Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.12.2002
Svátek má Blanka
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Vzdělání a finance - kdo, za co a jak má platit?
 >MÉDIA: Obrátí se Balvín na soud?
 >ZAMYŠLENÍ: Medializované zločiny.
 >EKOLOGIE: Bavorsko - náš vzor?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Filmová klišé opět na scéně
 >PSÍ PŘÍHODY: Mocné puzení
 >SPOLEČNOST: Odsuďme je ke ztrátě tváře
 >SVĚT: Pohled na Čečnu z Ruska
 >OHLAS K ZAMYŠLENÍ: Gesto.
 >"Balkánské cesta vede také přes Česko"
 >ÚVAHA:Šetř me referendy!
 >PENÍZE: Co Pražáci neřeší
 >GLOSA: Neziskové literární časopisy
 >LITERATURA: Život s umělcem očima manželky
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
2.12. OHLAS K ZAMYŠLENÍ: Gesto.
Jaroslav Teplý

Václav Vlk výstižně popsal současnou situaci v česko - německých vztazích (Václav Vlk , Neviditelný pes, 28.11.2002 ), která se vyznačuje již od padesátých let neúnavnou snahou sudetoněmeckých organisací přepsat historii a výsledky druhé světové války. Snad by nebylo na škodu dodat jeho zamyšlení trochu výraznějších barev, pokud to vůbec jde.

Motorem německé ofensivy je teď Bernd Posselt .Pro jeho charakterisaci si dovolím vypůjčit část článku J. Loewyho "Na oběd s Berndem - Zrazuje senátor Ruml národní zájmy?" z LN 25.11. t.r. (rubrika Názory)

...Otázka pro soutěž Chcete být milionářem? zní: Usedá český senátor ke stolu a) s prominentním poslancem Evropského parlamentu, b) s mluvčím landsmanšaftu, c) s předsedou německé sekce Pan-evropského hnutí, d) s kolegou-politikem ze spojenecké země NATO? - Správná odpověď bude výjimečně a+b+c+d, protože Bernd Posselt je jeden a nedělitelný, nemůže se rozkrájet....

Tato téměř algebraická definice nás má utvrdit v tom, že pan Posselt je Někdo nebo dokonce Superněkdo.
Prosím, můžeme to pro začátek vzít vážně. Pana Posselt se zúčastnil koncem února diskuse v televisním programu "Naostro" v březnu t.r, kde prohlásil, že podle jeho názoru je Edvard Beneš stejný zločinec jako Hitler. V opatrně formulované zprávě J. Sauera a P. Zavadila (LN, Téma, 25.03.2002) jsme se dočetli, že ...poslanec Zaorálek si v televisní debatě rovněž stěžoval, že některé německé noviny srovnávají Beneše s největšími diktátory dvacátého století. "Stavět Beneše do jedné řady s Hitlerem nebo Miloševičem znamená konec diskuse"...

Pro pána krále tak proč tu diskusi někdo okamžitě neukončil? Proč vláda neprohlásí Posselta za "persona non grata" ? Neboť je-li Posselt nedělitelný významný representant alespoň podle J. Loewyho, musí si být vědom, že jeho několikrát opakovaný (Jita: Dekrety a EU. Všichni se vybarvují. NP 27.03.2002) výrok v pražské televisi je drzou a neomluvitelnou urážkou, které se dopouští s chladnou rozvahou, urážkou kterou je ve vztazích mezi zeměmi zcela nepřípustná. Posselt stále testuje, jak daleko může jít a to dělá už dlouho a bude pokračovat tak dlouho, dokud mu to česká vláda nezarazí.

Pro srovnání: představte si, že nějaký význačný český politický činitel se zúčastní podobné debaty v bavorské televisi a řekne - podle potřeby několikrát - že nějaký význačný bavorský politik se jen pokouší dosáhnout politikou toho, čeho nedosáhl Adolf Hitler silou. Dovedete si představit ten poprask, ačkoliv by to bylo rozhodne daleko blíž pravdě, než tvrzení pana Posselta, které je zlovolnou vědomou lží?

Nicméně je naděje, že v tom nezůstaneme sami. Shora citovaný poslanec Zaorálek mluvil o "některých německých novinách", srovnávajících Beneše s největšími diktátory dvacátého století. Německý tisk sice systematicky nesleduji, ale doufám, že čtenářům NP neunikla krátká zpráva ČTK v LN 20.11.2002 "Churchill byl zločinec, píše německý deník."

Podle ní "napsal se značným překvapením včera britský list Daily Telegraph o názoru nejčtenějšího německého listu Bild, že britský válečný premiér Winston Churchill byl válečný zločinec. Bild začal na pokračování otiskovat knihu německého historika Jorga Friedricha Der Brand (Požár) a vyzval, aby se uznalo utrpení, které způsobili německému lidu spojenečtí piloti během bombardování. Celá kampaň je podle listu ukázkou rostoucího přesvědčení Němců, že i oni byli obětí války - i když ji začala jejich země.. Friedrich tvrdí, že britská vláda se na začátku války rozhodla zničit co nejvíce německých měst a zabít co nejvíce jejich obyvatel. Civilisté nebyli vedlejší škodou, ale přímo terčem. Tvrdí, že Churchill podporoval tuto strategii 20 let předtím, než takové nálety nařídil Hitler. Britský deník konstatuje, že seriál v Bildu poskytne argumenty extrémní pravici v Německu. Zřejmě také zastíní nedávnou snahu o usmíření mezi Británií a Německem ohledně bombardování Drážďan. Britové věnovali v symbolickém gestu peníze na obnovu drážďanského chrámu Frauenkirche."

Asi ne náhodou vysílá teď druhý program německé televise (ZDF) v úterý večer v "prime time", t.j. ve 20:15 šestidílný seriál "Die SS" o činnosti těchto jednotek za druhé světové války. Minulý týden byla na pořadu divise "Totenkopf", v úterý 3.12 je na programu pátý díl. Je to asi část materiálů, které o druhé světové válce a také o způsobu, jakým nacistický režim dokázal dělat z docela obyčejných lidí nemilosrdné vrahy, stále v nepravidelných intervalech vysílá stanice Discovery. Pro nás může způsob vysílání tohoto seriálu právě v této době znamenat naději, že se nakonec prosadí v Německu lidé, s kterými bychom mohli dobře vycházet.

Tento seriál ovšem vrhá i ostré světlo na vyrovnání s komunismem v polistopadovém československém a pak českém režimu. Nikde nic, všechno uklizeno, o komunistické minulosti kapitán Zeman a žena za pultem či pred pultem, trapná soudní přelíčení, při kterých se ukáže, že vlastně nikdo za nic nemůže. Ale nelze tomu uniknout, i když representanti starého režimu stále ještě zaujímající důležité posice pokračují v zahlazování stop. Za tohle jsme sami zodpovědni a s tím se máme přesněji řečeno musíme vypořádat.

A ještě něco. Je známo, že český tisk je téměř úplně v německých rukou. To je naprosto nepřijatelná situace. Irena Válová předala jménem Media Observatory ČR v pondělí ráno 11.11. vládě České republiky a Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR prostřednictvím Ministerstva kultury ČR a Mediální komise Parlamentu balík zákonů, kterými je striktně regulován trh tištěných médií v Evropské unii a jejích jednotlivých členských zemích.(NP 13.11.2002 INFO: Media Observatory ČR k nejvážnější situaci tisku v ČR od roku 1989). Podrobnosti si čtenář může vyhledat přímo v článku, zde jen závěr:

Situace, která se odehrává na trhu s tiskem v České republice by v členských zemích Evropské unie tedy buď vůbec nemohla nastat nebo by majitelé, vydavatelé a distributoři tisku byli stíhání jako obyčejní kriminálníci. Media Observatory ČR byla založena Mezinárodní/Evropskou federací novinářů se sídlem v Bruselu a je podporována Evropskou komisí. Řízením Media Observatory ČR je pověřena Irena Válová.

Ministr Dostál se vždycky vymlouval, že proti německému vlastnictví českého tisku nemůže nic podniknout. Jak to? Měl snad jiné starosti? Na co je vlastně úřednický aparát ministerstva?

Nakonec dvě malá post scripta: Jestliže se dobře pamatuju, byli to Němci, kteří jako první podnikli "kobercové" bombardování britského města Coventry a v německém letectvu tehdy pro tento druh náletů prý vzniklo nové sloveso "coventrisieren".

Podle J. Loewyho je B. Posselt prominentním poslancem Evropského parlamentu. Jak se to vezme, ale podle mých informací znají teď už poslanci EP jeho pozadí, čímž by se snad dal vysvětlit náhlý a nečekaný obrat v jejich názoru na Benešovy dekrety.

01.12.2002
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: