Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.12.2002
Svátek má Blanka
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Vzdělání a finance - kdo, za co a jak má platit?
 >MÉDIA: Obrátí se Balvín na soud?
 >ZAMYŠLENÍ: Medializované zločiny.
 >EKOLOGIE: Bavorsko - náš vzor?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Filmová klišé opět na scéně
 >PSÍ PŘÍHODY: Mocné puzení
 >SPOLEČNOST: Odsuďme je ke ztrátě tváře
 >SVĚT: Pohled na Čečnu z Ruska
 >OHLAS K ZAMYŠLENÍ: Gesto.
 >"Balkánské cesta vede také přes Česko"
 >ÚVAHA:Šetř me referendy!
 >PENÍZE: Co Pražáci neřeší
 >GLOSA: Neziskové literární časopisy
 >LITERATURA: Život s umělcem očima manželky
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
2.12. Zadrží svornost vlády Zemanův pochod na Hrad?
(eff)

Miloš Zeman slibuje, že zasáhne coby Blanický rytíř, teprve až bude vlast skutečně v nebezpečí, až tedy skončí první volba prezidenta v totálním rozvalu. Jde za naplněním svého snu stát se českým Churchillem opravdu důsledně. Jen toho šlechtictví kdyby v něm bylo aspoň za mák! Korunu všemu nasadilo sociálně demokratické "vnitrostranické referendum". Místo dvou set tisíc se k urnám doloudalo sedmadvacet tisíc straníků a dali hlas především Milošovi Zemanovi - dostal jich skoro tolik, co ostatní dohromady. Jenže pořád je to jenom sedmadvacet tisíc, a výsledek je v rozporu s výsledky výzkumů veřejného mínění. Jestliže by tedy mínění takto nepatrné menšiny mělo zásadně zasáhnout do volby hlavy státu, bude to další pěkná absurdita spojená s prezidentskými volbami - jmenujme kupříkladu volby, kdy Václav Havel zvítězil o jediný hlas za situace, kdy Sládek byl vsazen do vězení a hned po volbách propuštěn, aniž mu bylo umožněno volit. Ve světě absurdit zůstaňme: pokud Miloš Zeman zůstane na svém blanickém stanovisku, sociální demokracie zřejmě nominuje na základě výsledku "referenda" Jaroslava Bureše. Tím by se přiblížila vize vítězství někoho absolutně neslaného a nemastného, nevonného a nesmrdutého, jakéhosi rytíře z Nevadic. Stále ještě Burešovo vítězství není pravděpodobné, ale dnes by už asi drsného novináře nenapadlo, že by se ho zeptal "pane Bureši, jak vás mohlo napadnout, že byste se mohl stát prezidentem republiky po T.G.Masarykovi, Edvardovi Benešovi a Václavovi Havlovi". Taková je logika politiky a je to i potvrzení zásady, že každý nesmysl má minimálně jeden rozumný důvod. Bouchne vláda do stolu?

Pořád ještě existuje možnost, že se vládní trojkoala usebere a rázně řekne - stavíme jako společného vládního kandidáta Otakara Motejla, čert vezmi pseudoreferenda, čert vezmi stranické zájmy, jde nám o kejhák (a to Špidlově vládě jde). Rázné koncepční tahy sice nejsou silnou stránkou Špidlovy vlády, ale pud sebezáchovy by ji mohl k takové novince dotlačit. Pro sociální demokracii by to bylo východisko z nouze - pryč od výsledků "referenda" - kdyby celá vládní koalice postavila svého společného kandidáta s tím, že Zeman a Bureš jsou pro koaliční partnery nepřijatelní.

Pokud by se tak stalo, mohl by Otakar Motejl skutečně realizovat myšlenku nadstranického prezidenta. Václav Havel se jí držel proklamativně, nikoli slovy, a svou neschopností udržet kontakt s hlavními politickými proudy zůstal svému úřadu mnoho dlužen. Otakar Motejl by mohl tento dluh rychle naradit - a zřejmě proto má, coby kandidát s potenciálem tajícím jak sněhová koule v pekle - takovou podporu médií.

Momentálně je však pravděpodobnější, že z politické tahanice vzejde prezident navýsost stranický. Navykli jsme si vnímat "nadstranického prezidenta" jako pozitivní hodnotu - aniž jsme ho v praxi poznali. Stranického prezidenta se tudíž bojíme jako neznámého strašáka. Třeba bychom se od něho dočkali pozitivního překvapení - třebas v podobě vyvětrání zatuchlého ovzduší předstírání něčeho, co nikdy nebylo.

Aston


Pravda podle Schmarcze
Dnešní MFD (2.12.) zveřejňuje článek Martina Schmarcze "Balvínův pád netěší". Autor se v něm mj. vrací ke své účasti ve výběrovém řízení na post ředitele pravodajství ČT. Cituje mě - člena výběrové komise - že jsem se ho při té příležitosti zeptal, cituji Schmarcze, "zda bych se svými vyhraněnými názory nebyl nepřijatelný pro některé strany..."
Tři významné tečky naznačují, co jsem za ptáčka.
Nuže, vyhraněné názory pana Schmarcze jsou mi zcela lhostejné. Já jsem se ho tehdy zeptal, zda on, který se tak výrazně angažoval v politicky zcela jednostranně laděné zaměstnanecké vzpouře v ČT, by dokázal někoho přesvědčit coby ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize o své politické nezávislosti. V jeho nezaujatost jsem tehdy nevěřil. Nyní mu nevěřím už vůbec nic.
Ondřej NeffDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: