Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.12.2002
Svátek má Simona
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Ad vocem: H. Mann
 >POLITIKA: Proč by nemohla být prezidentem žena?
 >INFO: Informace Media Observatory ČR - podání k Evropské komisi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Divnej svět
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zmrzlý mesík na prskoletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Chudák jeden ošizená
 >MÝTY: Podivné zbraně starověku a středověký dlouhý luk
 >ZAMYŠLENÍ: Hrr na ně!
 >EKOLOGIE: Ochrana přírody jako politické vyjednávání (2.)
 >NÁZOR: Pithart bude dobrým prezidentem
 >PENÍZE: Alergie na euro
 >POSTŘEH: O fíglech
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Indie 1872 - 1931 (mapa)
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VÁNOCE: Soudružky a soudruzi, soudružčata!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
12.12. PENÍZE: Alergie na euro
Tomáš Hampl, www.penize.cz

Možná si řeknete, kdo může být alergický na peníze? Zní to na první pohled neuvěřitelně, ale alergie na společnou evropskou měnu se může projevit i u vás. Jedno a dvoueurové mince totiž obsahují nikl, který patří k nejvýznamnějším kontaktním alergenům.

Mince jako minibaterie


V nedávném čísle přinesl časopis Nature výsledky výzkumu týmu švýcarského dermatologa Franka Nestleho z curyšské univerzitní nemocnice. Vědci provedli test na sedmi pacientech citlivých na nikl, kteří měli po dobu 48 hodin připevněny mince ke své pokožce. Po uplynutí doby byla u všech pacientů pozorována silná alergická reakce způsobená uvolněným niklem. Z tohoto hlediska jsou nové euromince horší než ty, které nahradily. Množství niklu uvolněné ze slitiny použité v mincích je dokonce vyšší než by se uvolňovalo z čistého niklu. Podle zjištění expertů je problémem použití dvou různých slitin, jedno a dvoueurové mince se totiž skládají ze středu, který je obepnut mezikružím. Tyto dvě slitiny mají opačný elektrický potenciál, např. u jednoeurové mince je bílý střed nabit kladně, žluté mezikruží pak záporně. Mince sevřená rukou se díky lidskému potu fungujícímu jako elektrolyt mění v minibaterii o napětí 30 - 40 mV. Slabý proud je sám o sobě neškodný, problémem jsou ionty niklu, které se ve zvýšené míře uvolňují.

Paradoxní je, že při delším styku s rukou uvolňují uvedené euromince až třistakrát více niklu než připouští evropská směrnice, která reguluje obsah niklu v některých výrobcích, jež často přicházejí do styku s kůží jako jsou např. bižuterie či pásky u hodinek. Mince však na seznamu uvedeny nejsou. I přes závěry uvedeného výzkumu ujistila evropská komise, že používání mincí není zdraví škodlivé. Navíc prý se nyní nikl nalézá jen v osmi procentech euromincí, zatímco dříve byl nikl obsažen až ve třech čtvrtinách mincí eurozóny.

Automaty nikl potřebují

I přes tato ujištění se stále častěji u obyvatel eurozóny objevuje alergie na uvedené mince. Více jsou touto alergií postiženy ženy, odhaduje se, že alergií na nikl trpí dvanáct procent žen a tři procenta mužů. U takto citlivých lidí se může při delším styku s mincemi objevit nepříjemný ekzém, který se může šířit dále. Alergie se však při spojení s některými dalšími faktory mohou vyvinout i u lidí, kteří dosud žádné potíže s niklem neměli. Z tohoto důvodu proti použití niklu v mincích již dříve protestovalo Švédsko, jež navrhovalo použít slitiny jiných kovů. Jeho návrhy byly zamítnuty a Švédsko se nakonec k měnové unii později stejně nepřipojilo. Proč se tedy nikl v mincích vůbec používá? Přítomnost niklu ve slitině zvyšuje odolnost mince proti opotřebení a korozi a dodává minci některé fyzikální vlastnosti, jež jsou důležité při kontrole v různých automatech.

Přistoupení České republiky do eurozóny je ještě daleko, někteří politici mluví až o roku 2010. Problém s uvolňováním niklu bude možná do té doby vyřešen, pokud ne, tak nám nezbývá než doufat, že již budeme tak bohatí, že platit budeme spíše bankovkami eura a euromince žmoulat v kapse nebudeme.

Bojíte se uvolňování niklu z euromincí? Měli bychom euro u nás zavést rychle nebo není kam spěchat? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Všechny euromince si můžete prohlédnout v naší galerii. V našem atlasu bankovek naleznete nejen platné eurobankovky, ale i ty které nikdy zavedeny nebyly. Pokud se zajímáte o společnou evropskou měnu, více informací naleznete ve zvláštní sekci.
Další články tohoto autora:
Tomáš Hampl www.penize.cz

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: