Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.11.2002
Svátek má Artur




  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kategoricky budeme přistupovat k tomu, co je třeba POTRESTAT!
 >POLITIKA: Nový předseda ODS ovlivní celou pravici
 >HUDBA A ZVUK: Světově uspět - no dobrá, ale udržet se…
 >POOHLÉDNUTÍ: Náš běh přes jazykové překážky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Servis v přátelském duchu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční procházka v mlhách
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ARCHITEKTURA: Tip na Vánoce
 >NEUVĚŘITELNÉ: Dědička poezie
 >EKONOMIKA: Riziková averze investorů klesá
 >NÁZOR: Ještě k summitu a policii
 >ZAMYŠLENÍ: Mazaní Čechové
 >NÁZOR: Proč členové Parlamentu ČR nevěří, že je u nás svoboda a demokracie?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Spojené státy americké - přistěhovalectví (mapa)
 >ZDRAVÍ: Vztah mezi délkou kojení a inteligencí v dospělosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
26.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kategoricky budeme přistupovat k tomu, co je třeba POTRESTAT!
Jan Kovanic

Ve středu 20.11. 2002 proběhla na Staroměstském náměstí v Praze největší akce proti summitu NATO v Praze i proti NATO jako takovému - protestní shromáždění KSČM, strany, která má zrušení NATO ve svém programu, jak zdůraznila moderátorka. "Američané, vrahové národů!" skandovali účastníci během popkulturní rozcvičky. Shromáždili se zde soudruzi a soudružky, vedoucí funkcionáři, poslanci a senátoři, Pražáci i mimopražští, zahraniční delegace, nezávislá mládež, občanské hlídky, čumilové, novináři a další spoluobčané celkem v počtu asi tisíc přítomných.

Jako hlavní řečník vystoupil soudruh předseda Ústředního výboru KSČM a poslanec Doc. PhDr. Miroslav Grebeníček, CSc. O třetí hodině, vítán výkřiky "Ať žije!" přichází na pódium k mikrofonu. Hovoří zvolna a rozvážně, s dokonalou artikulací, jen při odsuzujících frázích postupně zesiluje hlas. Hlas také zesiluje v průběhu celého projevu.
(v závorkách záznam davu, provokatérů a technické poznámky; proložení a zesílení písma naznačují intenzitu hlasu řečníka nebo zdůraznění řečníkem; titulek a mezititulky Šaman)

V JEDNOTNÉM BOJI PROTI AMERICKÉMU IMPERIALISMU, ZA MÍR A SPOLUPRÁCI

Proti diktatuře bohatých

"Dovolte, abych na dnešní demonstraci pozdravil všechny, kdo tváří v tvář globálním problémům chtějí nahlas vyslovit pravdu o totální ekonomické, politické a informační diktatuře bohatých. To, co se má odehrát v příštích dnech, vzbuzuje oprávněné obavy o budoucnost. Jde o ohrožení takových hodnot, jako je mír, důvěra a spolupráce mezi národy Evropy a světa. Svou přítomností prokazujeme dnes odpovědnost za své blízké, za osudy českého státu, za mír v Evropě, ale i za hranicemi našeho kontinentu. Jsme zde, abychom protestovali proti militarizaci Evropy, proti zbrojení a válce! (potlesk)

Jen o pár ulic dál zasednout zítra v Kongresovém centru prezidenti, předsedové vlád, politici i generálové. Nikdo z nich nepřichází do Prahy jednat o zastavení zbrojení, o rozumném odzbrojování, o tom, co tak naléhavě potřebuje současný svět. (do rozbíhajího se potlesku volá:) Hanba jim! (dav opakuje Hanba jim! a tleská)

Hanba jim, souhlasím."

Pod kuratelou Spojených států

"Ano, vím o tom, že Organizace spojených národů není v současné podobě ideálním nástrojem obrany míru a ekonomické, sociální i kulturní bezpečnosti států a národů světa. (nesrozumitelné slovo) však říkám, že vinu za nefunkčnost mezinárodních bezpečnostních mechanismů nesou především ekonomicky nejvyspělejší státy světa. Odpovědnost za oslabování Organizace spojených národů, za její trvalé vydírání neplacením řádného příspěvku, za obcházení Rady bezpečnosti v případě vlastních vojenských zájmů nesou v prvé řadě Spojené státy americké! (křičí) Hanba jim! (potlesk a volání Hanba jim!)

(důrazně) Pod kuratelou Spojených států mají právě v Praze vlády evropských členských zemí Severoatlantické aliance veřejně deklarovat podporu americkému militarismu a strategii preventivního používání síly!

(řve) S tím nesouhlasíme!!!" (potlesk, pískot, výkřiky Fuj!)

Válečná mašinérie vyvolává nebezpečnou hru

"Zejména střední Asie má pro Spojené státy americké mimořádný význam. Naskýtá se jim zde zcela vyjímečná příležitost přístupu k obrovským zásobám kvalitních surovin, především ropy, kterou rovněž válečná mašinérie potřebuje co nejvíce k místu svých operací. Proto tento region američtí stratégové a politologové nazývají "srdcem země" v tak zvaném "euroasijském prostoru" a Zbigniew Brzezinskij jej dokonce označil za "nejdůležitější hřiště světa". Jsem přesvědčen, že americké iniciativy, manévry a vojenské pakty, hromadění zbraní a budování jednotek rychlého nasazení vysílaných podle různých zájmů kapitálových a mocenských center nejsou rozhodně tou pravou cestou k partnerství a spolupráci států a národů. (volá) Je to nebezpečná hra, která nezasluhuje úctu!" (potlesk)

Vojenská pomoc Izraeli místo podpory demokratických a tržních reforem

"Americké ministerstvo zahraničí společně s Úřadem pro zpravodajskou činnost a výzkum uspořádaly nedávno konferenci, na níž vládní činitelé měli možnost vyslechnout názory odborníků na to, proč jsou Spojené státy americké ve světě neoblíbené. Kritici Spojených států amerických tvrdí, že hlavními příčinami antiamerikanismu ve světě je americká politika, zvláště podpora Spojených států amerických pro Izrael, jednostranné kroky v kontrole zbraní a přístupy k životnímu prostředí. Tak například na podporu demokratických a tržních reforem ve střední a východní Evropě byla údajně uvolněna částka čtyři sta milionů dolarů. Tato částka odpovídá zhruba 13 % roční vojenské pomoci Spojených států amerických Izraeli, která představuje celkem (zdůrazňuje) tři miliardy dolarů. (nic) To musí vyvolat úsměv u každého, kdo si reálně uvědomuje obrovské ekonomické problémy všech středoevropských a východoevropských zemí. A kdo si dovede spočítat náklady na vojenskou spolupráci těchto zemí v severoatlantickém paktu. Možná ne každý se nad tím usměje, možná se mnozí z vás taky pořádně (vyštěkne) naštvou!. (volá) Ne, nechceme NATO, nemáme na to!" (potlesk, pískot, zvolání Nechceme NATO!)

Horliví služebníci celoplanetárního policejního režimu

"To, co velmoci realizují jako své zájmy a mají rozpočítáno na položky přiměřených zisků a ztrát, nebývá obvykle stejně výhodné pro satelity. Neměli bychom posluhovat jednookým. Ve vlastním zájmu bychom jim měli pomáhat vidět nová nebezpečí. Protiraketové deštníky, přípravy na válku nové technologické úrovně ani celoplanetární policejní režim nejsou východiskem. Pokud Česká republika napomůže civilizovanému řešení sporů, přispěje ke zmírnění rozporů v Evropě a ve světě, budeme bezpečnější. Když se stane česká diplomacie poslušnou ozvěnou silových kroků severoatlantického paktu a česká vláda horlivým služebníkem mocných spojenců, rizika se zvýší. (zvyšuje hlas) Doufám, že nás slyší, třeba i na Strakovce, (volá) a zejména na Hradě!" (jásot, potlesk, pískání)

Hroby ještě nezarostly travou

"Už v době agrese severoatlantického paktu proti Jugoslávii česká vláda prokázala, že pro ni v případě podpory válečných akcí Spojených států amerických a severoatlantické aliance ani Charta OSN ani mandát Rady bezpečnosti, ale ani Ženevská konvence o ochraně civilních obyvatel, nic neznamená! (křičí) Takové lumpárny kategoricky odmítáme! (potlesk, volání Hanba!)

Po desetiletích míru se tak i Evropa znovu stala vhodným místem pro spotřebu munice s prošlou záruční lhůtou vyřazované z euroatlantických skladů. O to víc si vážím každého, kdo nesouhlasil s českou vládou, která podpořila bombardování převážně civilních objektů na území Jugoslávie. (Potlesk a zvolání Hanba!) Vážím si každého, kdo chce snižovat a nikoli zvyšovat úroveň nasycenosti evropského prostoru zbraňovými systémy, každého, kdo chce rušit dělící čáry a nikoli nové zavádět. Jsme tu, abychom i někdejšímu generálnímu tajemníkovi severoatlantické aliance Javierovi Solanovi připomněli dobu, kdy veřejně obhajoval bombové vypínání elektrického proudu jugoslávským nemocnicím a porodnicím. (volá)Ano, já mu to připomínám! A vy říkáte: Hanba mu! (potlesk, pískot, přítomní skutečně volají Hanba!)

Hroby civilních obětí severoatlantické aliance na Balkáně ještě nestačily zarůst travou..." (křik Fuj, komunistická špíno, hroby obětí komunismu ještě nezarostly travou!!!... technická přestávka v záznamu)

...

Potrestat válečné zločince!

(nesouhlasný křik trochu narušil soustředění soudruha předsedy)
"... do Prahy se sjíždějí také lidé přímo odpovědní za hrubé porušování Charty OSN, za podkopání Ženevských konvencí. Mezi účastníky summitu NATO jsou i lidé původně podezřelí z organizace a schvalování válečných zločinů, zločinů proti míru. Kategoricky budeme přistupovat k tomu, co je třeba POTRESTAT! (potlesk)

Ten pán, co se tady hlásil, ten nepatří mezi ty zločince, to prý je Valach. Tak je to dobře."

Byty, ne děla!

"Česká republika by neměla brát na sebe v dnešní tíživé situaci nezdůvodnitelná břemena. Jinak řečeno: Naši občané mohou mít byty, školy a nemocnice anebo děla, tanky a letadla. Čemu dáváme přednost my, je všem nepochybně jasné. (potlesk) (výkřik V minulosti vám to nevadilo!)

(nesrozumitelné) ...(NATO) odmítáme jako relikt studené války! (volání Podívejte se do vlastní historie, dvacet, třicet, čtyřicet let) ... zvyšování zbrojních důvodů nebylo nutností." (technická přestávka v záznamu)

Dychtivý patolízal Havel

(ruch poblíž místa záznamu) "...dychtivých patolízalů (přeskočí mu hlas), takových jako je ...(kdosi) a Václav Havel! (křik, jásot, potlesk)

Patolízalů jsem řekl, patolízalů. (potlesk) Proto (odmlka, naslouchá hlasu z lidu), Havel z Hradu? Dočkáte se, dočkáte se. Proto jsme připraveni společně s dalšími občany České republiky i nadále vystupovat proti tomuto vojenskému paktu i proti jeho praktikám, proti nesmírným nákladům na zbrojení a proti šíření nedůvěry a napětí v Evropě. Evropa i svět potřebují finanční, materiální a lidské zdroje ne na nové kolo zbrojení, ale na řešení sociálních, ekonomických a ekologických problémů..."

Planetární magor Bush

...
(ruch v záznamu, zvolání Co dělal tvůj fotr?) ... (nechává si záležet na dokonalé výslovnosti) "...planetární magory jako prezidenta Bushe, (výkřik Ať žije!), že není nutné nutné problémy lidstva řešit, že je stačí rozbombardovat případně překrýt okupací. (křičí) Takovým magorům se musíme postavit!" (potlesk rušený křikem Co sovětská okupace? a odpovědí Drž hubu)

Likvidovat NATO

"Ano, před třinácti lety jsme přemýšleli o tom, (? překryto křikem To byla prdel!) že se rozplyne jak Varšavská smlouva, tak i severoatlantická aliance a nám všem zbude mírová Evropa bez politickovojenských bloků. Společenství ekonomicky prosperujících, sociálně spravedlivých, bezpečných, svobodných a demokratických zemí. I to je důvod, proč tvrdím, že situace v Evropě po skončení studené války a po rozpuštění Varšavské smlouvy znovu a znovu vyvolává potřebu (naléhavě řvavě vyštěkne) likvidace severoatlantického paktu!" (potlesk, volání To je vono! a Výborně!)

NATO je nový Mnichov

(Řečník průběžně zesiloval hlas, nyní už trvale mluví intenzitou počátečního "volání") "Ptal se někdo občanů, kteří jsou podle Ústavy zdrojem veškeré moci, zda chtějí severoatlantický pakt? (hlasy Ne, neptal!) (G. ještě zesiluje hlas) Ne, lidí dole se nikdo neptal! Postavili je před hotovou věc. Stejně jako Mnichov v roce 1938 a rozbití České a Slovenské Federativní Republiky v roce 1992 (výkřik A 68 je kde?) byl i vstup České republiky do NATO u velmocenské politice." (drobné šťouchy vyvádějí G. z roviny uměleckého přednesu)

Formálně svobodné volby nevyjadřují zájmy voličů

"O politice těch nahoře: Dávám za pravdu poslancům z mnoha zemí včetně České republiky, které dokazují, že vláda, která vzešla z formálně svobodných voleb, nemusí vždy vyjadřovat zájmy převážné většiny voličů. Kdyby tomu tak bylo, pak by se rozhodně v Praze žádný summit severoatlantické aliance (vykřikne) nekonal!!!" (Potlesk, rušený výkřiky Chceme ho!, Ať žije Bush!)

Stanné právo v Praze

"To, co přináší zasedání severoatlantické aliance Praze je stav obležení a stanného práva. Ostřelovači na střechách a tisíce těžkooděnců v ulicích naznačují, že generalita a politikové NATO nemají žádné iluze o své oblíbenosti a bezúhonosti. Se vší odpovědností prohlašuji: Svět má za posledních pár let dost trpkých zkušeností s euroatlantickými představami o bezpečnosti Evropy a světa. Severoatlantická aliance systematicky porušuje mezinárodní právo, stává se hrozbou pro mír a bezpečnost národů Evropy a světa." (čeká na potlesk a dostane ho)

Ostudná provokace militaristů

(teď už místy permanentně křičí) "Spojené státy a další členské země Aliance po zániku Varšavské smlouvy začaly hrát roli vítěze studené války. A jsou to členské státy NATO, kdo proměňuje v cár papíru helsinské závěry o neporušitelnosti hranic v Evropě, o nepřípustnosti hrozby silou a použití síly. Namísto vytváření celoevropského systému bezpečnosti a spolupráce zažíváme další expanzi severoatlantického paktu. Většina našich spoluobčanů tvrdí, že je neetické aby NATO, které v nedávné době způsobilo ohrrromné škody bombardovací kampaní zaměřenou převážně proti civilní infrastruktuře Bělehradu a Jugoslávie, jednalo letos v Praze, která se vzpamatovává z živelní katastrofy. Je zcela pochopitelné, že po záplavách má finančně vysoce náročné jednání instituce, kterou mírová hnutí a právní experti obviňují z militarizace mezinárodních vztahů, porušování mezinárodních úmluv a dokonce i z válečných zločinů velmi negativní ohlas. (vykřikne) Marnotratný komfort zajišťovaný pro účastníky summitu na úkor Pražanů považuji za ostudnou provokaci! Nebo se snad mýlím? Určitě ne!!! (potlesk, volání Ano!)

Spolu s jinými, zdá se, že i spolu s vámi, nechápu, proč se summit NATO koná v Praze a ne někde na vojenské lodi třeba v severním Atlantiku!" (smích a potlesk)

NATO nemá právo na existenci

"Jsem přesvědčen, že zájmy moderní lidské civilizace na prahu třetího tisíciletí jsou neslučitelné s expanzí vojenskopolitického uskupení, které pohrdá mezinárodním společenstvím. Porušuje Chartu OSN a dopouští se činů, které mezinárodní právo kvalifikuje jako válečné zločiny, zločiny proti míru a lidskosti. (řve) Se vší odpovědností prohlašuji, že severoatlantická aliance ve své současné podobě nemá právo na existenci!!!

Děkuji vám za pozornost."

(bouřlivý potlesk)

Z magnetického záznamu přepsal Šaman, listopad 2002

Šamanova poznámka: Nejde vůbec o silná slova o "magorech" a "patolízalech". Mnohem děsnější je celý ten sled frází, kterými komunisté dneška pokračují v díle včerejška. Dnes jen v rétorice, ale echtovní bolševická nenávist ze soudruha G. jun. čišela jak temné zlo ze země Mordor. A jeho řvavá výhrůžka "POTRESTAT!" by neměla být zapomenuta kvůli srandičkám o magorech.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: