Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.12.2002
Svátek má Svatoslav
  Výběr z vydání
 >HUDBA A ZVUK: Saxofon zná každý… opravdu?
 >OPRAVNÍK: Statistikův pláč nad Milošem Zemanem
 >POLITIKA: Česká republika a Bushovo pražské varování Evropské unii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Věnec pro generálního tajemníka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Restaurační kuriozita
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedůstojný protivník
 >ARCHITEKTURA: Tajemství Pražského hradu I. - Psí předloha
 >POOHLÉDNUTÍ: Další pokus o generální úklid
 >ÚVAHA: Ti lidi se pořád něčemu diví
 >EKONOMIKA: Pozitivní trend pokračuje
 >MÉDIA: Česká televize a prezidentské referendum
 >PENÍZE: Kde má povinné ručení strop?
 >ZÁBAVA: Fiktivní, málem schizofrenní, rozhovor
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)
 >ZDRAVÍ: Příliš hlasité, příliš jasné, příliš rychlé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
3.12. ÚVAHA: Ti lidi se pořád něčemu diví
Jan Beneš

Například tomu, že pan ministr Šling podepsal smlouvu na tu dálnici bez veřejné soutěže. Pan ministr tohle přece konal odjakživa, a ostatně schlinge je německy klička, ale také hltati, požírati a podobně. Takže pouhé omen nomen. Bez veřejné soutěže je to ostatně ve skutečnosti mnohem výhodnější, protože nemusíte rozdílet tak mnoho úplatků, tedy honorářů za porady a podobně. Pamatujeme přece jak jednoduše to dopadlo když se naši socialisté rozhodli zaplatit dluhy reálných socialistů u firmy Hollanco, co ji tak úspěšně zastupoval Pan Evropa.Zapadlo to a je dobře, jako jeho agenství pro VKR, jež s firmou Hollanco měla zatraceně co do činění, za reálného socialismusu. Jak by mohli dosvědčit američtí soudruzi na ostrově Grenada, například.
Také se mi líbí, jak to mají občané zákonodárci hezky vykalkulované. Původně na 80 miliard, nynčko se hovoří o 125, ale padlo už i číslo 200 miliard. Tomu říkám velkorysost. Na nějakou tu miliardu se ve sněmovně nehledí. To vše tedy za 80 kilometrů dálnice. Té na Rozvadov se bratru 130 kiláků podle novin postavilo za půltřetí miliardy.
Miliarda je tisíc milionů. Takže při 125 miliardách jeden kilometr té D-47 vyjde na pouhých cosi přes 15 a půl miliardy. Takže jeden metr bude za pouhých 15,562 000 milionků a jeden každý centimetr tudíž za Kč 155 620.
Tudíž to, oč tu jde je dostat se do Guinessovy knihy rekordů, přátelé. A jen hnidopichům se to může nelíbit.
Jenže někdy je to kontraproduktivní. Pamatuji interview v denníku Práce (koncem sedmdesátých let) kde si novinář dovolil položit otázku, zda asi 900 metrů dálnice (jižní spojka) za rok, není snad trochu málo.
Pracujeme přesně podle harmonogramu, odvětil tehdy soudruh ředitel.
Jenže někdy je to kontraproduktivní.Československo zrovna tehdy potřebovalo v USA úvěr na nákup jakýchsi elektrických Bessemerových pecí, nic moc, cosi přes sto milionů dollarů. Když jsem, požádán o svůj názor na věc, panu řediteli té banky (J.J.Bell, BofA v San Francisku) donesl, že se jedná o úvěr do země, kde staví dálnici rychlostí 900 metrů za rok, a to vše podle harmonogramu, jaksi z toho sešlo. Jistý pan Salzman pak na nás ječel, že musíme tu zemi (Československo) nenávidět. Moje mnohem pohotovější žena mu odpověděla, že pokud jde o zemi, tu spíše milujeme, ale pokud jde o nenávist, tak ta se týká jen té vlády, co ho tam tehdy poslala.
Otázkou tedy zůstává co nenávidí a co miluje takový zákonodárce a exministr Šling, a o čem se to vlastně baví všichni i ti ostatní zákonodárci, zajisté až v době, kdy už je vlastně na všecko příliš pozdě. Stále přesně podle harmonogramu.
S srdénko rudé ze svatého Jiří, pravdu a lásku nad vlastí tak drahou, dál a dále šíří.


Další články tohoto autora:
Jan Beneš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: