Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 27.11.2002
Svátek má Xénie
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Listopad před 60 lety
 >USA: Výsledky voleb a jejich morální aspekt
 >AKTUALITA: Písek neustále skrývá překvapení.
 >PŘÍBĚH: Proces bez Kafky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příběh morono - počítačologický
 >PSÍ PŘÍHODY: Jen si pane nemysli
 >SUMMIT: Nechutná medializace
 >NÁZOR: Summit NATO viděn z hlubokého demokratického zázemí.
 >POOHLÉDNUTÍ: Náš běh přes jazykové překážky (dokončení)
 >EKONOMIKA: Sníží ECB úrokové sazby?
 >Zástupci uživatelů versus Český Telecom aneb jak se rodí paušál
 >POSTŘEH: O nutičích
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Latinská Amerika (mapa)
 >CHTIP: Záhada života rozluštěna
 >ZDRAVÍ: Samovyšetření prsů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
27.11. NÁZOR: Summit NATO viděn z hlubokého demokratického zázemí.
Miloslav Zima

Potom co česká media podrobně i statisticky summit a jeho aspekty zhodnotila, mohlo by eventuelně zajímat, jak se summit jevil pozorovateli ze Západu.

I zde byl summit velkou událostí. Dostal se jednou v důležitosti zpráv dokonce až na druhé místo, hned za veřejnou pitvu prováděnou asi lehce pošmataným německým profesorem v Anglii. Západnímu zájemci o informace z Prahy ukázal Balduin od ČT patrně v důsledku momentální ideologické desorientace, jak si to představuje. Hned první tiskovou konferenci Bush, Havel zakódoval, aby to neuviděl třídní nepřítel v cizině. Zdejší divák byl tedy odkázán na cizí TV, kde se sice dost mluvilo česky, ale vše se z ohleduplnosti nepřekládalo.
Na zdejší diváky udělalo dojem ono růžové srdce. Interpretace šly od sjezdu kardiologů až po otevření noblesního nevěstince pro vládní činitele. Pro dětinské hrátky a imitáty Cézarových utensilií ve stylu, který zde nazývají "Baroko z Gelsenkirchen" tu mají lidé málo pochopení. Co v TV nepřekládali byly ony výroky o boji proti zbraním hromadného ničení, v čemž mají být Češi nejlepší na světě a ten z toho patrně plynoucí konfuzní návrh o ABC velitelství v ČR. Nekomentovali to tady ze shovívavosti k nám. Kdyby takto plácal zdejší politik, kdyby promarnil ve velkém stylu miliony za renovování a výstavbu nových kasáren, aby je potom zrušil, kdyby předvedl gripenovou operetu, kdyby byl tak zbabělý, že by ho do Afganistánu musel odvést za ruku premiér, atd. neměli by s ním žurnalisté slitování. (Jen pro srovnání: Když zdejší MO před nedávnem dostal druhou mízu spojenou s kuriozními nápady, když se m.j. předvedl s jeho baronkou hopsajíc v bazénu na Baleárách, objevil se v TV v krátkém spotu "Idion na Malorce" a krátce na to dostal kancléř termín u presidenta. Nového MO jsme tu potom měli v několika hodinách. Ráno přísahal a odpoledne letěl do Afganistánu.)
Nemělo by význam, se s nesmyslnými statementy zabývat, kdyby to nebyli naši činitelé. Nejen, že očividně o NATO vědí přibližně tolik, jako o EU, ale je tu nebezpečí, že se za to zasadí Tvrdík, jako za Gripeny. Zase s tím spojí vlastní osud a vzpomene si, že chtěl udělat někde u Pardubic ABC NATO cvičiště. Zatímco se v celé NATO každý takovému nebezpečnému podniku v zalidněných oblastech brání zuby nechty, nebylo by na místě našeho MO v tomto bodě podceňovat. S jeho kamarádem MV za to vezmou a každý Čech bude mít rázem zákonný nárok na skafandr s olověnou helmou a kyslíkovou láhev.
Další těžce pochopitelný aspekt je ocenění summitu českými medii. Ve stylu oslavování soc. úspěchů bylo zveličováno a nadnášeno, co to dá. Opravdová situace vůbec nezajímala. Skutečnost je taková, že NATO sice vychází ze společných civilisačních hodnot, ale že není schopna na tomto základě předvést skutečnou akceschopnost. NATO se spravuje, ale opravdu nefunguje. Proto ta nesčetná bileterální jednání a akce skupin zemí a proto ty opakované snahy o reformy. V Praze odhlasovaná rezoluce vyjadřuje souhlas s rezolucí OSN, ale s tou souhlasí i Syrie aniž by musela pompézně zasedat. Není zde nikoho, kdo by nebyl pro rozšíření ale je jasné, že klub, který vezme každého, pochopitelně ztrácí exklusivitu a respekt. K tomu přijde výkonnost armád jednotlivých zemí. NATO vojáci předvedli vícekráte výkony, za které je možno se pouze stydět. (např. Holanďani s francouzskou účastí v Srebrenici).
Vojenský přínos nových zemí, včetně ČR je zde na rozdíl od politického přínosu otevřeně označován jako nulový. Neudiví to. Při našich českých velitelských kádrech a politicích to nemůže vypadat jinak. Není např. akceptovatelné, aby šéf generálního štábu svým chováním vzbuzoval soucit a podezření, že byl do svého místa převelen od Armády spásy, aby sám v TV vyjádřil jeho neschopnost provádět reformy ale současně vznesl nárok na místo v diplomacii. O to větší uznání patří pochopitelně těm lidem, kteří i při takovém managementu přeci jenom něco dokáží, jako třeba nemocniční jednotce z Afganistánu, která má i zde dobrou reputaci.
Další články tohoto autora:
Miloslav Zima

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: