Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.12.2002
Svátek má Svatoslav
  Výběr z vydání
 >HUDBA A ZVUK: Saxofon zná každý… opravdu?
 >OPRAVNÍK: Statistikův pláč nad Milošem Zemanem
 >POLITIKA: Česká republika a Bushovo pražské varování Evropské unii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Věnec pro generálního tajemníka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Restaurační kuriozita
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedůstojný protivník
 >ARCHITEKTURA: Tajemství Pražského hradu I. - Psí předloha
 >POOHLÉDNUTÍ: Další pokus o generální úklid
 >ÚVAHA: Ti lidi se pořád něčemu diví
 >EKONOMIKA: Pozitivní trend pokračuje
 >MÉDIA: Česká televize a prezidentské referendum
 >PENÍZE: Kde má povinné ručení strop?
 >ZÁBAVA: Fiktivní, málem schizofrenní, rozhovor
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Příliš hlasité, příliš jasné, příliš rychlé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
3.12. Poslední Netopýr
(nov)

Dnes večer bude ČT2 v 22.25 vysílat poslední debatní pořad "Klub Netopýr" brněnského moderátora Antonína Přidala, jehož hosty na rozloučenou jsou internetoví publicisté a debata se povede o internetu jako masmédiu a o interpretaci dnešního terorismem ohroženého světa.
Vynikající překladatel z angličtiny a pedagog JAMU začal s debatním pořadem "Klub Netopýr" již v září 1990 a svým noblesním moderováním, jež bylo na půdě tehdejší ČST naprosté novum, si záhy získal početnou obec věrných diváků. "Klub Netopýr" se nevyhýbal žádnému ožehavému tématu a pohotově reagoval na všechny peripetie polistopadového vývoje - od vztahu mezi Čechy a Slováky při rozpadu Československa přes problémy konstitující se české politické scény až k "boji" o tzv. Benešovy dekrety.

Svou délkou trvání se "Klub Netopýr" stal fenoménem na poli české televizní publicistiky a jelikož odmítal sejít "přirozenou" smrtí na vyčerpání, začal vadit centrální dramaturgii v Praze. Vyčítalo se mu, že se přežil, že je příliš akademický a že se hodil jenom do bezprostředně polistopadových dob. A to i přesto, že z úterních debat na ČT2 se těšil druhé nejvyšší sledovanosti.
Letos bylo Antonínu Přidalovi vyčteno, že má dva publicistické pořady, načež brněnské studio ČT vstřícně navrhlo, že moderátor se omezí na pořad "Z očí do očí". Na to pražská dramaturgie v září odpověděla, že potřebuje vysílací čas právě tohoto pořadu a nechť Antonín Přidal moderuje dále "Klub Netopýr", za nějž nemá náhradu. "Přežilost" náhle nevadila. Mezi lidmi, kteří nejsou tak slušní jako pan doktor Přidal, se takovému chování říká chování řeznického psa, a není se co divit, že moderátor odmítl a setrval na původním řešení.

Typické na celé situaci je, že s Antonínem Přidalem nikdy nikdo z pražského vedení ČT nevedl diskusi o dramaturgii pořadu, o jeho vadách nebo přednostech, vždy mu byla sdělena jenom výsledná "nálepka" o přežilosti. Osud "Klubu Netopýr" tak jenom stvrzuje patologický stav ČT, jež se brodí v personálních věcech a zájmech, program látá horkou jehlou a koncepci publicistiky jenom předstírá, ačkoli na Kavčích horách musí být tucty lidí, kteří jsou právě za koncepční práci placeni.
S nechtěnou symbolikou se posledními hosty Klubu Netopýr pak stali internetoví publicisté, Jan Čulík z Britských listů a autor tohoto úvodníku za Neviditelného psa, neboť na české mediální scéně nemůže být větší protiklad k molochu z Kavčích hor než soukromé zpravodajské a publicistické weby.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: