Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.12.2002
Svátek má Barbora
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Mohli jsme být dál!
 >POLITIKA: Realita vyjednávání s EU před vstupem
 >POLITIKA: Potřebuje Senát změnu?
 >EKONOMIKA: Sníží ECB sazby?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Okrasné kroky na našem vršku
 >PSÍ PŘÍHODY: Neviditelný protivník
 >MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >LIDŠTINA: Výhružné e-psaní štěstí
 >ZAMYŠLENÍ: Presidentští kandidáti
 >FEJETON: O broušení jazyka českého
 >ŽIVOT?: Už vím, jak být šťasten
 >PRAHA: Postaru nebo ponovu? Toť otázka ...
 >PENÍZE: Když něco děláte, musíte vědět proč
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko - evropská část 1815-1914 (mapa)
 >VÝSTAVA / AUKCE: Snění tiší bolest

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
4.12. PRAHA: Postaru nebo ponovu? Toť otázka ...
Ondřej Turek

V posledním listopadovém týdnu byla zastupitelstvem Prahy 4 zvolena nová, devítičlenná rada městské části . Křesla v radě si na základě dříve dojednané koaliční dohody rozdělili zástupci ODS a ČSSD v poměru 6:3. Jak dále vyplynulo z dohody těchto stran, ODS získala funkce starosty, tří místostarostů a dvou neplacených radních. ČSSD je v radě zastoupena dvěma místostarosty a jedním radním.

Volba proběhla hladce, přesně podle koaliční dohody, také proto, že při volbách jednotlivých radních byl na "výběr" vždy pouze jeden kandidát. O mírný rozruch se postarali jen zastupitelé za Unii Prahy 4 a jejich kolegové z klubu nezávislých, kteří se na znamení nesouhlasu s dohodou nezúčastnili hlasování o nových členech rady.

Podívejme se trochu blíž na okolnosti volby a na profil sestavy, která by měla po příští čtyři roky vést městskou část s ročním rozpočtem ve výši 3 miliardy korun a sloužit 140 tisícům obyvatel. Členy rady jsou ostřílení členové zastupitelstva v čele se starostou za ODS Zdeňkem Hovorkou a místostarostou za ČSSD Janem Choděrou. Ti také mají největší podíl na uzavření koaliční dohody a na odsunutí druhé nejsilnější strany v zastupitelstvu Unie Prahy 4 do opozice.

HOVORKA A CHODĚRA - ARCHITEKTI KOALIČNÍ DOHODY

Hovorka (37), který se stal starostou před téměř dvěma roky po odvolané Miroslavě Studenovské, je obratný vyjednavač a loajální straník. Velké zkušenosti nasbíral jako místostarosta zodpovědný za finance a rozvoj obce. Největším a zároveň nejkontroverznějším případem v oblasti rozvoje obce, který spadal do jeho kompetence, je dostavba Pankrácké pláně. Starosta Hovorka nemá příliš v lásce média a vůbec účast veřejnosti na rozhodování volených orgánů.

Choděra (55) zažil zblízka fungování radnice na začátku 90. let, kdy byl také členem rady. V zastupitelstvu obecně uznávaný pro svoji umírněnost, systematický, s nezanedbatelným vlivem v pražských strukturách ČSSD, dovedl Choděra svoji stranu po letech vyčkávání v opozici do rady největší pražské městské části. Výsledky komunálních voleb nevyvolaly uvnitř jeho strany nadšení, umístění tří radních by však mělo být pro spolustraníky dostatečnou kompenzací.

STAROSTA ZVOLEN, ALE DOSTAL NEJMÉNĚ HLASŮ

Dalšími místostarosty za ODS jsou předseda této strany v Praze 4 Martin Hudec (33), dosavadní radní a místostarosta Bohumil Koukal (68) a dlouholetý předseda klubu zastupitelů, také radní a "novodvorský" patriot Petr Staník (48). ČSSD na funkci dalšího místostarosty nominovala ženu - Helenu Tarkó (53), která se zřejmě bude zabývat školstvím, kulturou a dalšími humanitními obory. Radu doplňují tři tzv. neuvolnění radní, tajemník poslance Zahradila Petr Plecitý (32), dopravní inženýr Jiří Macháček (62) a pracovník pražského magistrátu František Kadleček (49).

Pominu-li trojlístek Studenovská-Hejma-Barták, který byl - naštěstí pro obec - vyšachován již v primárních volbách a tedy do zastupitelstva vůbec nekandidoval, za ODS se do rady "nevešel" místostarosta a radní Václav Soukup. Tohoto vlivného člena nuselské ODS a dlouholetého spolupracovníka si v radě údajně nepřál přímo starosta Hovorka. Nepřímým důsledkem toho zřejmě byl průběh volby radních, v nichž Hovorka dostal nejméně hlasů ze všech radních. Někteří koaliční poslanci pro něj nehlasovali a proslýchá se, že k nadpoloviční většině museli "vypomoci" tři zástupci KSČM. Naopak nejvyšší počet hlasů, 33, získal místostarosta Choděra.

DALŠÍ INFORMACE
- Fotografie nových radních
- Opozici by slušela možnost účinné kontroly
- Prahu 4 povede ODS-ČSSD, starostou Hovorka
- Volby vyhrála ODS, Unie Prahy 4 je druhá
NIKDO NEZNÁ PROGRAM NOVÉ RADY

Jak jsem již psal na začátku, volba radních byla velmi jednoduchou záležitostí. Hladký průběh byl zajištěn dlouhodobou přípravou dohody ODS a ČSSD a spolehlivou početní převahou těchto stran v zastupitelstvu. Nezúčastněnému pozorovateli však přeci jen něco muselo chybět. Mnoho se totiž nedozvěděl o směřování nové rady.

Jaký je program koaliční rady? Co od ní může běžný občan očekávat? Jaké budou první kroky starosty a jednotlivých radních? Volba proběhla bez diskuse, bez představení jednotlivých kandidátů, bez jakéhokoli programového prohlášení. Bude zřejmě úlohou opozice takovou debatu v zastupitelstvu vyvolat, ale absence jakéhokoli, byť třeba jen obecného programového prohlášení je zarážející na první pohled. Připomíná styl práce minulých rad, ať už v čele s Klausnerem, Studenovskou nebo Hovorkou. Věřme, že koaliční rada bude jiná. Uvidíme …

Na radní čeká důležitá věc, která bude prubířským kamenem poctivosti záměrů nově zvolených radních. Jak se těsně po svém zvolení vyjádřil pro MF Dnes místostarosta Jan Choděra, nehodlá tolerovat excesy z dob bývalého místostarosty Hejmy, který zadal tři obecní zakázky bez souhlasu rady. Škod, které způsobili za dobu svého působení dřívější radní, je však více, než "jen" tři neoprávněně podepsané smlouvy. Je jich naopak bezpočet a mají za následek milionové úniky peněz daňových poplatníků.

ZVÍTĚZÍ ROZUM NEBO PENÍZE?

Poctivým řešením by byl poctivý audit hospodaření minulé rady se zvláštním zřetelem k veřejným zakázkám a k prodejům obecního majetku. Případy jako nevýhodný prodej pozemků na Brumlovce, předražená rekonstrukce KC Novodvorská, stavební zakázka za 30 milionů Kč na živnostenský list nebo přidělování a povolování výměn obecních bytů za "odměnu" pro příslušného místostarostu jsou skandální. Bude mít nová rada odvahu vytáhnout kostlivce ze skříně a řádně je pohřbít? Nebo zůstane při starém a všichni se budou tvářit, jako že se nic nestalo?

Vyjádření místostarosty Choděry opatrně naznačuje, že by mohl nastat obrat k lepšímu. Nahrávat by tomu mohlo i složení radních: šest z nich je nově zvolených, jen tři byli členy minulé rady. Na druhou stranu, všichni radní byli členy zastupitelstva již v předchozím období, kdy výše zmíněné excesy procházely velmi snadno. Věřme, že zvítězí rozum a že Praha 4 bude mít poprvé v polistopadové době takovou radu, jakou si zaslouží.

Ondřej Turek
ondrej.turek@seznam.cz

2. prosince 2002

Autor je editorem serveru Čtyřka.cz, internetových novin Prahy 4, bývalý místostarosta Prahy 4. V letech 1998-2002 člen zastupitelstva Prahy 4.Další články tohoto autora:
Ondřej Turek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: