Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.11.2002
Svátek má Kateřina
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Konečně zase trochu zdravého jádra
 >ZAJÍMAVOST: Člověk proti stroji
 >POLITIKA: Petr Nečas je nadějí pro ODS
 >SVĚT: Tulák od Niagary
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak dostat přítele do vinárny
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda, kterou jsem neprožil
 >PO SUMMITU: Poslední bitva nevzplála
 >GLOSIČKA: Není srdce jako srdce
 >FEJETON: O tykání a kartách
 >ŠKOLSTVÍ: Školské odbory vyhodily 178 milionů oknem
 >CHTIP: Slovní spojení
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Spojené státy americké - přistěhovalectví (mapa)
 >MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva se nekonala, jen manévry
 >POP: Přichází pan Jones

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.11. Nikdo nenamítá, a to je dobře
(eff)

V předvečer summitu NATO jsme se dozvěděli o projektu "společné nebe", který předpokládá, že by Češi a Slováci vojensky sdíleli vzdušný prostor bývalého Československa, a zřejmě - jakkoli to nebylo jednoznačně řečeno - by budovali letecké síly na společné bázi. Chvála bohu, že se po tolika letech zrodilo něco, co neodporuje zdravému rozumu, a dvojnásob chvála bohu, že se myšlenka zřejmě setkává s obecným souhlasem "napříč politickými stranami".

Pochopitelně, pokud myšlenka dozraje do činu a budou uzavřeny příslušné dohody, bude třeba řešit ten zatrachtilý problém, který netkví v tom, kde se bude létat. To je jasné, bude se létat ve vzduchu. Ale co tam bude létat?
Budou to Gripeny? Eurofightery? F16ky ? F18? Nebo revitalizované cepelíny z první světovky?

Problém je to natolik specifický, že se od něho držím osobně zpátky: na nákupu Gripenů se mi nelíbil způsob, jakým se k němu dospělo, a dvojnásob se mi nelíbily osoby a také firmy, které se kolem toho točily. Chápal jsem to v souvislosti s obecnou zemanovsko-šloufovskou mafiózní pokleslostí, která ovládala celé období vlády opoziční smlouvy. Tato pokleslost by mohla být, doufejme, v pekle, pokud Vladimír Špidla ustojí protiofenzívu zemanovských sil, dočasně přerušenou rokování potentátů NATO.

Přípodotek: v nedělním zpravodajství se ocitla kuriózní zpráva o tom, že se objevily "rubíny" obarvené červeným inkoustem, na než byly vyplaceny miliardové půjčky pod záminkou záruky. Transakce byla podepsána soudními znalci. I tohle bude zkouška, jak se dokáže současná garnitura vyrovnat s dědictvím nedávné minulosti. O "zárukách přes drahé kameny" se psalo v tisku bezpočtukrát. Ukradeny byly snové sumy. Nikdo nehnul prstem. Hne prstem někdo teď?

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: