Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.11.2002
Svátek má Kateřina
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Konečně zase trochu zdravého jádra
 >ZAJÍMAVOST: Člověk proti stroji
 >POLITIKA: Petr Nečas je nadějí pro ODS
 >SVĚT: Tulák od Niagary
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak dostat přítele do vinárny
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda, kterou jsem neprožil
 >PO SUMMITU: Poslední bitva nevzplála
 >GLOSIČKA: Není srdce jako srdce
 >FEJETON: O tykání a kartách
 >ŠKOLSTVÍ: Školské odbory vyhodily 178 milionů oknem
 >CHTIP: Slovní spojení
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Spojené státy americké - přistěhovalectví (mapa)
 >MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva se nekonala, jen manévry
 >POP: Přichází pan Jones

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
25.11. ZAJÍMAVOST: Člověk proti stroji
Pavel Vachtl

V roce 2001 se měl v Bahrajnu v říjnu konat šachový turnaj Kramnik versus Deep Fritz. Po teroristickém útoku na WTC byla akce o rok odložena. Letos tento turnaj proběhl a výsledkem je plichta.

(psáno původně začátkem září 2001)

Když se šachový velmistr utká na poli šachu se špičkovým, chladně kalkulujícím počítačem, je v tom vždycky cosi symbolického. Lidé čekají, jak toto střetnutí zástupců dvou "inteligencí" různého druhu dopadne. Naposledy jsme jako lidstvo měli smůlu - v roce 1997 Gary Kasparov prohrál těsně na body sérii partií s tehdy špičkovým počítačem firmy IBM - Deep Blue. Pak se však ukázalo, že člověk měl oproti stroji nerovné podmínky (na což si Kasparov stěžoval) - měl málo času na zotavení a relaxaci, zatímco stroj žádný odpočinek nepotřeboval. Deep Blue také mohl analyzovat minulé Kasparovovy partie, což on naopak nesměl (Letos v květnu Kasparov nad Deep Blue jednou vyhrál), a mohl být průběžně znovu programován. To by mělo být změněno v nadcházejícím souboji mladého ruského velmistra Vladimíra Kramnika se špičkovým šachovým programem Deep Fritz 7, který se odehraje mezi 12. říjnem a 1. listopadem v emirátu Bahrajn (emír tento turnaj podpořil částkou 2 milióny dolarů). Mezi oběma elektronickými šachisty jsou velmi podstatné rozdíly - Deep Blue byl vysoký 2 metry, vážil 1.4 tuny, obskakovalo ho během hry 20 lidí a běžel na něm speciální nesériový software od IBM. Naproti tomu Deep Fritz je komerčně vyráběný šachový program od německé firmy Chessbase, který běží na normálním PC či notebooku a stojí 90 dolarů (začínal jako shareware). Fritz 6 nedávno porazil všechny ostatní "počítačové šachisty" včetně Deep Blue, ale v neoficiálním utkání podlehl právě Kramnikovi (všechny ostatní velmistry včetně Kasparova porazil !). Fritze rovněž používá většina špičkových šachistů světa jako nástroj k analýze šachových partií, takže ho velmi dobře znají. Fritz 7 má umět analyzovat 6 miliónů tahů za sekundu. Vladimírovi Kramnikovi je pouze 26 let a loni porazil Kasparova. Řekl, že bude šťasten, bude-li uvažovat rychlostí aspoň jednoho tahu za sekundu, ale že jako člověk má oproti stroji výhodu dlouhodobého strategického uvažování, která počítači chybí. Kramnik si věří a možná, že má tentokrát o něco větší šance než Kasparov před čtyřmi léty. I když prohraje, dostane slušných 600.000 dolarů, když celkově vyhraje, má dostat milión. Ale Fritz má prý schopnost učit se postupně ze svých minulých chyb. Kramnik soudí, že ještě 10 - 15 let lze nad počítači vyhrávat, pak ale jejich "hrubá výpočetní síla" zvítězí.


Pozn. listopad 2002: Kvůli loňskému teroristickému útoku na WTC byla celá akce odložena o rok a to na letošní říjen. Série utkání skončila remízou 4:4, Deep Fritz běžel na osmiprocesorovém stroji (jedno CPU á 900 Mhz). Po slibném začátku se Kramnikovovi přestalo dařit a byl rád, že uhrál celkově aspoň nerozhodný výsledek. Nyní se očekává podobné utkání Kasparov vs. program Deep Junior, které se bude konat pravděpodobně začátkem r. 2003 v Izraeli. Jak mezi lidmi, tak v rámci počítačových programů nyní neexistuje jediný absolutní nebo přesvědčivý šachový vítěz svého druhu, situace je poměrně vyrovnaná a neustále se mění.

URL: http://www.brainsinbahrain.com


Další články tohoto autora:
Pavel Vachtl

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: