Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.12.2002
Svátek má Barbora
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Mohli jsme být dál!
 >POLITIKA: Realita vyjednávání s EU před vstupem
 >POLITIKA: Potřebuje Senát změnu?
 >EKONOMIKA: Sníží ECB sazby?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Okrasné kroky na našem vršku
 >PSÍ PŘÍHODY: Neviditelný protivník
 >MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >LIDŠTINA: Výhružné e-psaní štěstí
 >ZAMYŠLENÍ: Presidentští kandidáti
 >FEJETON: O broušení jazyka českého
 >ŽIVOT?: Už vím, jak být šťasten
 >PRAHA: Postaru nebo ponovu? Toť otázka ...
 >PENÍZE: Když něco děláte, musíte vědět proč
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko - evropská část 1815-1914 (mapa)
 >VÝSTAVA / AUKCE: Snění tiší bolest

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
4.12. LIDŠTINA: Výhružné e-psaní štěstí
JITA Splítková

Možná si vzpomenete, ještě za totáče kolovaly po našem rybníce a končily v našich kaslících, takzvané "dopisy štěstí". Přišlo vám psaníčko (pravidlem bylo, že bez odesilatele) a v něm jste se dozvěděli, že text dopisu musíte přesně opsat desetkrát a poslat deseti lidem, jinak že se řetěz, který trvá desítky let a začala ho na smrt nemocná dívka, poruší a vás za to stihne krutý trest (následoval sugestivní výčet, co se komu stalo strašného, když psaníčko neopsal a neposlal), ale když řetěz neporušíte a dopis pošlete dál, tak ... a následoval výčet, co se komu stalo dobrého, když rozkaz splnil (zajímavé bylo, že to štěstí se týkalo skoro a jen výlučně peněz - ten kdo dopis rozeslal za odměnu vyhrál, zdědil...).
Kohopak to mohlo bavit? Podle četnosti výskytu těchto psaníček v poštovních schránkách, je jasné, že to bavilo asi dost lidí. Podivná recese. byla to jen legrácka nudících se? Zarážející tak trochu mohlo být, že tolik lidí si dalo tu práci a opisovalo, opisovalo...
Po roce 1990 jsem už v kaslíku žádný takový dopis nenašla. Lidi zmoudřeli? Mají jiné starosti, než vyťukávat pitominky? V žádném případě. Přišla doba mejlování a ejhle "podivuhodní vtipálci" se zmodernizovali a dopisy štěstí začali posílat e-poštou.
Před časem mi přišel první - chvíli jsem civěla na monitor a zažívala déja vu - tyhle slova jsem přeci už někdy někde četla? Najednou mi došlo: Žádné rozvzpomínání se! Vždyť to je onen známý dopis štěstí! Někdo si dal tu práci a opsal text, co jsme jinak dostávali jako normální psaní. S jednou změnou - teď už tam není opiš, ale jen výzva k přeposlání dalším lidem. Stačí kliknout a to je jediná práce, nic se už nemusí přepisovat. Ovšem výčet různých plusů a mínusů, když tento mejlík štěstí nepošlete dál, zůstává - ať už je text v těle mejlu jakýkoliv (chodí stále nové a nové varianty, druhy). A vždy se najde duše prostá (nebo tomu šmankote snad věří?) a takovýto vlastně výhružný mejlík štěstí, poctivě posílá na všechny adresy, které zná - to se to síť pěkně zahlcuje.
Přiznám se jsem, už alergická na jakýkoli spam - a dnes mi jedna krátká varianta šťastného psaníčka přišla dokonce jako SMS - praví se tam, že tuto zprávičku musím poslat čtyřem lidem a do měsíce začnu chodit se svojí tajnou láskou. Jestliže řetězec poruším, nikdy nenajdu pravou lásku. Vskutku originální verze textíku pro štěstí :-) a originální výhrůžka. Kdo z vás by nechtěl poznat pravou lásku? Kolik lidí asi neodolá a pilně přepošle tuto esemesku? K jedné jediné spokojenosti - a to operátorů mobilních sítí. Napadá mě - komupak po měsíci, stále stejně opuštění, budou moci podávat reklamace?
Proč si někdo vymýšlí takováto psaní? Pro pobavení (hlavně sebe)? Je to testík inteligence adresátů? Nemám tušení. Otázkou také je, proč je další lidé posílají dál? Také recese? Ozval se v nich pověrečný strach odněkud z hlubin "duše člověka" z její dávné minulosti plné mystiky? Nebo naopak chtějí odesílatelé a přeposílatelé adresáty tímto způsobem vystrašit? Říkají si, že nějaký pověrčivý hlupák se najde vždycky? Možné je vše.
Pravdou zřejmě také bude, že - blbost je věčná.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: