Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.12.2002
Svátek má Blanka
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Vzdělání a finance - kdo, za co a jak má platit?
 >MÉDIA: Obrátí se Balvín na soud?
 >ZAMYŠLENÍ: Medializované zločiny.
 >EKOLOGIE: Bavorsko - náš vzor?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Filmová klišé opět na scéně
 >PSÍ PŘÍHODY: Mocné puzení
 >SPOLEČNOST: Odsuďme je ke ztrátě tváře
 >SVĚT: Pohled na Čečnu z Ruska
 >OHLAS K ZAMYŠLENÍ: Gesto.
 >"Balkánské cesta vede také přes Česko"
 >ÚVAHA:Šetř me referendy!
 >PENÍZE: Co Pražáci neřeší
 >GLOSA: Neziskové literární časopisy
 >LITERATURA: Život s umělcem očima manželky
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
2.12. RODINA A PŘÁTELÉ: Filmová klišé opět na scéně
Ondřej Neff

Pamětníci dávných časů Neviditelného psa si možná vzpomenou na filmovou rubriku Hnidopich (skvělý Sid Páral) - a zde vyšel překlad Filmových klišé. Na Klišé jsem si vzpomněl v sobotu v biografu. Byl jsem s kamarády na thrilleru - dá se říci - Poslední loupež s Gene Hackmanem v hlavní roli. Je to bezva zábava, doporučuji. A ta Klišé?

To co Sid přeložil je seznam různých nesmyslů které se ve filmu objevují s důsledností lepší věci hodnou. Na příklad že při zastavování autu vždycky zakvílí gumy, i když zastavuje na písku nebo na trávě. Atd.

V tomhle filmu jsem si vybavil "klišé se zlatem" - v našem seznamu ho nemáme a přece se tolikrát vyskytuje! Kolikrát jsme viděli, jak někdo běží s kufrem plným zlata, jak má někdo po kapsách zlaté cihly... Tady je zlatá cihla v kapse taky, a pak je zde moc hezký detail, kdy Gene Hackman nastupuje do náklaďáčku s korbou naplněnou zlatem - a auto se pod vahou jeho těla, když došlápne na stupačku, pěkně zhoupne... Přitom zlato je tak děsně těžké, že - jak si kdosi z kamarádů vzpomněl - byla soutěž, že si může zlatou cihlu nechat, pokud ji uchopí prsty a zvedne... Nikdo to nedokáže!

Pak je taky hezké klišé "střelba na ulici": zde tedy v přístavu, střelba jak o Božím těle a nevzbudí to žádnou pozornost, nikdo nezavolá policajty, prostě - zlodějové po sobě střílí a jeden vyhraje. Hádejte kdo.

No a to poslední klišé: ve filmu už je dovoleno krást a vraždit, je to činnost navýsost sympatická, pokud se to dělá šikovně, a pokud zloděje hraje milý Gene Hackman, který se dovede tak mile usmívat.
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: