Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.11.2002
Svátek má Artur
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kategoricky budeme přistupovat k tomu, co je třeba POTRESTAT!
 >POLITIKA: Nový předseda ODS ovlivní celou pravici
 >HUDBA A ZVUK: Světově uspět - no dobrá, ale udržet se…
 >POOHLÉDNUTÍ: Náš běh přes jazykové překážky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Servis v přátelském duchu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční procházka v mlhách
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ARCHITEKTURA: Tip na Vánoce
 >NEUVĚŘITELNÉ: Dědička poezie
 >EKONOMIKA: Riziková averze investorů klesá
 >NÁZOR: Ještě k summitu a policii
 >ZAMYŠLENÍ: Mazaní Čechové
 >NÁZOR: Proč členové Parlamentu ČR nevěří, že je u nás svoboda a demokracie?
 >ZDRAVÍ: Vztah mezi délkou kojení a inteligencí v dospělosti
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Spojené státy americké - přistěhovalectví (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
26.11. NÁŠ RYBNÍK: Tvrdík to řekl natvrdo.
JITA Splítková

Tvrdík pro Právo poskytl rozhovor, jehož jedna část rozpoutává bouři v naší sklenici vody. Která slova to jsou a proč ta nevole? Popořádku, Tvrdík řekl následující:
Mám někdy hrůzu z toho, jak se stavíme ke své obraně a bezpečnosti. Žijeme v nějakém falešném pocitu bezpečí. To prostě není pravda. Podívejte se na poslední výzvy Usámy bin Ládina, který doslova a do písmene vyzývá k džihádu proti západnímu demokratickému světu a přímo tam jmenuje Francii, Kanadu a další země. Nehrozí jen Spojeným státům. I pro nás je to problém. Reagovat budou muset všichni.
Jestliže budeme mít takové středisko na svém území, tak schopnost našich vojáků chránit obyvatelstvo bude mnohem vyšší. A jestli se ptáte, zda si myslím, že nám bude hrozit větší riziko teroristického útoku, protože takové středisko na svém území máme, tak musím říct, že jednoznačně ne. Nevidím v tom paralelu. Dříve nebo později se ale Česká republika cílem teroristického útoku stane. Všechny signály a informace hovoří o tom, že ti lidé jsou fanatici.
(celý rozhovor)
Toto je zcela střízlivé, opodstatněné a krutě pravdivé prohlášení - asi první toho druhu, jaké jsme kdy slyšeli od našeho politika.
Terorismus a v současné době konkrétně islámský terorismus (v jejich pojetí džihád) se podobá amorfní hmotě, ne příměrem nepodobné oné kaši, vytékající bez ustání z hrnečku - nemá konkrétní podobu (ta nám možná zůstává i schválně utajena). Rozlézá se celkem tiše po celém světě a na územích, které zaplaví, pomalinku dusí vše svobodné, demokratické - z jejich hlediska pocházející od ďábla (nejnovější příklad je Nigérie). Tato amorfní "bytost" islámského teroru - svaté války - jak jej oni nazývají, je ovládána jako celek, bez myslících jednotlivců. Jejím cílem je jediné - neustále rozšiřovat tzv. "dům islámu" (Dar al-Islam) čili dům pokoje - území, kde platí, bez výjimky, právo šari´a, na kterém je islám státním náboženstvím. Rozšiřování se má dít na úkor "domu války" (Dar al- Charb), kam patří všechny neislámské země, které musí věřící na příkaz Alláha dovést do domu pokoje a přitom zabíjet nevěřící (za což jsou posmrtné prémie). Toto je jejich životní náplň a příkaz od boha, se kterým se ztotožňují a vypadá to, že snad už i rodí. Islám - kultura bez práv pro polovinu svých lidí (žen) a bez opravdové lásky mezi ženou a mužem (o tom jsou svědectví islámských žen - otrokyň). Je nálepka "to je naše kultura" ospravedlněním pro otrocký život poloviny jejich obyvatel (žen) a my z jiné kultury je jenom nechápeme a poukazováním na tuto skutečnost vlastně pošlapáváme jejich svatá práva (třeba na takové kamenování žen, podřezávání zajatců-bezvěrců)? Pro ropu vše? Kdy tento fakt konečně někteří lidé pochopí, že lidská práva mají platit pro všechny stejně bez ohledu na pohlaví a islámští teroristé že nejsou bojovníci za svobodu? A kdy pseudohumanisté přestanou plakat na nesprávném hrobě a stanou se zastánci konečně také západní kultury (ta jakoby neměla právo na život)?
Země západní kultury se, na rozdíl od islámského amorfismu, podobají dokonalému stroji. Mašinka pěkně tiká, ale stačí, aby byla ( a to i normální hrubou silou) poškozena některá malinká součástka a stojek se zastaví a může se i zničit - jsme velice zranitelní a výdaje na obranu proti terorismu jsou vysoké - na rozdíl od teroristů, kdy takový sebevražedný islámský terorista přijde své financovatele (potažmo výplata jeho rodině) na 10 tisíc dolarů. V tomto případě, kdy jde vysloveně už o naši kulturu a demokracii, se musíme dostatečně věnovat prevenci a nepřikrášlovat skutečnost, lidé si zaslouží znát pravdu, i kdyby byla velmi zlá. O to víc je zarážející toto prohlášení k Tvrdíkovu rozhovoru pro Právo, od jednoho "z těch v pozadí":
"Je to prohlášení politika," komentoval opět pro Právo jeho slova vysoce postavený činitel vojenské rozvědky, která prý konkrétní informace o hrozícím útoku nemá. Podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Jiřího Šedivého je ministrova formulace nešťastná, protože naznačuje nevyhnutelnost teroristického útoku. "Na druhou stranu nelze vyloučit zvýšený zájem teroristických skupin o naše území," připustil však Šedivý.
Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace František Bublan mimo jiné řekl: "Nemůžeme stále spoléhat na bývalé dobré vztahy s Irákem za komunismu."

A jak se na tuto otázku dívá svět?

Roland Jacquard, poradce OSN o problémech terorismu, vedoucí World Terrorism Observatory v Paříži, autor knihy "Les testaments d´Al Qaida et de Ben Laden", (Testamenty al-Kajdy a bin Ládina) v pařížském magazínu Le Figaro již dříve publikoval stať nazvanou "Pokračovatelé bin Ládina", v níž například píše:
Skrytá tvář al-Kajdá je složitá. O jejích skutečných vůdcích a inspirátorech se neví nic. Tito lidé, skrývající se ve stínu, jsou každý okamžik schopni vytvořit novou organizaci a novou postavu "bin Ládin". Tito inspirátoři jsou o to nebezpečnější, protože mohou manipulovat více než 30 000 kdykoli nasaditelnými teroristy, které od roku 1995 vyškolili v 50 táborech v Afghánistánu. Z příslušníků al-Kajdá však byla zabita nebo zajata sotva třetina. Ostatní jsou rozptýleni v šedesátce zemí, v nichž díky neobtěžujícímu společenskému systému mohou žít nesledováni v naprosté ilegalitě. ...
Ale co je nejvíc znepokojující, že většina příslušníků 55. brigády, tzv. arabské, složené z Čečenců, Bosňanů, bojovníků z Alžíru, Indonésie, Burmy a Kašmíru, už dávno nebyla v Afghánistánu. Dobře před dvěma roky je organizace infiltrovala do Evropy, Asie, Afriky, Libanonu a USA jako žadatele o azyl. A od té doby jsou už mnozí spícími agenty, čekajícími jako druhá či třetí armáda, jak řekl bin Ládin na jedné kazetě videa, "ztrestat nevěřící a pomstít mučedníky".

Roland Jacquard se po islámském teroristickém útoku v Moskvě vyjádřil, že centrum (World Terrorism Observatory) mělo informace o pohybu čečenských bojovníků a že se přes Turecko snaží dostat do Německa. "Nebylo přesně známo, plánují-li teroristické akce a bude-li tato akce propojená s Al Kaidou, objeví-li se v Německu nebo jinde v Evropě..." Dále Jacquard řekl: " V této době se zabývám otázkou, jestli se tito Čečenci nerozdělili na několik skupin. Jedna se dostala do Moskvy a druhá do Evropy..."

EDDA-JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: