Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 30.11.2002
Svátek má Ondřej
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Příliš mnoho odbojů
 >HISTORIE: Lenin mýtů zbavený
 >ZDRAVÍ: O léčbě neplodnosti
 >KULTURA: Malé ohlédnutí za Dnem poezie
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >MÉDIA: Balvín padl, ať žije Balvín?
 >SVĚT: SUV znamená Sport Utility Vehicle
 >INTERNET: Zástupci uživatelů versus Český Telecom aneb Jak se rodí paušál
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobré recepty na zlepšení věcí obecných
 >PSÍ PŘÍHODY: Adrenalinový sport
 >POLITIKA: Povolební situace v Táboře - podivná hra s nejistým koncem
 >NÁZOR: Má výkonná rada ODS morální právo požadovat zrušení komunálních koalic s KSČM?
 >POSTŘEH: O jmění
 >HUDBA: Cobain je mrtvý, ať žije Grohl
 >PENÍZE: Konta pro náctileté nebo jejich rodiče?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
30.11. NÁŠ RYBNÍK: Není nad tradice.
JITA Splítková

Blíží se čas, kdy na ulici, za tmy, potkáme čerta s andělem a Mikulášem a budou to řádní amatérští herci tohoto jednoho večera, nijací blázni - ano, za několik dní se znovu oživí pěkná tradice návštěvy této trojice v domácnostech s dětmi a nadělování malých dárků. Vzpomínám na tenhle svátek ráda - dostala jsem exotické ovoce a začínala rodiče otravovat se svými vánočními přáními (když jsem byla malé dítko, tak exotické ovoce na stole míti znamenalo, že mamka chudák musela vystát frontu a někdy i několikrát, když se na ní nedostalo - to není možný, říkám si dnes - to snad nemohlo být a ono to fakt bylo).
Kouzlo představ, že to jsou skutečně bájné bytůstky a ne převlečený táta, funguje pouze u velmi malých dětí, nás už čertík nevyděsí. Nás děsí jiní herci a vůbec to nejsou amatéři, kteří se navlékají do kostýmů pro pobavení. Ovšem i pro dospělé vznikají maškarády pro obveselení.
Například šanci stát se jednou takovou veselou tradicí, má odvolávání generálního ředitele ČT - podzim přichází říďa odchází. Balvínovi se ale z TV nechce (tomu předešlému se také nechtělo... jakpak se to vlastně jmenoval...)
Balvín Radě ČT vzkázal, že své odvolání považuje za neplatné. "Zdůvodněním mého odvolání se zabývají právníci," řekl MF Dnes. Bývalý ředitel tvrdí, že ho Rada odvolala v rozporu se zákonem.
Předseda rady Jan Mrzena má jiný názor. "My ho odvolali v souladu se zákonem. Jedním z důvodů bylo i porušení manažerské smlouvy," řekl.
Balvín také neustále tvrdí, že jsou za jeho odvoláním politické tlaky. Za iniciátora rozhodnutí Rady ČT označil předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a stěžuje si i na zakladatele občanského sdružení ČT - Věc veřejná, předsedy Filmového a televizního svazu (FITES) a známého moderátora Jana Krause.

Hmmm... jen si tak říkám, čímpak by vylákali lidi na Václavák dnes? Také se šušká, že Mathému to už na Hradě končí, takže potřebuje trafiku... svět není tak průhledný jako Mikulášské maškary. Na druhou stranu - sice tento post je velice prestižní, ale i velice sebevražedný. Přesto o něj jistě vznikne velká tahanice a přihlášených do konkurzu na toto místo, bude určitě zase kolem padesáti. A Rada opět fundovaně vybere a pak fundovaně odvolá a vybere a... nemělo by se toto místo obsazovat jiným způsobem? Veřejný konkurz, kde by kandidáti skutečně veřejně prezentovali svůj program pro TV, svoji osobní fundovanost pro tuto pracovní roli - vybraní by pak byli voleni ( jedná se vlastně také o důležitou politickou funkci). Kým voleni? Toť otázka.
Média: Někteří experti zabývající se fungováním veřejnoprávních médií soudí, že Rada ČT by měla po středečním odvolání generálního ředitele Jiřího Balvína odstoupit. Pozice rady není mezi poslanci dolní komory, která televizní radu volí, nejpevnější. Pro její setrvání se však vyslovil předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.
Zaorálek soudí, že k odvolání Balvína vedlo radu i to, že ředitel ČT nedokázal reagovat na sílící podezření z korupce v ČT a její špatné hospodaření. Řízení podle něj nebylo takové, jaké by veřejnoprávní televize potřebovala. Nového ředitele by měla podle něj vybrat současná rada.

Miminko, aby nekřičelo, dostane šidítko. Není tedy Rada - to neustálé dusno kolem ní, i kolem ředitelování TV, tyto výměny, toto vše prostě jen takovým šidítkem, aby se něco dělo a třeba zapomnělo na jiné?
Úroveň zpravodajství veřejnoprávní TV není na takové výši, na jaké by měla být - při takovém jejich počtu zaměstnanců a nezávislosti (není přeci soukromá). To ostatně může posoudit každý... a hodně lidí by mohlo zajímat hospodaření, neodůvodnitelná velikost, přezaměstnanost, plýtvání v státní TV ... ostatně toto je nešvar všech státních firem - takové dráhy, městské dopravy... kdo říká, že obrovští ještěři vyhynuli?

EDDA - JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: