Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 28.11.2002
Svátek má René
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Mohamedánský feminismus
 >ZAMYŠLENÍ: Gesto.
 >VOLBY: Jakpak to asi je?
 >FEJETON: Kadibudková reminiscence.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zpráva o ukončení činnosti BSP č. 1007
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno je třeba zkontrolovat před odchodem
 >PSÍ PŘÍHODY: Žádný takový
 >MÉDIA: FITES pěkně po bolševicku
 >REGION: Ostravská ODS příjemně překvapila
 >NÁZOR: Jaká budeš Evropská Unie?
 >HUDEBNÍ RECENZE: Je to jasné?
 >ŽIVOT: Tramvajofobie
 >IPV: Prohlášení k odvolání gen. ředitele Českého Telecomu
 >CHTIP: Jak ve vězení, jak v práci
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Latinská Amerika - ekonomika (mapa, grafy)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
28.11. HUDEBNÍ RECENZE: Je to jasné?
Ondřej Stratilík

Prakticky přesně po jednom roce vydává skupina Mig 21 své druhé album s názvem Udělalo se nám jasno. Zklamán bude asi ten, kdo by očekával podobné pocity jako při poslechu prvního alba, které prorazilo do horních částí tuzemských hitparád. Avšak i aktuální singl Tančím se pomalu dostává do povědomí široké veřejnosti a jeho poslech zatlačuje do pozadí hitovku Slepic pírka.
Nové CD se nedá zaškatulkovat. Můžeme zde slyšet vlivy funku, jazzu, … A tak se nemůžeme divit, když někdo při poslechu tančí, až se z něj "kouří" a druhý si při poslechu pročítá náročnou literaturu.
Macháček texty obohacuje o procítěnost a sounáležitost s hudbou Tomáše Poláka. S tím už jsme se setkali v prvním albu, ale např. při písni Jestli jsem šťastnej nebo Tát začal sníh si člověk musí promyslet, jak hluboké city prožívá on, v roli posluchače. Někdy však texty nestačí a tady přichází Polákova chvíle. Atmosféru dokresluje tak příhodnými akordy, až člověk začne přemítat, jestli to, co je geniální, je jednoduché nebo naopak. Své role se skvěle zmocnili i další tři členové letové posádky. Mistr Pavel Hrdlička svou trubkou a nátiskem vytváří originální souvrství tónů, bez nichž by si asi Mig 21 dokázal představit jen málokdo. U bicích se skvěle realizuje Honza Hladík. Ten podporován baskytarou Tomáše Kurfürsta vytváří pro textaře a autora hudby jakési vodítko. Toho se chytí při prvních tónech zahajující skladby a s klidným svědomím se ho můžou pustit až za "cílovou čárou".
Zajímavou a vyvedenou písní je Petra a Gábina (prý je založena na skutečné události). Zde se projeví hlasové možnosti a schopnosti každého z pětice.
Výjimkou nejsou ani texty s nádechem ironie a humoru. To je případ písní Tančím, Malotraktorem, Tančili čile, … U letecké kapely jsme už "zvyklí", že personu typu Jiřího Macháčka a jeho teatrální umění nesmíme brát nikdy stoprocentně vážně, a proto vtipně laděné texty automaticky očekáváme. Někdy to dochází až do takových krajností, jako je to v písni Periferním pohledem. Zpěvák si zde vyhrává s takovými banalitami jako např. papírek od bonbónu .
Udělalo se nám jasno sice nastoupilo na již vybudovanou pozici albem Snadné je žít, ale několik týdnů po vydání je zřejmé, že se vydává odlišnou cestou, ovšem milníky a rozcestníky zůstávají stejné.

Mig 21: "Udělalo se nám jasno"
Vydavatelství: B&M Music

Autor: Ondřej Stratilík o.stratilik@volny.cz


Další články tohoto autora:
Ondřej Stratilík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: