně sejmutý klavír: je správně velký, dobře usazený v prostoru a "má své vlastní struny i dřevo".
Hudba
Chopin Mazurka g moll (566 kB)

Kterak želaná CD sobě získati
Prague Music News prodejna Široký dvůr Praha Hradčany Loretánské náměstí
tel. 02/20515403,
fax 02/20514489,
http://www.sdmusic.cz,
sdmusic@mbox.vol.cz


ftipy
tentokrát je v Haz řeč o klavíristovi, takže to chtělo nějakou ilustraci - toto je znázornění sforzanda, což znamená důrazně. Jsou klavíristé útlí, prstů pavoučích, leč též klavírističtí atleti, jimž věru není nic nemožného...

Obrázky nakreslil pan Václav Hradecký a vyšly už dávno v knížce ffortissimo, beznadějně rozebrané - a tím se staly nedostupnými - ke škodě nás všech...


Rozhovor Světově uspět - no dobrá,
ale udržet se
s Martinem Kasíkem


Je to dávno, ale setkání svým způsobem nezapomenutelná - zvláště to v metru Na můstku ve frontě na předplatné (Haz 63), ale i jinak jsem jeho dráhu sledoval a dával o ní v Haz vědět.

takže teď víceméně po letech:

Kterak na Tebe zapůsobil ten velký úspěch? Čekal jsi to?

Nic moc jsem neočekával, snažil jsem se na sobě pracovat a doufal, že se práce zúročí. Věřil jsem si, až když jsem začal mít úspěch na velkých soutěžích.

Máš už odstup abys věděl, kterak to s Tebou skutečně zamávalo: nemyslím muzikantsky - co jsem slyšel nahrávky, to je v pořádku, naživo si jít někoho poslechnout bohužel už nemůžu.

Můj život se jistě změnil - doufám, že já zas tak moc ne. Mám stále stejnou přítelkyni a přátele, koníčky, bydlím pořád ještě na koleji, studuji stále u kantora, kterého jsem nepřestal obdivovat. Víc cestuji a zajímám se o jazyky.

Úplně jsem vypadl z kontextu - pan profesor Klánský u mne před nějakou dobou sice byl, takže jsem se vyptal co a jak, ale - máš už tu AMU za sebou, nebo ne? I když v tomhle případě to je jen formalita.

Po pravdě řečeno, už jsem měl před rokem končit, ale řídím se úslovím, že škola není rychlokurs (taky mám málo času ji navštěvovat) a se spartánskou vytrvalostí opakuji každý ročník nejméně dvakrát. :-))))) Fakt je ten, že chci studovat co nejdéle to půjde.

Otázka pod pás - pořád ještě necvičíš stupnice?

Necvičím a nikdo mě k tomu nedonutí.

A jak si tedy hodláš udržet postavení, které je sice skvělé, ale když tam nahoře vítr holt fouká :-)

O to se moc nezajímám, i když bych asi měl. Snažím se koncentrovat se na hudbu. Dosud mi tahle strategie vycházela...

Co myslíš, že posluchači na Tvé hře nejvíce cení?

Je těžké odpovědět za ně. Jsem rád, když říkají, že k nim mluvím, to je myslím moc hezký kompliment.

Setkal jsi se taky s nepochopením? Třeba některé skladby?

Ano, když jsem cvičil Bartókovo Allegro barbaro, táta odešel z domu a venku se rozštěkal pes.

Obligátní nakonec: záměry, plány, další CD?

Mám dost starostí s tím, abych dostál svým závazkům, do příští sezóny musím nacvičit 4 nové koncerty, recitálový program a dost komořiny.
Připravujeme nahrávku Schumannova a Dvořákova kvintetu s Wihanovým kvartetem. Už měla být na světě, ale cellista si zlomil ruku. Zakrátko hraju s Českou filharmonií v Praze, v listopadu jedeme na turné po Japonsku. Mezitím mám recitály v Americe, mimo jiné v Alice Tully Hall v New Yorku.

Starají se o Tebe dobře?

Mám štěstí na lidi, i v hudebním byznysu (hrozné slovo).

Jak je na tom mladík jako Ty s internetem? Máš například www. stránky...nebo jak se na Tebe dobýti? Mně se to jaksi skoro nepodařilo - až takto - úskokem.....

Určitě je něco na www.yca.org, i když už jsem se tam moc dlouho nedíval, takže nevím, do jaké míry je to aktuální.

Závěrem vyznání víry, vynadání komukoliv, nebo tak něco.....

Děkuju, že jste si na mne vzpomněl a doufám, že se někdy uvidíme!

Zdraví Martin

Lubomír Fendrych
Další články tohoto autora:
Lubomír Fendrych

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: