Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.11.2002
Svátek má Zina
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >MÉDIA: Balvín padl, ať žije Balvín?
 >SVĚT: SUV znamená Sport Utility Vehicle
 >INTERNET: Zástupci uživatelů versus Český Telecom aneb Jak se rodí paušál
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobré recepty na zlepšení věcí obecných
 >PSÍ PŘÍHODY: Adrenalinový sport
 >POLITIKA: Povolební situace v Táboře - podivná hra s nejistým koncem
 >NÁZOR: Má výkonná rada ODS morální právo požadovat zrušení komunálních koalic s KSČM?
 >POSTŘEH: O jmění
 >HUDBA: Cobain je mrtvý, ať žije Grohl
 >PENÍZE: Konta pro náctileté nebo jejich rodiče?
 >CHTIP: Bylo pět kanibalů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rozpad osmánské říše (mapa)
 >ZDRAVÍ: Stravovací zvyklosti
 >Tma na konci tunelu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
29.11. POLITIKA: Povolební situace v Táboře - podivná hra s nejistým koncem
Eva Clarová

T2002 (Tábor 2002) je volné sdružení - nikoli však sdružení bezbarvé. V jeho čele stanul ing. Jiří Fišer (býv. ODA), který je v zastupitelstvu od roku 1990. Drží se pravice, i když na kandidátce byli nejen nestraničtí kandidáti, ale i někteří členové Strany zelených. Hlavně tam však bylo hodně mladých lidí - to je pro Tábor nadějné do budoucna. Tato kandidátka obdržela 6 mandátů z 27 (pro srovnání - ODS 7, ČSSD 5, KSČM 4, US-DEU 2). Radním se za T2002 stal jeden ze dvou postoupivších právníků mgr. František Korbel a místostarostkou Z. Pečmanová.
Těsně po volbách však situace vypadala jinak. Ing. Jiří Fišer měl absolutně nejvíce preferenčních hlasů. Koaliční "smlouvání" mělo charakter ultimáta, kdy ostatní dali na stůl variantu - starosta z řad T2002 avšak již žádný další radní. Kdo se trošku vyzná v zákoně o obcích ví, že starosta je pouze první mezi rovnými, čili taková varianta byla nepřijatelná. Starostou se stal opět pan Dědič (ODS), na druhé straně má T2002 v radě většinu (i když to není tak kompaktní tým, jak by bylo záhodno - viz výše). Tento svérázný způsob vyjednávání byl nastolen poté, co se v Táboře ukázalo pár vládních limuzín. Při upozornění na tuto skutečnost reagují zasvěcení velmi podrážděně. Takové delegace (avšak o koho přesně šlo není známo) patrně neobjíždějí každou obec. Proč zrovna Tábor, to je otázka, která zatím zůstává zcela nezodpovězena… Třeba i tento text napomůže tomu, aby se někdo ze znalých vyjádřil.
Volby místostarostů a radních pak jasně prokázaly, že koaliční smlouva, tak pracně uzavřená mezi ODS, T2002, ČSSD, US-DEU a jedním zastupitelem zvoleným z kandidátky "Město i mládeži", po více jak dvoutýdenním jednání (více méně zákulisním, za zády lidu obecného), je vlastně cár papíru. V tajné volbě místostarostky za T2002 ji totiž porušili nejméně tři koaličníci. Proč? To je právě ono, co dává vzniknout v mysli nás, obyčejných smrtelníků, těm nejroztodivnějším dohadům. Proč? Proč porušili dané slovo, stvrzené podpisem pod smlouvou? Báli se? Čeho? Zalekli se, že by jí, staré sehrané partě, mohl někdo koukat na prsty, či dokonce šlápnout na malíček? Vadí jí ona mladá, nová krev? Ale ta je přeci tolik zapotřebí, aby rozhýbala zdánlivě poklidné, léty usazené kalné vody na radnici. Vždyť to je princip obměny elit - každý má mít možnost nasbírat zkušenosti a ti, kteří se předvedli v negativním světle nechť ustupují do pozadí. Stálice se jistě nevylučují, stát se však stálicí je velmi náročné, i když zavedená 5% bariéra kýženou konkurenci velmi omezuje - ke škodě věci… Ostatně "trefené husy" se ozvaly - jejich nakyslé poznámky mířené právě na hlavy oněch nováčků, jasně dokázaly, že to ti mladí, noví, nebudou mít lehké. O to víc jim budeme držet palce a věřit, že se jim jejich dobré záměry nakonec podaří prosadit a uskutečnit, že naše město bude vzkvétat, bude obyvatelné ke spokojenosti i těch, co mají smůlu, že jim denně pod okny rachotí tisíce páchnoucích čtyřkolových oblud, případně se jim chystají vystavět přímo pod okny parkoviště a ještě se jim snaží namluvit, že když kvůli parkovišti vykácejí letité zdravé stromy, zlepší se jejich hodnota bydlení. Že nedojde k dalšímu hrůznému znetvořování našich památek (východní břeh Jordánu a zrůdná kamenná hráz, záměr postavit silnici na další části jeho břehu a přes Botanickou zahradu, zbytečnému kácení zdravých stromů, jejich prznění tzv. radikálními řezy, v neposlední ředě pak k rozplývání stovek milionů v nedohlednu).
Co jim tedy všem popřát, tedy nejen těm nováčkům, ale i těm (ne)osvědčeným? Aby jejich "slibuji" bylo slyšitelné a viditelné nejen při jednáních, ale hlavně na tváři našeho města.
Tábor, 25. listopadu 2002
Eva Clarová
Konzervativní strana
www.skos.cz


Další články tohoto autora:
Eva Clarová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: